P0

Sveikata

Ragina skiepytis nuo gripo

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-12-14


Per šį sezoną – rugsėjo-lapkričio mėnesiais – jau sunaudota 83 proc. valstybės įsigytos vakcinos nuo gripo, kuriomis nemokamai skiepijami 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, nėščiosios, socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojai, sergantieji lėtinėmis ligomis ir sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

Sveikatos apsaugos ministerija kviečia visus dar nesiskiepijusius minėtoms rizikos grupėms priklausančius asmenis suskubti ir pasiskiepyti, juolab kad didžiausias gripo sergamumo pikas, kuris įprastai fiksuojamas sausį-vasarį, tikėtina, bus pasiektas anksčiau.

Martyno Vainoriaus nuotr.
Senjorai skiepijasi noriai

Šiemet šalies gydymo įstaigos gavo daugiau nei 202 tūkst. gripo vakcinos dozių, skirtų rizikos grupių asmenų skiepijimui. Iš viso šį sezoną pasiskiepijo 168 529 rizikos grupėms priklausantys asmenys. Iš jų 68 proc. sudarė 65 metų amžiaus ir vyresni šalies gyventojai, daugiau nei 21 proc. – asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis, 7,6 proc.– sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, 2,2 proc. – asmenys, gyvenantys socialinės globos bei slaugos įstaigose, ir beveik 0,5 proc. – nėščiosios.

Sveikatos apsaugos viceministrės Aušros Bilotienės- Motiejūnienės teigimu, sergamumas gripu, ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 šiuo metu Lietuvoje kas savaitę didėja, tačiau tai yra gripo sezonui įprastas sergamumo augimas, tiesa, šiemet jis prasidėjo šiek tiek anksčiau nei ankstesniais gripo sezonais.

„Akivaizdu, kad gripo vakcina šiuo metu yra itin populiari: praėjusį gripo sezoną iš viso sunaudota 66,2 proc. valstybės lėšomis įsigytos vakcinos, o šiemet jau dabar – sezonui tik įsibėgėjant – sunaudota 83 proc. Kol kas gydymo įstaigose dar yra likę vakcinos, skirtos rizikos grupių asmenų skiepijimui nuo gripo, tačiau jos sparčiai mąžta, todėl reikėtų nedvejoti ir pasinaudoti galimybe užbėgti už akių šiai klastingai ligai ir jos komplikacijoms“, – pranešime cituojama viceministrė.

A. Bilotienė Motiejūnienė primena, kad vieno vizito metu galite nemokamai pasiskiepyti ir nuo COVID-19 ir pabrėžia – nors abi ligos ir turi panašių simptomų, tai yra skirtingi susirgimai, tad ir vakcinos yra skirtingos.

Nors sergamumas gripu ir peršalimo ligomis sparčiai auga, sveikatos apsaugos viceministrė atmeta galimybę šiuo metu skelbti epidemiją šalies mastu.

„Galiu užtikrinti visuomenę, kad nėra pagrindo nerimauti ar skelbti epideminę padėtį šalyje. Tiesa, lokalūs, savivaldybių lygmeniu, tam tikri sprendimai gali būti priimti (čia nieko naujo – įprasta metai iš metų taikoma išmintinga ir veiksminga praktika), tačiau Lietuvos mastu apie tai kalbėti per anksti. Taip, mes matome didėjančius atvejų skaičius, tam tikrą lovų užimtumo augimą gydymo įstaigose, tačiau padėtis kontroliuojama. Nuolat budriai stebime situaciją ir keičiamės visa gaunama informacija, galinčia lemti sprendimą dėl epidemijos skelbimo – prireikus bus sureaguota laiku ir Lietuvos žmonės tikrai bus informuoti“, – pabrėžia viceministrė.

Kas ir kur gali nemokamai skiepytis

Primenama, kad rizikos grupėms priklausantys asmenys valstybės lėšomis Lietuvoje pradėti skiepyti nuo 2008–2009 m. gripo sezono. Nėščiosios į rizikos grupių sąrašą įtrauktos ir pradėtos skiepyti nuo 2011–2012 m. gripo sezono.

Atkreipiamas dėmesys, kad kasmet įsigyjamos vakcinos dozių skaičius priklauso nuo gydymo įstaigų išreikšto poreikio. Be to, kitaip nei COVID-19 vakcinacijos atveju, skiepytis nuo gripo galima tik toje gydymo įstaigoje, kurioje pacientas yra užsiregistravęs. Dėl didelio norinčiųjų pasiskiepyti aktyvumo kai kur vakcinos nuo gripo gali pritrūkti, todėl SAM prašo gydymo įstaigų bendradarbiauti ir racionaliai ir geranoriškai pasidalinti turimomis gripo vakcinos dozėmis.

Taip pat rekomenduojama laikytis bendrųjų prevencijos priemonių – vėdinti patalpas, laikytis atstumo, kruopščiai plauti ar dezinfekuoti rankas, uždarose erdvėse, kuriose renkasi daug žmonių, dėvėti kaukes ir kt.


  2022-12-14

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt