P0

Istorinės Klaipėdos pėdos, Svarbu

Šv. Jono bažnyčia: netekčių archeologija (2)

Dovilė Ringis
2022-12-16


Šv. Jono bažnyčia – vienas iš Klaipėdos miesto simbolių. Ne kartą perstatyta, kelis kartus savo vietą keitusi bažnyčia su 75 metrų aukščio bokštu iki II pasaulinio karo buvo didžiausia miesto liuteronų evangelikų šventovė, aukščiausias pastatas mieste, neretai atstojęs švyturį laivams. Deja, per II pasaulinį karą ir po jo bažnyčia buvo visiškai sugriauta.

Šv. Jono bažnyčios vaizdas ir dabartinės Teatro aikštės. Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus nuotr.

Įspūdingą bažnyčią ketinama atstatyti, todėl šioje teritorijoje jau trejus metų pluša archeologai. Šiandien archeologams iš mažyčių detalių tenka lipdyti bažnyčios architektūrinį paveikslą. Šie tyrimai leidžia sužinoti daugiau ne tik apie bažnyčios istoriją, bet ir apie iki jos čia gyvenusius žmones.

Istoriniu požiūriu itin vertingi – šioje teritorijoje atkasti kapai ir juosе aptikti to laikmečio laidojimo praktikas atskleidžiantys reliktai.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Didelė dalis radinių iš Klaipėdos universiteto Baltijos regiono archeologijos ir istorijos instituto dar vasarą iškeliavo pas muziejininkus.

Ateityje tyrimus šv. Jono bažnyčios teritorijoje ketinama tęsti, nes didžioji dalis paslapčių dar tūno po žeme. Žingsnis po žingsnio, archeologams pavyksta atrasti vis naujų istorinių lobių.

Vienas tokių – rudenį per kasinėjimus aptikta, kaip manoma, Klaipėdos tvirtovės gubernatoriui Adamui Valentinui von Redernui atminti skirta epitafinė plokštė. Archeologai tai vadina pačiu reikšmingiausiu radiniu šiais metais.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Šv. Jono bažnyčios archeologines paslaptis atskleis Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorius dr. Vasilijus Safronovas ir archeologė dr. Raimonda Nabažaitė.

INFORMACIJA

„Istorinės Klaipėdos pėdos” – tai edukacinis projektas, skirtas atskleisti, kaip vystėsi ir augo Klaipėdos miestas. Projektą kuria naujienų portalas „Atvira Klaipėda”. Jis iš dalies finansuojamas Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros programos „Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio minėjimas”.


  2022-12-16

  2 komentarai “Šv. Jono bažnyčia: netekčių archeologija”

  1. Avatarplius minus (IP: 195.182.76.3)

   Suprasdamas tai, kad dabar visi užsiėmę sniego vaikymu po gatves ir nėra kada išsakyti gerą žodį , visų tinginėlių vardu pareiškiu , kad tai tikrai PUIKUS PROJEKTAS . Intelektualių žmonių Klaipėdoje vis dar trūksta , o šis projektas tikiuosi padės mums praplėsti savo akipločius.
   Dėkoju Autoriams ir prisidėjusiems.

   • AvatarIntelektualių žmonių (IP: 86.100.137.239)

    trūksta visur.Bažnyčios atkūrimo projektas puikus ir sveikintinas, nekantriai visų laukiamas.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt