P0

Nuomonės

Paskutiniai „Vagner“ akordai (1)

Rytas Staselis
2023-08-24


Trečiadienio popietę Rusijos medijas užplūdo pranešimai apie tai, kad netoli Maskvos, Tverės srityje nukrito privalus verslo klasės lėktuvas „Embraer Legacy 600”, priklausęs milijardieriui Jevgenijui Prigožinui. Kai kurie liudininkai tvirtino matę, kad į lėktuvą buvo paleistos didelio nuotolio priešlėktuvinės raketos iš komplekso S-400.

Jevgenijus Prigožinas. Lev Borodin/TASS nuotr.

Praėjus vos kelioms minutėms po įvykio Rusijos oro susisiekimą reguliuojanti institucija „Rosaviacija“ išplatinimo pranešimą apie tai, kad lėktuvu skrido 10 žmonių – trys įgulos nariai ir septyni keleiviai, nors oficialius pranešimus apie panašius įvykius paprastai skelbia po gerų kelių valandų. Tarp jų ir J, Prigožinas – „Vagner“ karinių samdinių grupuotės vadovas.

Kiti daugiausiai „Telegram“ socialinio tinklo kanalai be to skelbė, kad kartu su „Vagner“ grupės savininku skrido kariniai jos vadai, tarp jų ir faktinis „vagnerių“ karinis lyderis – Dmitrijus Utkinas, kurio šaukiniu – „Vagner“ ir buvo pavadinta visa ši organizacija. Lėktuvas esą skrido iš Maskvos į Sankt Peterburgą. Be to, jam iš paskos kilo kitas J. Prigožinui priklausantis verslo klasės laineris. Jis po įvykio keliasdešimt minučių suko ratus virš Maskvos, tačiau vėliau nusileido mažame Ostafjevo oro uoste, esančiame tarp didžiųjų Vnukovo ir Domodedovo oro uostų. Iš antrojo lėktuvo oro uoste, pasak liudininkų, išlipo du žmonės. Kas jie, trečiadienio vakarą dar nebuvo žinoma. Tačiau „Vagner“ grupei artimi socialinių tinklų kanaluose pranešta, kad J. Prigožinas ir D. Utkinas aviakastrofoje žuvo.

Pirmoji įvykio versija, kurią noriai aptarė rusiškai transliuojančios medijos – Rusijos prezidento Vladimiro Putino kerštas „Vagner“ grupuotei už birželio 24 d. sukeltą karinį maištą. Tada karine vadovybe nepatenkinti „Vagner“ samdiniai surengė „teisingumo maršą“ iš Rostovo į Maskvą. Ponas Putinas apkaltino juos išdavyste, TV ekranuose atrodė gerokai pasimetęs ir „maršo“ metu lėktuvu išskrido Sankt Peterburgo pusėn.

Tuo metu Rusijos sostinės pusės žengusi „Vagner“ kolona, kuriai, kaip teigiama, vadovavo D. Utkinas, sugebėjo numušti kelis kariuomenės sraigtasparnius ir oro kovos koordinavimo lėktuvą Il-20. Šių atakų metu žuvo apie dešimtį Rusijos aviacijos kariškių.

Vis dėlto likus iki Maskvos dviem-trim šimtams kilometrų, „Vagner“ kolonos sustojo ir tarpininkaujant Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukešenkai maištas buvo suvaldytas. Grupė grąžino visus sunkiuosius ginklus bei šaudmenis.

Dar po kelių dienų visa „Vagner“ vadovybė – 35 žmonės – buvo Kremliuje priimta p. Putino. Po to Kremliaus viešųjų ryšių tarnybos susitikimo faktą patvirtino nurodydamos, kad dėl maišto iškeltos kriminalinės bylos yra uždarytos, J., Prigožinui buvo grąžinta didesnė dalis po maišto įvykusių kratų metu paimtų pinigų, vardinis ginklas. O „Vagner“ samdiniams buvo pasiūlyta eiti registruotis į Gynybos ministerijos struktūras, atostogauti arba keltis į stovyklas Baltarusijoje.

Rusijos medijos praneša, kad geriausiais grupuotės laikais kare Ukrainoje „Vagner“ tarnavo iki 70 tūkst. samdinių. Didesnė dalis jų – iš kalėjimų užverbuoti sunkius nusikaltimus padarę nusikaltėliai. J. Prigožinas buvo skelbęs, kad Ukrainos fronte žuvo 22 tūkst., dar dvigubai tiek buvo sužeista. Į Baltarusiją persikėlė iki 7 tūkst.

Rusijos analitikai iškart po birželio maišto tvirtino, esą p. Putinas nieku gyvu neatleis J. Prigožino sukelto pažeminimo, kada Rusijos valdžia žygiuojančių Maskvos sandinių kontekste parodė savo bejėgystę. Nors formaliai prie maištininkų neprisijungė nė vienas karinis dalinys.

Dabar daugelis stebisi, kodėl toks nekvailas ir pakankamai atsargus žmogus kaip J. Prigožinas elgėsi taip valiūkiškai ir neatsakingai. Apie jam duotas „Putino [saugumo] garantijas“ yra pranešusi Kremliaus burna – Dmitrijus Peskovas. Vis dėlto Kremliaus mėsininkui kerštas pasirodė esąs svarbesnis už įvairių tamsių „Vagner“ operacijų nuopelnus, kovas Ukrainoje, Sirijoje, Afrikoje ir vėl Ukrainoje. Net JAV lyderis Joe Bidenas, paprašytas pakomentuoti įvykį Tverės srityje, pripažino nesąs dėl to nustebęs.

O ko tada mafijinėje valstybėje tikėjosi J. Prigožinas, buvęs svarbiu jos sraigtu?


  2023-08-24

  Vienas komentaras apie “Paskutiniai „Vagner“ akordai”

  1. AvatarAr jus Ryti neapsvarstet? (IP: 90.131.33.23)

   O gal Prigožinas imitavo savo mirti?
   Ar jis galėjo į pensija ramiai išeiti po Ukrainos?
   O gal pinigu jam trūko plastinė operacija padaryti ir ,,antrininkąž

   į lektuva įsodinti?
   Tad galimai ir paseno ir į pensija išėjo. Per daug greitai rusų spauda ji atpažino.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt