P0

Aplinkosauga

Gandrai susiruošė žiemoti: jiems išskridus, ESO perkels lizdus į saugias vietas

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-08-24


Rugpjūčio 24-oji Lietuvoje minima kaip gandrų į šiltuosius kraštus išskridimo diena. Baigiantis vasarai, gandrai palieka savo lizdus Lietuvoje, kurių šiemet daugiau nei šimtą „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) perkėlė į paukščiams saugias vietas. Panašų skaičių lizdų sutvarkyti planuojama ir iki kitų metų kovo, kai paukščiai vėl sugrįš į Lietuvą.

„Kasmet skiriame didelį dėmesį gandrų apsaugai ir kartu su gyventojais bei savivaldos institucijomis rūpinamės, kad gandrai įsikurtų saugiose vietose. Mūsų darbuotojai perkelia lizdus į medžius, kur būti ir perėti saugu. Tuo tarpu gandrams įsikūrus ant elektros tinklo stulpų atramų, kyla pavojus paukščiams, taip pat išauga tikimybė, kad bus pažeista elektros tinklo infrastruktūra“, – sako ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.

Nesaugiose vietose esantys lizdai šiemet, kaip ir ankstesniais metais, yra sutvarkomi ir iškeliami. Skaičiuojama, kad per praėjusius metus, iki šių metų kovo, ESO į saugias vietas perkėlė 138 gandralizdžius. Šiemet jų taip pat bus perkelta per šimtą. Šių darbų bus imtasi rudenį ir tęsis jie vėl iki ankstyvo pavasario. Skaičiuojama, kad daugiausiai lizdų bus perkelta Šiaulių regione, pernai daugiausiai tokių perkėlimų buvo Klaipėdos krašte.  

Visi šie darbai atliekami stengiantis nepadaryti žalos paukščiams, perimvietes perkeliant ar sutvarkant taip, kad šios nekenktų elektros tinklui ir nekeltų grėsmės aplinkai bei žmonėms. Darbų metu ant elektros oro linijų atramų tvirtinami specialūs metaliniai stovai, ant kurių paukščiai vėliau vėl suka savo lizdus.

Gandralizdžius riekia perkelti tuomet, kai perėti į Lietuvą parskridę gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų, tačiau, kaip pabrėžia ESO atstovė, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Būtent todėl gandralizdžių perkėlimo darbus ESO vykdo kiekvienais metais. Lizdų perkėlimą bendrovė derina su Aplinkos apsaugos agentūra ir šiuos darbus dažniausiai atlieka šalindama gedimus.

ESO atstovė atkreipia dėmesį, kad savo eksploatuojamų elektros skirstomųjų tinklų zonoje ESO gali perkelti tik tuos lizdus, kurie kelia tiesioginį pavojų elektros skirstymo tinklui.


  2023-08-24

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt