P0

Verslas

Paskirstyti 2024 metų Klaipėdos SGD terminalo pajėgumai

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-07-25


Valstybės valdoma AB „Klaipėdos nafta“(KN) pranešė, jog 6 teravatvalandžių (TWh) dydžio suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo išdujinimo pajėgumai ateinantiems terminalo dujų metams paskirstyti keturiems klientams iš Lietuvos ir Estijos.

Planuojama, jog 2024-aisiais iš viso bus išdujinta apie 34 TWh dujų, kurios bus pristatytos 34 konvencinio dydžio SGD dujovežiais. Didžioji dalis dujų (24 TWh) bus pristatoma ilgalaikius SGD terminalo pajėgumus pernai užsisakiusiems klientams iš Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos. Dar 4 TWh pajėgumų iš neatidėliotinos („spot“) rinkos bus paskirstomos per ateinančius metus atsižvelgiant į poreikį dujų importui prireikus užtikrinti izoliuotą elektros energetikos sistemos darbą, o nesant tokios būtinybės – dujų paklausai patenkinti pavieniais atvejais.

„Pasaulinė gamtinių dujų rinka vis dar kupina neapibrėžtumo, todėl itin svarbu, kad tokiais neramiais laikais Klaipėdos SGD terminalas dirba sklandžiai ir beveik maksimaliu pajėgumu, o KN pilnavertiškai užtikrina regioninės rinkos poreikius atitinkantį išdujinimo paslaugų teikimą. Iš viso kitąmet SGD terminalo paslaugomis naudosis 6 klientai. Džiaugiamės, jog 2022-aisiais atnaujintas pajėgumų skirstymo modelis sukūrė naudojimosi SGD terminalu stabilumą ir leidžia terminalo naudotojams tinkamai planuoti dujų pristatymą, taip užtikrinant patikimą dujų tiekimą už konkurencingiausią kainą rinkoje Lietuvos ir aplinkinių šalių vartotojams“, – pranešime cituojamas KN komercijos direktorius Mindaugas Navikas.

Nuo šių metų pradžios iki liepos 23 d. SGD terminale priimta 20 didžiųjų SGD dujovežių, iki šių metų pabaigos jų laukiama dar antra tiek. Per šį laikotarpį atgabenta 2,9 mln. kub. metrų SGD, daugiausiai (47 proc.) – iš Norvegijos. Dujos Lietuvą 2023-aisiais taip pat pasiekė iš JAV, Nigerijos, Alžyro. Planuojama, kad per šiuos metus Klaipėdos SGD terminale bus išdujinta apie 37 TWh dujų.

Per 2022-uosius 46 dujovežiais atgabenta beveik 5 mln. kub. m SGD, daugiausiai (65 proc.) – iš JAV. Pernai SGD terminale iš viso buvo išdujinta 32,1 TWh dujų.

Nuo 2022 m. gegužės 1 d. už SGD terminalo paslaugas vienodą nustatytą kainą moka kiekvienas SGD terminalo naudotojas, tai yra, įmonės, importuojančios dujas per šią infrastruktūrą į Lietuvą ar kitas šalis. Saugumo dedamojoje, kurią moka gamtinių dujų vartotojai Lietuvoje, SGD terminalo išlaikymo kaštai šiuo metu nėra įtraukti.


  Verslo straipsnių visus kompas

  2023-07-25

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt