Į Lietuvą tonomis gabenta suklastoto galiojimo maisto produktų: kai kurie jų – 8 metų senumo

ELTA, Svarbu

Viktorija Smirnovaitė (ELTA)
2023-05-29

Komentarų: 6

Lietuvos pareigūnai, bendradarbiaudami su užsienio teisėsauga, išaiškino maisto pramonės šešėlį. Pasak Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojo Sauliaus Brigino, tarptautinėje operacijoje buvo išaiškinta gerai organizuota asmenų grupė ir verslo bendrovės, kurie organizavo ir vykdė pasibaigusio galiojimo maisto produktų įvežimą į Lietuvą ir jų prekybą.

„Minėti asmenys ir verslo bendrovės veikė įžūliu būdu – klastojo maisto produktų galiojimo, vartojimo terminus, tiek gyvulinės kilmės maisto produktų, tiek negyvulinės kilmės maisto produktų. (…) Klastojami buvo galiojimo ir vartojimo terminai tokių maisto produktų, kaip šaldyti mėsos gaminiai, paukštienos, žuvies gaminiai, konservai, pusfabrikačiai, gaivieji gėrimai“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė S. Briginas.

Pasak pareigūno, operacijai atlikti buvo pasitelkti Vokietijos, Prancūzijos, Italijos, Estijos pareigūnai, taip pat dvi tarptautinės teisėsaugos agentūros – Europolas ir Eurojustas.

„Lietuvoje operacijoje dalyvavo daugiau nei 300 pareigūnų. (…) Lietuvoje buvo atlikta daugiau nei 60 kratų, jų metu rasti įspūdingi kiekiai maisto produktų, kurių galiojimo datos buvo suklastotos ar parengtos klastojimui. Minėta produkcija, galėčiau pasakyti, kad, viename iš sandėlių, sudarytų apie 1000 vilkikų“, – teigė S. Briginas.

Kai kurių produktų vartojimo terminas buvo pasibaigęs prieš 7–8 metus

Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojo S. Brigino teigimu, suklastoti maisto produktai Lietuvoje buvo tiekiami per 70-tyje maisto tinklų taškų visoje Lietuvoje.

„Produkcija nebuvo tiekiama į didžiausių prekybos tinklų taškus. Taip pat tokia produkcija buvo platinama tam įkurtose mažmeninės prekybos taškuose. Vienas iš tinklų, kurį galima įvardinti – „Sale“ prekybos tinklas“, – pažymėjo policijos atstovas.

„Mūsų duomenimis, verslo subjektai veikė nuo 2020 metų. (…) Buvo klastojama produkcija, kurios galiojimo terminas, tam tikrais atvejais, pasibaigęs 2020, 2021 metais. Atitinkamai galiojimo terminas buvo pratęsiamas metams ar dviem. Taip pat yra nustatyta atvejų, kai galiojimo terminas buvo pasibaigęs ir prieš 7–8 metus“, – pridėjo policijos atstovas.

Jo teigimu, taip pat yra ir atvejų, kai vartotojai skundėsi tokios produkcijos vartojimo pasekmėmis sveikatai, tačiau į šiuos klausimus, pasak S. Brigino, bus atsakyta tyrimo metu.

Produkcijos parduota už daugiau nei 1 mln. eurų

Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroro Zenono Buroko teigimu, ikiteisminis tyrimas yra pradėtas dėl sukčiavimo stambiu mastu.

„Tyrimo metu buvo nustatyta, kad produkcijos suklastotais terminais buvo parduota daugiau nei už 1 milijoną eurų. Taip pat yra atliekami tyrimai dėl kitų nusikalstamų veikų, tokių, kaip apgaulingas buhalterinės apskaitos tvarkymas, dokumentų klastojimas ir neteisėta įmonės veikla“, – žurnalistams sakė Z. Burokas.

„Įtariama, kad šioje organizuotoje grupėje dalyvavo 29 įtariami asmenys, yra 3 pagrindiniai organizatoriai, 2 iš jų šiuo metu yra suimti, kitiems yra skirtos kitos kardomosios priemonės. Taip pat šioje veikloje dalyvavo 5 Lietuvoje registruoti juridiniai asmenys“, – pridėjo jis.

Jo teigimu, kol kas žinoma, kad suklastota maisto produkcija į Lietuvą buvo vežama iš Vokietijos ir Prancūzijos.

„Policijos tyrimas buvo pradėtas dar pernai metais, buvo atliekami nevieši procesiniai veiksmai, fiksuojami įrodymai ir buvo pasirengta kartu su kitomis šalimis, iš kur būdavo vežamos prekės į Lietuvą, tai iš Vokietijos, Prancūzijos. Buvo bendradarbiaujama su Estijos teisėsaugos institucijomis, Rumunija, Belgija, Italija, kuri tyrė panašią veiklą“, – pažymėjo Z. Burokas.

Maisto produktų su suklastotu galiojimu – per 36 tonas

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovės teigimu, tyčinis maisto galiojimo datos pakeitimas yra laikomas maisto klastojimu tiek pagal maisto įstatymą, tiek pagal BK atskirus straipsnius.

„Turime tyčinę veiklą, siekiant ekonominės naudos ir apgaudinėjant vartotojus. Šiai dienai turime sulaikytas apie 36 tonas maisto produktų. (…) Tyrimo veiksmai yra tęsiami, kai kurie produktai, kurių galiojimo terminas buvo pratęstas, yra atrinkti laboratoriniams tyrimams“, – sakė VMVT atstovė.

„Yra atrinkti mėginiai, (…) pasižiūrėsime, kokią įtaką tas galiojimo terminas galėjo turėti maisto produktų saugai ir kokybei“, – spaudos konferencijoje pažymėjo ji.

Jos teigimu, veiksmas, kuomet buvo klastojami galiojimo terminai, buvo atliekamas ypatingai profesionaliai ir profesionaliomis priemonėmis.

„Taigi, nei vartotojas, nei mūsų tarnybos inspektoriai iš pirmo žvilgsnio tikrai sunkiai būtų atskyrę, kad galiojimo terminas yra pratęsiamas“, – sakė VMVT specialistė.  

                                                                                                                                            Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama

6 Comments

  1. Nu ką,

    jei ? nepavyko išgalabyti, tai galima ir tokiu būdu ištručyti. Dar vienas „armonikos” ansamblio bandymas „tvarinti, skaidrinti, inovuoti” Lietuvą.

    Reply
  2. Nu tu matai :) o laisvoji ministrė Armonaitė siūlo įteisinti

    . Armonaitė siūlo leisti prekiauti pasibaigusio galiojimo produktais: viliasi – tai leistų gyventojams sutaupyti . LRYTAS. 2023/04/24 ___BŪSIME PIRMIEJI BALTIJOS ŠALYSE. Pagaliau ne kažką vytumėmės, o nustatytumėme tendenciją“, – teigė ji.

    Reply
  3. Beprasme "informacija"

    Kai neparašytas net maisto produktu pavadinimas,nei gamintojas,nei kokie konkrečiai prekybos tinklai.Ar tai kavos pupeles,ar alyvuogiu aliejus……

    Reply
  4. Bomžas

    Kasdien būdavo bloga , pykino, vėmiau, galva skaudėjo. Norėjau apkaltinti degtinę. O dabar pasirodo, kad užkanda buvo pasenusi 🙂

    Reply
  5. Atleisti iš pareigu

    Vet tarnybų pareigunus, kurie daug metu nepastebėjo blogos produkcijos

    Reply
  6. Oho

    Net 5 Lietuvos juridiniai asmenys.Tai greičiausia buvo krevetės, jūros produktai ….coka colos ir kt šlamštas.

    Reply

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Verslas

Populiariausi kurjerių pristatomi patiekalai - picos, kebabai ir burgeriai

Lietuvos regionai skiriasi ekonomine padėtimi, tarmėmis, vairavimo įpročiais ir t. t., tačiau juos – bent didžiuosiuose šalies miestuose ‒ vienija ...
2024-04-02
Skaityti daugiau

Regionas

Klaipėdos apskrities gyventojai - tarp neatsakingiausiai vartojančių maistą

Lietuvoje pirmą kartą sudarytas šalies maisto vartojimo įpročių žemėlapis parodė, kurios Lietuvos apskritys pasižymi atsakingu požiūriu, o kurioms dar reikia ...
2024-02-08
Skaityti daugiau

ELTA

Ekonomistai: nėra labai aiškių priežasčių, kodėl maisto kainos Baltijos šalyse siekia ES lygį

Maisto produktų kainos Latvijoje ir Estijoje jau siekia Europos Sąjungos (ES) vidurkį, Lietuvoje – yra arti jo, teigia „Swedbank“ banko ...
2023-08-30
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This