Dionyzą Varkalį įamžins atminimo lenta

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija, Svarbu

Klaipėdos savivaldybės Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisija penktadienį vienbalsiai palaimino Lietuvos piliečių sąjungos iniciatyvą įamžinti pernai mirusio sąjūdininko, aktyviai įvairiose srityse besireiškusio Kalvystės muziejaus įkūrėjo Dionyzo Varkalio atminimą.

Jei iniciatoriams pavyks gauti iš savivaldybės finansavimą pagal naują ruošiamą kultūros projektų finansavimo tvarką, architekto Adomo Skiezgelo pagaminta atminimo lenta ant Kalvystės muziejaus pastato turėtų būti atidengta kitų metų vasarą.

Dionyzas Varkalis Kalvystes muziejuje 2016 m. Donato Bielkausko nuotr.

Lietuvos piliečių sąjungos atstovas Benas Volodzka komisiją informavo, kad po D. Varkalio mirties pernai liepą buvo sudaryta koordinacinė grupė iš „garbių žmonių“, pažinojusių šią asmenybę, o A. Skiezgelas kartu su Kalvystės muziejaus architekte Laima Šliogeriene parengė atminimo lentos eskizus.

„Mes visi labai ilgai derinome apie pusę metų, kol buvo surastas geriausias variantas“, – sakė B. Volodzka.

Idėją palaikančios Lietuvos jūrininkų sąjungos atstovas Petras Bekėža komisijai priminė, kad D. Varkalis kaip vienas iš aktyviausių to meto žmonių, kaip Sąjūdžio atstovas dar neatkūrus nepriklausomybės iškėlė idėją atkurti šią jūrinę organizaciją.

„Jis kėlė klausimus dėl jūrinio paveldo, Šventosios uosto atkūrimo, žmogus buvo pilietiškas, mokė ir jaunimą, puoselėjo jūrines tradicijas, jūrinį verslą, jūrinę profesiją. Visur visada jis buvo. Jis nusipelnė ne tik Klaipėdai, bet ir Lietuvai. Kadangi yra Kalvystės muziejaus įkūrėjas, tinkamiausia vieta būtų atminimo lentai ant šio muziejaus sienos. <…> Lentoje matysime Varkalį tokį, koks jis buvo gyvenime. Vasarą planuotume ją pakabinti“, – sakė P. Bekėža.

Iniciatoriai tikisi, kad lėšų tokiai lentai gaus iš savivaldybės per paramą kultūriniams projektams, o kiek trūks, anot P. Bekėžos, pridės jūrinės organizacijos.

Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Raimonda Mažonienė informavo, kad naujoji kultūros projektų finansavimo tvarka jau yra paruošta, laukiama tik mero potvarkio ir konkursus tikimasi paskelbti gruodį. Anot jos, atminimo lentos idėja turėtų atitikti vieną iš finansavimo prioritetų.

Komisija vienbalsiai pritarė tokiai idėjai, tik dar nurodė su ja suderinti galutinį lentoje numatomą iškalti tekstą.

5 Comments

 1. Anonimas

  Atsiprasau,o KUOM (?) nusipelne ?

  Reply
 2. Vytautas

  Dėkui ir dėkui. Dionyzas Varkalis pasilieka šviesuliu. Doras ir labai paprastas žmogus, kurio rankos paspaudimas laimindavo sumanymus, darbus, proveržius.

  Reply
 3. Laisva

  ATVIRAKLAIPĖDA ,kaip visada operatyviai praneša svarbias žinias savo skaitytojams.Už tai ačiū Dionyzas Varkalis – neįtikėtinai įdomi asmenybė. Nuo pačios mūsų kovos dėl Nepriklausomybės (1988m….) jis sugebėjo viešinti pačias didžiausias problemas. Pvz. Jau 1986 m. jis buvo iniciatorius dėl Lietuvių k. kaip valstybinės k. įteisinimo… Nežiūrint tai kad turėjo darrbininkišką profesiją jis s savo pasiūlymais , darbais buvo laukiamas išsilavinusių, aukštos mokslo ir. kt profesijų SĄJŪDŽIO žmonių.
  D.V. – Kl. miesto tarybos I -os kadencijos 1990-1995 m deputatas.. Kaip straipsnyje rašoma apie jūrų kapitono P. Bekėžos pasakojimą, D.V. inicijavo net ir Jūrinių organizacijų kūrimąsi. O dar jo iniciatyvos dėl Laikrodžių ,Kalvystės muziejų kūrimąsi…. D.V. demokratiją,kovą už JĄ suprato kaip sąžiningumą , laisvę kalbėti apie tai kas svarbiausia kad greičiau išsilaisvinti iš sovietinės okupacijos paliktų problemų. Dionyzas V.drąsiai skelbė savo nuomonę.. JIs buvo sąžiningas, ne veidmainis… Jis ne troško pralobti, neieškojo sklypo prabangiam namui statyti ir pn. Jis į savo kalvystės dirbtuves kviesdavo mokinius, studentus – pasakodavo ne tik KALVYSTĖS istorijas. Jis užsitarnavo, kad Šaltkalvių gt. bu.
  tų pervadinta į – DIONYZO VARKALIO gatve….
  p

  Reply
  • ..tik neleiskit

   kabint tos siaubingos lentos – pasižiūrėkit į ką ten Dionyzas panašus. Čia įžeidimas..Būtų Dionizas gyvas, parodytų jums už tokį darbą kur vėžiai žiemoja..:D)

 4. Manyčiau

  Finansuoti atminimo lentas reikia tik iš miesto biudžeto. Tai viso miesto reikalas. Tos lentos -atminimo ženklai politikams, verslininkams, gubernatoriams, direktoriams ir kt. Ne visi jie turėjo ką nors bendra su kultūra, tuo labiau – menu.

  Reply
 5. Genutė

  Nuostabu, kad toks idėjinis, tikras, atsakingas, mylintis žmogus, bus pagerbtas. Gera žinoti, kad Lietuva dar gyva, ir ją mylėjęs ir gynęs žmogus, prisimenamas.

  Reply
  • N. Puteikienė

   Paprastai atminimo lentoms finansavimas būdavo skiriamas iš savivaldybės biudžeto tarybos sprendimu. Turetų iniciatoriai kreiptis į tarybą, o ne rengti projektą daliniam kultūros ir meno projektų konkursui.

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Svarbu, Unikali urbanistinė istorija

Prieš 50 metų išgelbėta rotušė kol kas stūkso nežinioje

Lygiai prieš pusę amžiaus tuometinio kultūros ministro pavaduotojo surašytas raštas liudija, kad sovietmečio bujojusio vokiškojo miesto laikotarpio paveldo griovimo vajaus ...
2024-02-18
Skaityti daugiau

Kultūra

Kas bevertins Klaipėdos kultūros ir meno projektus?

Šiems projektams vertinti prireiks gerokai daugiau „ne visai kultūros žmonių”, negu jų buvo dar prieš Kalėdas mero tik iš „valdiškų” ...
2024-01-29
Skaityti daugiau

Miestas

Kviečia jaunimą į žygį su deglais

Jauni klaipėdiečiai kviečiami atvykti į Lietuvos piliečių sąjungos organizuojamą šventinį vakaro renginį – „Sausio 15 – osios garbė – Jaunimo ...
2024-01-10
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This