Skirs papildomą 6 mln. eurų paramą efektyvių katilų įsigijimui

Konsultacijos

Energetikos ministerija praneša, kad netrukus vėl bus paskelbtas kvietimas gyventojams neefektyvių biomasę naudojančių katilų keitimui Vidurio ir Vakarų Lietuvoje. Tam numatyta skirti papildomai 6 mln. eurų Europos Sąjungos fondų investicijų.

Šia ir kitomis inicijuojamomis paramos priemonėmis siekiama, kad gyventojai patys dalyvautų žaliojoje transformacijoje ir energetikos gamyboje, ir taip susimažintų energetines išlaidas. 

Spalio 5 d. paskelbus 4 kvietimus, vienas iš jų – neefektyvių biomasę naudojančių katilų keitimui Vidurio ir Vakarų Lietuvoje sulaukė didžiulio gyventojų susidomėjimo ir jau po 5 dienų buvo laikinai sustabdytas pasiekus maksimalią pirmajame etape numatytą paskirstyti lėšų sumą – beveik 3,54 mln. eurų. Šiame kvietime buvo pateiktos 966 gyventojų paraiškos. 

„Skatindami gyventojus modernizuotis turimas šildymo sistemas, siekiame didinti namų ūkių energetinį savarankiškumą ir sumažinti gyventojų išlaidas šildymui. Taip taip skatiname gyventojus įsitraukti į žaliąją tranformaciją, investuojant į efektyvesnius, taupesnius bei mažiau taršius šildymo sprendimus, kurie orientuoti į namų ūkių energetinio savarankiškumo didinimą”, – sako viceministrė Inga Žilienė.  

Vidurio ir Vakarų Lietuvos gyventojai, kurie nori pasikeisti neefektyvius biomasę naudojančius katilus efektyvesniais įrenginiais prieš šaltąjį sezoną, netrukus vėl galės pateikti paraiškas Lietuvos energetikos agentūrai. 

Paskelbus kvietimus fiziniai asmenys, gyvenantys individualiuose namuose, neprijungtuose prie centralizuotos šilumos tiekimo sistemos, gali keisti neefektyvius biomasę arba iškastinį kurą naudojančius katilus į efektyvesnes, atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias šilumos gamybos technologijas: naujus 5 klasės biokuro katilus arba šilumos siurblius su akumuliacinėmis talpomis arba be jų. 

Efektyvesnių šilumos gamybos technologijų panaudojimas yra vienas svarbiausių faktorių, padedantis mažinti gyventojų išlaidas už šilumą. Tuo pačiu efektyvių technologijų panaudojimas individualiuose namuose reikšmingai mažina galutinės energijos suvartojimą nacionaliniu mastu bei prisideda prie aplinkosaugos tikslų.

Energetikos ekspertų vertinimu, seną gamtinių dujų katilą pakeitus į šilumos siurblį ir pasirinkus išmanų elektros planą pagal biržos kainas, išlaidas už šilumą per mėnesį šaltuoju metų laiku galima sumažinti daugiau kaip trečdaliu. Panašus išlaidų už šilumą sumažėjimas galimas ir pakeitus seną biokuro katilą nauju efektyvesniu biokuro katilu. Dar reikšmingesnis išlaidų už šilumą sumažėjimas galimas pas tuos gyventojus, kurie jau turi įsidiegę saulės elektrines ir kartu šiuo metu planuoja įsirengti šilumos siurblį.

Energetikos ministerija šiuo metu papildomai vertina individualių namų gyventojų, kurie savo patalpų šildymui naudoja neefektyvius šilumos gamybos įrenginius, tiekiančius šilumą ne į vandens pagrindu veikiančią namų šildymo sistemą pakeitimo alternatyvas (pvz., naudoja koklinius pečius). Siekiama, kad ir tokie gyventojai ateityje galėtų pasinaudoti parama ir naudotų efektyvius įrenginius.

Paraiškos teikiamos užpildant elektroninę formą Lietuvos energetikos agentūros tinklapyje (https://lea.submittable.com/submit).

Pasikonsultuoti gyventojams galima kreiptis el. paštu katilukeitimas@ena.lt arba tel. 8 5 230 3312 (darbo dienomis).

1 Comment

  1. klp

    Vargas tiems, prie(š) kurių langus kaimynas įsirengia šilumos siurblį. Esmė net ne tame, kad jie skleidžia iki 50dB garsą (kas naktį pakankamai girdisi) ir su laiku vibraciją, o tame, kad jie skleidžia aukšto dažnio Hz, kurie neigiamai veikia daugelį – ausis jų kaip ir nebegirdi, bet žmogus blogai jaučiasi, dažnas negali ramiai miegoti esant šiam lyg nergirdimam garsui., juo labiau jei prie jo prisideda dB girdimas garsas. Vokietijoje labai griežtai (bent prieš 3-4 metus buvo) žiūrima dėl šilumos siurblių įrengimo daugiabučiuose ar gyvenamuose namuose.

    Reply

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Politika

Ministerija žada atnaujinti sąlygas antrajam jūrinių vėjo jėgainių parkui

Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) pirmadienį paskelbus, kad antrasis konkursas dėl galimybės vystyti vėjo parką Baltijos jūroje neįvyko, Energetikos ministerija ...
2024-04-15
Skaityti daugiau

ELTA

Prieš prasidedant antrojo jūros vėjo parko konkursui – optimistinės institucijų nuotaikos

Pirmadienį Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) skelbs antrąjį jūros vėjo elektrinių parko konkursą. Jame bus varžomasi dėl teisės Baltijos jūroje ...
2024-01-14
Skaityti daugiau

ELTA

Daugiausia LED šviestuvų - Vakarų Lietuvos savivaldybių gatvėse

Trečdalyje Lietuvos savivaldybių jau įdiegtas šiuolaikiškas gatvių apšvietimas, o artimiausiu metu, atlikus baigiamuosius darbus, kokybiškas apšvietimas bus įdiegtas daugiau kaip ...
2024-01-05
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This