P0

Svarbu, Verslas

„Mestillos” plėtros pristatyme – daugiau klausimų nei atsakymų (5)

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2023-09-22


„Kiek dalyvauju jūsų pristatymuose, tai niekada iki galo išsamiai negalite atsakyti į klausimus, tai gal galit nors kartą pasiruošti, pasikviesti specialistą, kuris paaiškintų technologinius procesus nuo pradžios iki galo”, – po ketvirtadienio pavakare vykusio „Mestillos” naujo planuojamo cecho pristatymo pasipiktinimo neslėpė Seimo narė klaipėdietė Ligita Girskienė, pasigedusi konkrečių atsakymų į savo klausimus.

Atsakymai, kuriuos iš projektuotojų „Sweco Lietuva“ atstovo Mindaugo Jončo bei „Mestillos” atstovo Donato Petkevičiaus išgirdo klaipėdietis Renaldas Kulikauskas, pastarojo irgi nesužavėjo. Mat į daugelį jų atsakyta pranešant, jog apie tai yra išsamiai aprašyta poveikio aplinkai vertinimo (PAV) dokumentuose arba į klausimus per 5 darbo dienas pažadėta atsakyti raštu.

„Mestillos” atstovui labai sudėtingas pasirodė R. Kulikausko klausimas, ar naujasis cechas su nauju technologiniu procesu statomas dėl to, kad pakeistų senąją technologiją, kuri iki šiol taip ir nesugebėjo suvaldyti dabartinių esamų išmetimų.

„Negaliu pakomentuoti jūsų klausimo, jis toks pakankamai sudėtingas ir ilgas, gal pabandykit raštu suformuluoti, mes pabandysim kažkaip tai tiksliau atsakyti”, – pažadėjo D. Petkevičius.

Naujoji technologija sumažins kvapų skaidą?

Pasak statinių, kurie bus pritaikyti diegiamai naujai aliejaus gamybos technologijai, projektuotojų, visai šalia dabartinės įmonės iškils vieno aukšto 757 kv. m. aliejaus ekstrakcijos cechas, kuriame bus perdirbamos rapsų išspaudos, bei 1054 kv. m. vieno aukšto su antresolėmis aliejaus spaudimo cechas – jame bus perdirbamos rapsų sėklos. Abu šie statiniai turės po 70 metrų aukščio kaminą.

Be to, šalia suprojektuota 363 kv. m. garo katilinė ir keletas pagalbinių statinių: rapsų sėklų išpylimo ir transportavimo į rezervuarus postas, 4 aliejaus rezervuarai (2 rezervuarai – po 3300 kub m. ir 2 – po 4400 kub. m.), stoginė, skirta aliejui iš minėtų rezervuarų konteineriu pakrauti į transportą, dar dvi rapsų laikymo talpos, trys rupinių sandėliavimo talpos, trys po 50 kub. m. heksano talpos, kurios dėl saugumo bus įrengtos sandarių konstrukcijų monolitinėje prieduobėje, ir kt.

Taip pat numatoma šešiems administracijos darbuotojams pastatyti 350 kv. m. pastatą su pagalbinėmis patalpomis.

Verslo straipsnių visus kompas

Nors suprojektuota nemažai statinių, „Mestillos” atstovas sakė, jog tai viso labo – tik vienas naujas cechas, ne nauja gamykla. Per pamainą jame vykstančius automatizuotus procesus prižiūrės tik trys darbuotojai.

Tačiau bendras dirbančiųjų skaičius, planuojama, turėtų padaugėti iki 32.

Pristatymo dalyviams nepavyko sužinoti, kaip iš esmės po minėto projekto įgyvendinimo keisis aliejaus gamybos technologinis procesas, ar tikrai sumažės ir jei taip – kiek sumažės – į orą iš gamyklos patenkančių kvapų sklaida.

Į pirmąjį L. Girskienės klausimą pažadėta atsakyti raštu, nes esą tai yra technologams skirtas klausimas, o kvapų sklaidą, pasak pranešėjo, ir turėtų sumažinti minėti aukšti kaminai, kuriuose bus įrengti atitinkami filtrai.

Nors suprojektuota nemažai statinių, „Mestillos” atstovas sakė, jog tai viso labo – tik vienas naujas cechas, ne nauja gamykla. Projektuotojų vizualizacija.

„Vienas iš sprendimo būdų ir buvo tų kaminų aukštis dėl pagerinamos sklaidos. Pats technologinis aprašas, kokie įrengimai bus įrengiami tam, kad surinktų daleles, nuo kurių formuojasi kvapo skleidimo rodiklis, yra aprašyti poveikio aplinkai vertinimo apraše. Tiek poveikio aplinkai vertinimo metu buvo rengiamas modeliavimas pagal turimus duomenis, tiek techninio projekto rengimo metu prieš pateikiant prašymą statybos leidimui bus taip pat atliekamas tikslinamasis modeliavimas, kurio metu bus vertinamos jau technologų pateikiamos realios vertės ir užtikrinama, kad būtų patenkinami higienos normose išvardinti reikalavimai”, – tikino M. Jončas.

Jo teigimu, PAV išvadoje pažymėta, jog naujosios technologijos dėka „bus ženkliai pagerinta kvapų ore koncentracijos situacija, lyginant su tuo, kokia buvo”.

INFORMACIJA

Pastačius naująjį cechą, per metus planuojama perdirbti 438 tūkst. t rapsų sėklų, beveik 300 tūkst. t rapsų išspaudų bei pagaminti 58 850 t balinto dezodoruoto aliejaus.

Projektiniuose pristatymuose buvo skelbta, jog minėta plėtra „Mestillai” atsieis 35 mln. eurų.


  2023-09-22

  5 komentarai “„Mestillos” plėtros pristatyme – daugiau klausimų nei atsakymų”

  1. AvatarGERAS (IP: 88.119.156.187)

   net pati LR Seimo narė stebisi durnais viešais svarstymai ir teigia niekad negaunanti konkrečių atsakymų. Unikalu. Ką jau ten miesto žmonės, bendruomenės. Imituodamas demokratinį procesą, visuomenės informavimą, Seimas su idiotiškais teisės aktų “tobulinimais” išpūtė projektavimo procesą iki marazminio durnumo paversdamas projektavimą į vienos valandos paveiksliukų rodymo šou. Ir nesvarbu ar tai gamyklos ar miesto skvero ar miesto bendrojo plano svarstymai. Niekas nereaguoja, niekam neapskųsi, niekas už nieką neatsako-procedūra atlikta. Šiuo atveju gamykla ir technologinis procesas esminis klausimas, bet technologinės dalies projekto vadovo, specialistų spektaklio organizatorius nemato reikalo kviestis. O taikas kas jei ne mūsų rinkti Seimo orakulai tokį durnumą užveisė? Unikalūs ir Sweco specai-projektuoją viską nuo darželio iki boingo ar LT miestų bendrųjų planų. Urmu. Dzin danų kontorai ta Lietuva ir jos žmonės.

   • AvatarKalipėdietis (IP: 85.232.158.203)

    stebisi, nes nieko nesupranta, juk kad suprasti reikia turėti su kuom tai padaryti…

   • AvatarO tokiam atsakymui (IP: 90.138.79.171)

    vingių užtenka ? ___Negaliu pakomentuoti jūsų klausimo, jis toks pakankamai SUDĖTINGAS ir ILGAS , gal pabandykit raštu suformuluoti, mes pabandysim kažkaip tai tiksliau atsakyti”, – pažadėjo D. Petkevičius.

  2. AvatarKaip supratau (IP: 90.138.79.171)

   eilinis statytojų blia blia blia ….klausimai tai per ilgi , tai per sudėtingi ….Ačiū seimo narei Girskienei ir seniūnaičiui Kulikauskui ., o iš tų Klaipėdos ” žaliųjų ” , kad ir pono Ekčio ( buvusio kandidato į Klaipėdos merus ) , nebuvo ?

   • AvatarJonas (IP: 85.232.158.203)

    atsakymai suprantami, tik ne visų proto vingiai tai suvokia…..čia greičiau populizmo formos apsireiškimas, nei durnų klausimų uždavimas….

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt