P0

ELTA

G. Nausėda: „Vien tik Klaipėda galėtų priimti iki 10-15 mln. tonų grūdų kasmet”

Žygimantas Šilobritas (ELTA)
2023-09-07


Bukarešte viešintis prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad Trijų jūrų iniciatyva turėtų siekti sukurti prioritetinius maršrutus, kuriais ukrainietiški grūdai būtų gabenami į Baltijos šalių uostus. Jis tikino, kad vien Klaipėda galėtų priimti iki 15 mln. tonų grūdų kasmet.

Klaipėdos uostas. Martyno Vainoriaus nuotr.

„Mes turėtume sukurti prioritetinius maršrutus, skirtus gabenti Ukrainos grūdus į Baltijos šalių uostus. Vien tik Klaipėda geriausiu atveju galėtų priimti iki 10–15 mln. tonų grūdų kasmet. Taip pat ilguoju laikotarpiu turėtume siekti nutiesti geležinkelio vėžę nuo Baltijos iki Ukrainos“, – ketvirtadienį Trijų jūrų verslo forume sakė G. Nausėda.

Pasak prezidento, stiprinant NATO rytinį flangą ir Trijų jūrų regioną, reikalinga spartinti ir tokių infrastruktūros projektų, kaip „Rail Baltica“, „Via Baltica“ ir „Via Carpatia” statybas. Esant integruotai infrastruktūrai, anot jo, NATO resursai ir pastiprinimai galėtų lengviau pasiekti rytinį Aljanso flangą.

„NATO rytinio flango stiprinimui reikalinga gerai integruota ir patikima infrastruktūra. (…) Mes turime pagreitinti didžiųjų infrastruktūros projektų, tokius kaip „Rail Baltica“, „Via Baltica“ ir „Via Carpatia” statybas. Šios „logistikos” arterijos užtikrins, kad iškilus reikalui, NATO sąjungininkų resursai ir pastiprinimai pasiektų NATO rytinį flangą – Trijų jūrų regioną“, – aiškino prezidentas.

ELTA primena, kad liepos 17 d. Maskva pasitraukė iš susitarimo, leidžiančio saugiai eksportuoti ukrainietišką produkciją iš Juodosios jūros uostų. Reaguojant į tai užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir susisiekimo ministras Marius Skuodis Europos Komisijai (EK) pateikė siūlymus dėl Ukrainos grūdų eksporto. Ministrai paragino stiprinti alternatyvų maršrutą per Baltijos šalis, siūlė išplėtoti žaliąjį tranzito koridorių per Lenkiją į Klaipėdą.

M. Skuodis yra minėjęs, jog ukrainietiški grūdai nėra gabenami per Lietuvą, nes grūdų kaina yra per didelė, o tranzitui užtikrinti esą reikalingos subsidijos.

Ukrainos žemės ūkio tarybos atstovų teigimu, kariaujanti šalis šiuo metu negali išvežti apie 30 mln. tonų grūdų pertekliaus.

EK duomenimis, nuo pernai gegužės iki šio birželio solidarumo koridoriais Ukraina eksportavo beveik 82 mln., importavo – 29 mln. tonų prekių. Šiais maršrutais išvežta maždaug 41 mln. tonų grūdų, 65 proc. – Dunojaus koridoriumi. Likusi dalis pervežta kelių ir geležinkelių transportu. Daugiausia grūdų iš išplukdoma Dunojumi, per Rumunijos uostus.

Palyginimui pasinaudojant liepą nutrūkusia Juodosios jūros grūdų iniciatyva, Kremliaus režimo užpulta valstybė jų išplukdė 32 mln. tonų. Seimo Ekonomikos ir Kaimo reikalų komitetų pirmininkai viešai yra paraginę ne tik svarstyti apie ES subsidijas – kuriomis būtų padengiami dideli prekių atgabenimo iki Lietuvos uosto kaštai – bet ir vykdyti intervencinius pirkimus – siekiant išlaikyti konkurencingas grūdų kainas rinkoje.

Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama


  2023-09-07

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt