Biblioteka, kurioje ne tik skaitoma, bet ir valgoma

Mums rašo
Renata Rudienė
2023-03-16

Klaipėdos Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos „Kauno atžalyno“ padalinyje (Kauno g. 49) įkurtame Maisto klube „Kartu-skanu“ renkasi maisto kultūrai neabejingi žmonės. Bibliotekose veikiantys knygų, šachmatų ar rankdarbių klubai šiandien jau nieko nestebina, bet Maisto klubas bibliotekoje kol kas yra išskirtinis objektas. Čia maistas kaip ritualas – kartu gaminama, skanaujama ir bendraujama.

Organizatorių nuotr.

„Mums svarbu sutelkti kulinarijos įvairove, tvarumu, maisto švaistymu bei taupymu, parama maistu ir sveiko maisto gamyba besidominčius žmones, juos vaišinti pietumis, kurių tikslas – kartu bendraujant atrasti sveikesnių sprendimų sau ir aplinkai. Į susitikimus kviečiame ateiti įvairaus amžiaus žmones, svarbiausias kriterijus – noras būti bendruomenėje, bendrauti ir dalintis žiniomis. Kovo 21 dieną organizuojamas Maisto klubo „Kartu-skanu“ ir Knygų klubo „Skyrius“ narių bendras susitikimas, kuriame bus nagrinėjami grožinės literatūros tekstai, kuriuose slypi mitybos paslaptys. Kovo 28 d. visuomenės sveikatos specialistai besidomintiems atliks kūno sudėties analizę ir suteiks kvalifikuotą konsultaciją. Kovo 31 d. svečiuosis biomedicinos mokslų daktarė, Lietuvos sporto universiteto docentė, dietistė Sandrija Čapkauskienė, kuri papasakos apie sveiką mitybą ir išduos, kokie slapti priešai gali slėptis mūsų lėkštėse“, – dalyvauti Maisto klubo veiklose kviečia koordinatorė, bibliotekos edukatorė Mingailė Baltramiejūnė.

Maisto klubas „Kartu-skanu“ siunčia žinutę – lietuvių mityba dar nėra visiškai subalansuota ir sveika, vertėtų susirūpinti išmetamo maisto kiekiais, tad mokykimės kartu sudaryti receptus ir derinti maistą iš likusių ingredientų.

Paskutinių metų tendencijos tokios, kad įtakojant visuotiniam atšilimui ir vis labiau įsivyraujantiems tvarumo principams, pasaulyje dar daugiau dėmesio bus skiriama kovai su maisto švaistymu, sveikatingumui, dar labiau išpopuliarės augalinė mityba. Bibliotekoje kiekvieną penktadienį iki kovo 31 d. organizuojami bendruomenės pietūs, kurių metu vietos bendruomenė ir kiti miesto gyventojai kviečiami nemokamų pietų, susipažįstant su lietuviška virtuve, etnoregionų kulinarija ir tradicijomis. Visa projekto metu sukurta receptūra pateikiama atviroje projekto platformoje „Kartu-skanu“.

Apie praktines Maisto klubo veiklas, tvarumą bei kitas aktualijas kalbame su maisto produktų technologe Virginija Giniotiene.

Kokie Jūsų pastebėjimai dalyvaujant Maisto klubo „Kartu-skanu“, suburiančio bendruomenę, veiklose?

Labai įdomus projektas suburti bendruomenę, rasti bendraminčių, kalbėtis pačiomis įvairiausiomis temomis, aptarti aktualijas, kurios galbūt neduoda ramybės jau ne vieną dieną. Maistas džiugina kūną, o žinios – sielą. Džiugu, kad į Maisto klubą ateina vis daugiau žmonių, ieškančių ne tik naujų skonių, bet ir naujų pažinčių, naujų idėjų savo virtuvei. Tikiuosi, kad ateities susitikimuose atsiras labai įdomių temų apie naujas kryptis tiek valgymo, tiek maisto ruošimo kultūroje. Tikiu, kad bus kalbama apie vegetarizmą, veganizmą, apie kitų tautų virtuvių įtaką mūsų įpročiams. Juk maistas neatsiejamas nuo mūsų kasdienybės, tad prisijaukinkime jį, dalindamiesi patirtimi ir žiniomis.

Ką manote apie tvarumą ir taupymą virtuvėje?

Dažnai girdime skambius žodžius – tvarumas, tvarus gyvenimo būdas, tvarus vartojimas. Tai labai plati tema, būtų galima ją išplėtoti iki begalybės. Maisto vartojimas, produktų taupymas taip pat gali būti  vienas iš tvaraus gyvenimo koncepcijos plėtojimo klausimų.

Šiandien maisto prekių parduotuvėse matome perteklinį maisto produktų pasirinkimą. Tai palengvina vartotojams greičiau nusipirkti, parsinešti į savo virtuvę maisto produktus ir iš jų ruošti savo mėgstamus patiekalus. Nors paprastai kiekvienuose namuose yra tam tikras maisto produktų atsargų kiekis, su kuriais varijuojant ir pridedant vos 1 ar 2 iš parduotuvės nupirktus maisto produktus, galima paruošti puikius patiekalus. Labai svarbu į maisto ruošimo procesą žiūrėti kūrybiškai: jeigu namuose neturime kažkurio reikalingo produkto, tikėtina, kad galima atrasti kažką, kas gal net patobulintų ruošiamą patiekalą. Siūlau pabandyti tiesiog ,,padžiazuoti’’ virtuvėje, kad tai būtų ne tik patiekalas, bet dar ir malonumas jį valgant. Taigi, taupykime maisto produktus, ruošdami valgį savo namuose. Jei taupysime juos, savaime pasigaminsime maisto patiekalo ne per daug, o gal net per mažai. Bet tai nėra bėda – jei sotumo jausmas, kad ir kiek palaukus neatsiranda, ko gero, rasite kažką krimstelti (gal tai būtų riešutas, gal tiesiog juodos duonos riekelė, ar koks nors kitas jūsų mėgstamas produktas). Bet kaip malonu būna pagaminusiam maistą matyti, kad jis visas iki paskutinio kąsnelio suvalgytas!

Kokia šiandieninė lietuvių virtuvė?

Labai įdomi ir įvairi. Joje vis dažniau sutinkame pačių įvairiausių pasaulio tautų akcentų maisto ruošime, jo valgyme, jo pritaikyme mūsų, lietuviškai virtuvei. Jeigu pasidomėtumėm tradiciniais lietuvių patiekalais, atėjusiais iš mūsų ankstesnių kartų, pamatytume, kad jie labai sotūs, riebūs, gana lengvai paruošiami.

Kokiai produkcijai teikiate pirmenybę, be kurios negali apsieiti nei vieni pietūs?

Šiandien mūsų gyvenimo būdas verčia mus pagalvoti ir apie tai, kiek greitai suvirškinamas maistas turėtų būti. Tokiu atveju šalia pagrindinių patiekalų atsiranda nemažai daržovių, tiek apdorotų (virtų, raugintų, marinuotų), tiek tiesiog susmulkintų, prieskoniuotų daržovių. Taigi, aš daržoves valgau kiekvieno valgio metu – na, nebent pusryčiaujant, valgant kruopų arba dribsnių košę, daržovės nėra būtinos. 

INFORMACIJA

Maisto klubas „Kartu-skanu“ ir bendruomenės pietūs organizuojami pagal Klaipėdos Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos projekto „Bendruomenės pietūs „Kartu-skanu!”, finansuojamo Europos kultūros fondo „Europe Challenge 2022“, programą.

Žymos: | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Vasara

Savaitgalis paplūdimyje: ką svarbu turėti su savimi?

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad prieš bet kokią iškylą į pajūrį svarbu pasirūpinti sveikatai palankiais, patogiai transportuojamais valgiais ...
2024-06-28
Skaityti daugiau

Kultūra

Karta nuo Sibiro – kartai prie kompiuterio

Birželio 13 d., ketvirtadienį, 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešojoje bibliotekoje (Turgaus g. 8), vyks paskaita – diskusija ...
2024-06-05
Skaityti daugiau

Kultūra

Paminėjo Imanuelio Kanto 300-ąsias gimimo metines

Pirmadienį Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka šventė išskirtinę dieną – Imanuelio Kanto 300-tąjį gimtadienį. Ta proga organizatoriai buvo ...
2024-04-23
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This