P0

ELTA

Pagrobtos mergaitės istorija: Rusijos tarnybos buvo linkusios bendradarbiauti

ELTA
2023-09-06


Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) direktorė Ilma Skuodienė pripažįsta, kad ją nustebino, jog tėvo pagrobtą ir į Rusiją išgabentą mergaitę pavyko taip greitai susigrąžinti. Ji džiaugiasi, kad Rusijos vaiko teisių tarnybos taip pat buvo linkusios bendradarbiauti su Lietuvos institucijomis.

„Tikrai nustebino ir greitis, ir bendradarbiavimas, ir visas procesas, turbūt ir tas susitelkimas, kuris buvo“, – trečiadienį žurnalistams teigė I. Skuodienė.

Marius Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Pasak tarnybos direktorės, šiuo metu mergaitė yra rami, kartu su savo mama namuose.

„Tikimės, kad tos patirtys, kurios buvo, kurios buvo turbūt tikrai neeilinės tokio mažo amžiaus vaikui, kurias turėjo patirti, išgyventi, kas kuo greičiau mamai pavyks kartu su mergaite įveikti“, – sakė ji.

Antradienį į Lietuvą iš Kaliningrado sugrąžinta mergaitė buvo peralkusi, Delfi portalui teigia jos teta Monika. Pasak moters, kūdikį pagrobęs tėvas Algirdas Švanys Rusijoje iš pradžių prisiregistravo bute, kuriame iš tikrųjų negyveno, tuo metu mergaitę išsivežė į sodybą, kuri buvo visiškai nepritaikyta kūdikiui auginti. Kūdikio teta Monika portalui pasakojo, kad kai mama pamatė savo mergaitę, jos viena kitos neatpažino.

„Bet kai vaikas atsirado po krūtimi, tikrai valgė pusę valandos. Tik grįžusi į namus, į saugią aplinką, mergaitė pradėjo reaguoti. Vaikas buvo visiškai emociškai užšalęs, kišo viską į burną, matėsi, kad buvo neprivalgęs. Viskas, kas pagriebiama – kišama į burną, tai yra normalus vaiko instinktas, kai jis yra peralkęs“, – Delfi portalui teigė mergaitės teta Monika.

„Šiuo metu galiu pasakyti tik tiek, kad vaiko emocinė būklė buvo labai sunki“, – portalui sakė ji ir pažymėjo, kad trečiadienį mergaitė bus vežama medikų apžiūrai, bus dirbama ir su psichologais.

Pasak Monikos, Rusijos tarnybos iš savo pusės sureagavo į tai, kad A. Švanys atsisakė parodyti mergaitę.

Anot iš Rusijos pargabentos mergaitės šeimos narės, kūdikio tėvas fiktyviai užregistravo gyvenamąją vietą, o iš tiesų nusipirko sodybą, kuri buvo visiškai be patogumų ir nepritaikyta laikyti kūdikiui. Tuo metu tikrąją A. Švanio gyvenamąją vietą Kaliningrado tarnyboms nurodė vietos advokatas. Tarnybų atstovai, pasak Monikos, atvažiavę pamatė, kad kūdikiui auginti ši vieta yra visiškai nepritaikyta.

„Tada buvo taip, kad tarnybų atstovai jį iškart išsikvietė į kitą kambarį pasišnekėti, išsiaiškinti situaciją. Vaikas buvo perduotas mamai, ir tuo metu, kai jis paliko aplinką su vaiku, mano sesuo staigiai ėmė vaiką ir savo iniciatyva išvažiavo į konsulatą. Manau, kad jie nebūtų spėję kažko padaryti. Nes kol ji yra lietuvių konsulate, jos niekas negali liesti“, – portalui teigė mergaitės teta Monika.

Į klausimą, ar nėra požymių, kad pagrobta mergaitė būtų badavusi, VVTAĮT direktorė I. Skuodienė kol kas neskubėjo atsakyti.

„Reikės medikų apžiūrios, kurie tikrai turės įvertinti, apžiūrėti. Bet pirminiais duomenimis, ką mama ir sakė, kad mergaitė yra saugi, yra kartu su mama, yra maitinama ir yra tenkinami visi mergaitės poreikiai“, – sakė ji.

I. Skuodienė pasidžiaugė, kad Rusijos tarnybos bendradarbiavo su Lietuvos institucijomis,

„Galiu patvirtinti, kad Rusijos tarnybos nuo pat pirmos dienos, kuomet mes kreipėmės į jas, bendradarbiavo, teikė informaciją tiek telefonu, tiek raštu“, – sakė VVTAĮT direktorė.

„Mes bendradarbiavome su Rusijos vaiko teisių centrine institucija, mes kreipėmės į ją, prašėme aplankyti mergaitę, prašėme susisiekti. Tai jie tai padarė tikrai davė atgalinį ryšį, kad tėtis rūpinasi mergaite, kad tenkina jos poreikius“, – sakė I. Skuodienė, pažymėdama, kad visgi kol kas sunku vertinti, kaip mergaitės poreikius tėvui realiai pavyko patenkinti.

Antradienio vakarą Nacionalinis krizių valdymo centras (NKVC) pranešė, kad pagrobta ir tėvo į Kaliningrado sritį išgabenta mergaitė su mama pargabenta į Lietuvą. Mergaitės mama, siekdama susigrąžinti dukrą, buvo nuvykusi į Rusiją.

ELTA primena, kad rugpjūčio 27 dieną teisėsaugos institucijos gavo moters pranešimą apie tai, jog Kretingos rajone, Sausdravų kaime, vyras paėmė jos dukrą ir sutartu laiku jos negrąžino. Kiek vėliau paaiškėjo, kad vyras pagrobė savo mažametę, 2022 m. gimusią, dukrą ir bėgdamas kirto Rusijos sieną.

Pradėjus paiešką, nustatyta, kad tą pačią dieną, apie 13.04 val. Šilutės rajone, Skirvytės upėje, vyras su dukra valtimi kirto Lietuvos-Rusijos valstybinę sieną ir buvo sulaikyti Rusijos teritorijoje.

Lietuvos pasieniečiai pastebėjo, kad Skirvytės upėje guminė valtis kirto Lietuvos ir Rusijos sieną ir įplaukė į meldus. Prie jų priplaukė Rusijos pareigūnų kateris. Anot Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovo Giedriaus Mišučio, pasieniečiai dar bandė žodžiu susisiekti su valtimi nuplaukiančiais asmenimis, tačiau jokio atsakymo negavo.

Lietuva pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl vaiko pagrobimo. Tuo metu VSAT pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo, taip pat kreipėsi į Kaliningrado srities pasienio pareigūnus su prašymu kuo skubiau organizuoti susitikimą dėl kūdikio perdavimo ir grąžinimo motinai.

Dukrą į Rusiją išgabenusiam tėvui, teismo sprendimu, buvo paskirtas suėmimas už akių.

                                                                                                            Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama


  2023-09-06

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt