P0

Konsultacijos

Nuo sausio – svarbūs pokyčiai skyrybų procese (1)

Julija Viktorija Flis, advokatė
2022-12-15


2023 m. sausio 1 d. įsigalios Lietuvos Respublikos civilinio kodekso trečiosios knygos nuostatos, reglamentuojančios santuokos nutraukimą bendru sutarimu. Santuoka galės būti nutraukiama supaprastinta tvarka – pas notarą.

Ką privalo žinoti sutuoktiniai prieš kreipiantis į notarą dėl santuokos nutraukimo? Civilinio kodekso nuostatos įtvirtina šias būtinas sąlygas:

– abu sutuoktiniai yra veiksnūs;

– sutuoktiniai neturi bendrų nepilnamečių vaikų;

– nėra ginčo tarp sutuoktinių tiek dėl santuokos nutraukimo, tiek dėl santuokos nutraukimo sąlygų – sutuoktiniai sutaria nutraukti santuoką taikiai, bendru sutarimu ir susitaria dėl turto padalinimo, kreditorinių įsipareigojimų vykdymo, pavardžių po santuokos nutraukimo, vienas kito išlaikymo;

– nuo santuokos sudarymo yra praėję daugiau nei vieneri metai;

– sutuoktiniai yra sudarę sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių – sutartyje turi būti aptariama, kaip bus padalinamas turtas bei vykdomi kreditoriniai įsipareigojimai, pavardės ir sutuoktinių vienas kito išlaikymas po santuokos nutraukimo;

– sutuoktiniai daugiau negu metus netvarko bendro ūkio – sutuoktiniai turės pateikti notarui rašytinį patvirtinimą, kad daugiau negu metus netvarko bendro ūkio ir negyvena santuokinio gyvenimo;

– sutuoktiniai turės pateikti notarui įrodymus, kad apie kreipimąsi į notarą dėl santuokos nutraukimo bendru sutuoktinių sutikimu informavo visus žinomus bendrus jų ar vieno iš jų kreditorius.

Kitos Civilinio kodekso nuostatos, susijusios su santuokos nutraukimu, nesikeičia. Jei sutuoktiniai turi nepilnamečių vaikų, tačiau sutaria nutraukti santuoką bendru sutarimu, tuomet sutuoktiniai supaprastinta tvarka gali kreiptis į teismą. Jei sutuoktiniai nesutaria dėl santuokos nutraukimo arba santuokos nutraukimo sąlygų (pvz., turto padalinimo, kreditorinių įsipareigojimų vykdymo, nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo nepilnamečiui vaikui dydžio), tuomet, pirmiausiai, privaloma pasinaudoti privaloma ikiteismine mediacijos procedūra.

Nepavykus mediacijoje susitarti dėl santuokos nutraukimo ir/arba santuokos nutraukimo sąlygų, santuokos nutraukimo byla nagrinėjama teisme ginčo teisena pagal vieno iš sutuoktinių arba abiejų sutuoktinių ieškinius.

Nuo 2023 metų sausio 1 d. santuoką nutraukiant notarine tvarka, santuokos nutraukimo momentas bus siejamas su sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių įsigaliojimu. Sutartis dėl santuokos nutraukimo pasekmių įsigalioja kitą darbo dieną po jos notarinio patvirtinimo.


  2022-12-15

  Vienas komentaras apie “Nuo sausio – svarbūs pokyčiai skyrybų procese”

  1. AvatarNe (IP: 86.38.74.188)

   aktualu… Tfu tfu tfu per kairį petį.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt