Norui per uostą importuoti deginimui skirtas atliekas – žalia šviesa (atnaujinta)

Svarbu, Verslas

Aplinkos apsaugos agentūra (AAD) nusprendė, kad Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos „Bega“ planams per metus krauti apie 120 tūkst. tonų nepavojingomis laikomų degiųjų atliekų, skirtų AB „Akmenės cementas“, poveikio aplinkai vertinimas neprivalomas.

Tokios procedūros nepageidavo ir Klaipėdos savivaldybės administracija bei kitos derinimo procese dalyvavusios institucijos.

6000 tonų laikytų 2-3 savaites

UAB „Ekotėja“ (direktorė Rasa Arcišauskienė) parengtoje informacijoje atrankai dėl aplinkai vertinimo rašoma, kad tokia krova numatoma 66A ir 67 krantinėse.

„Sumažėjus krovos apimtims dėl karo Ukrainoje ir kitų politinių bei ekonominių sąlygų bei reaguodama į rinkos poreikius, kompanija siekia perorientuoti krovinių perkrovimo ir sandėliavimo veiklą. Tuo tikslu, įmonė planuoja per metus perkrauti apie 120 000 t degiųjų atliekų bei teritorijoje sandėliuoti apie 6 000 t degiųjų atliekų, kurias naudos Lietuvos įmonė AB „Akmenės cementas“. AB „Akmenės cementas“ siekia ženkliai sumažinti iškastinio kuro naudojimą technologiniame procese, pakeičiant šį kurą alternatyviu kuru, t. y. degiosiomis kietosiomis atliekomis. <…> Lietuvoje šiuo metu nėra pakankamai išvystyta degiųjų atliekų gamyba, kad būtų pateiktas reikiamas, AB „Akmenės cementas“ reikalavimus atitinkančių, degiųjų atliekų kiekis, todėl įmonė yra priversta importuoti degiąsias atliekas iš užsienio“, – rašoma „Begos“ užsakymu parengtoje medžiagoje. 

Anot jos rengėjų, „Akmenės cementas“ numato laivais importuoti tik iš nepavojingųjų atliekų paruoštas, komunalinių, medicininių, radioaktyviųjų ar kitų pavojingųjų atliekų neturinčias, apdorotas, homogenizuotas „ir kitaip pagerintas“ degiąsias kietąsias atliekas. Jos bus supresuotos ir supakuotos į 640 kg sveriančias, 1,2×1,2×1,2m matmenų pakuotes, vadinamas kipomis (1,7 kub. m). Vidutiniškai vienu laivu esą būtų gabenama 6000 tonų tokių atliekų, maksimaliai – iki 8000 t.

Jei iš pažeistos pakuotės krantinėse išbyrėtų atliekos, jas numatoma sušluoti ir sukrauti į didmaišius, sudedamus į specialiai tam pritaikytą konteinerį. Kad iš pažeistų kipų atliekos nepatektų į akvatoriją krovos iš laivo metu, krano greiferio judėjimo zonose, tarp laivo borto ir krantinės, numatoma pritvirtinti apsauginį tentą.

Į iki 7,2 m aukščio rietuves sukrautos kipos iki išvežimo bus laikomos 0,38 ha ploto aikštelėje, esančioje 4 m nuo uosto akvatorijos ir 7 m nuo „Begos“ sklypo ribos. Vienu metu tokioje aikštelėje numatoma laikyti iki 6000 t atliekų. Tokį kiekį atliekų išvežti numatoma per 2-3 savaites.

„Importuojamos degiosios atliekos bus gaminamos iš atliekų, kurios dažniausiai būna bekvapės arba turi minimalų kvapą, todėl pagal keliamus standartus pagamintos, reikiamai apdorotos, homogenizuotos ir kitaip pagerintos nepavojingos degiosios atliekos bus bekvapės arba gali turėti labai minimalų kvapą. <…> Įvertinus atliekų kodus, iš kurių bus gaminamos degiosios atliekos, bei kvapų skaidos modeliavimo rezultatus galima daryti išvadą, kad degiųjų atliekų pažeistos kipos ir išbyrėjusios degiosios atliekos skleis labai minimalų kvapą ir neturės įtakos gyvenamajai aplinkai ir visuomenės sveikatai“, – rašoma dokumente.

ATNAUJINTA. Jame taip pat dėstoma, kad siekiant, jog į Lietuvos teritoriją nepatektų neleistinų atliekų, prieš pradedant krovos darbus bus sutikrinama krovinį lydinčiuose dokumentuose pateikta informacija apie krovinį, jo kiekį, kokybinius rodiklius, vizualiai įvertinama kipų kokybė.

„Jei vizualiai ar iš pateiktų duomenų nustatoma, kad degiosios atliekos neatitinka keliamų reikalavimų, jos nebus priimamos, apie tai nedelsiant informuojama AB „Akmenės cementas“, kuri organizuos krovinio grąžinimą siuntėjui. Visa informacija bus perduodama visoms kompetentingoms institucijoms. <…> Bus atliekama išsami kiekvienos siuntos importuojamų degiųjų atliekų sudėties patikra, pasiriktinai ištiriant po vieną kipą 1000 tonų“, – rašoma dokumente. 

Visuomenės pastabų nesulaukta 

Išnagrinėjusi visą šią informaciją AAD padarė išvadą, kad tokiai veiklai poveikio aplinkai vertinimas neprivalomas.

Šiame jos sprendime dėstoma, kad Klaipėdos savivaldybės administracija 2022 m. gruodį raštu informavo, kad pastabų ir pasiūlymų atrankos informacijai neturi bei nereikalavo atlikti poveikio aplinkai vertinimą. Tokios pat pozicijos laikėsi ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamentas bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.

O pati AAA pastabų ir pasiūlymų iš visuomenės negavo. 

Po tokios AAA išvados „Bega“ dabar turėtų teikti paraišką jos taršos leidimui pakeisti bei rengti kitus reikalingus dokumentus.

Norėjo krauti ir kiti

Pernai kovą BNS skelbė, kad Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos („Klasco“) užsakymu parengtame poveikio aplinkai vertinime nurodoma, jog „Akmenės cementas“ per metus ketina importuoti iki 200 tūkst. tonų tokių atliekų. Jas planuota krauti Smeltės pusiasalyje ir vienu metu sandėliuoti iki 10 tūkst. tonų. 

„Akmenės cementas“ BNS tada nurodė, kad tokias atliekas planuoja pirkti iš kelių tiekėjų Europoje bei Lietuvoje.

„Bendrovė intensyviai bendradarbiauja su naujais tiekėjais, vykdo jų paiešką, kad būtų pasiruošusi ir būtų užtikrintas nenutrūkstamas ir pastovus alternatyvaus kuro tiekimas. Prioritetas yra įsigijimas iš Lietuvos tiekėjų“, – teigta įmonės komentare BNS.

2022-ųjų gegužę Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdžio metu įmonės pardavimų ir logistikos direktorius Richardas Sudaris tvirtino, kad Lietuvoje tokio kuro negaminama, o įmonė jį pirko iš Nyderlandų, derėjosi su Lenkijos ir Didžiosios Britanijos tiekėjais.

Anot įmonės, iš nepavojingųjų atliekų paruošto didelės energinės vertės kuro deginimas įmonėje bus didinamas palaipsniui: 2024 metais jis turėtų pakeisti 75 proc., o 2027-ųjų pabaigoje – iki 90 proc. anglies. 

30 Comments

 1. O kokia nauda Klaipedai

  Mums kelia kainas (ypač po deginimo pradžios), o dabar importuos, nors gali savo deginti ir energijos (pagamintos) pajamas minusuoti iš mūsų atliekų mokesčio sumos.
  Sako bekvapės, nekenksmingos.
  Kada bus visą parą veikiantys išmetimų davikliai (viešai rodomi internete tiesioginiai su plyginimu su leistinais išmetimais)?

  Reply
 2. Artūras

  Keistai viskas atrodo. Atliekų pridavimas į sąvartyną kainuoja kosmosą (taip vadinamas vartų mokestis), o Cementas, kuris gauna naudą iš atliekų – veža į Lietuvą. Tai gal reikėtų iš rūšiuoti ir ne į sąvartyną, bet į Cementą? Rūšiavimo cechų pristatyta kiekviename sąvartyne. Atvežimas kainuoja pinigus. Klausimas – jei ankstesnieji Aplinkos ministrai visomis išgalėmis priešinosi atliekų išvežimui – kokia Siomos Gentvilo kaina? Sioma, už kiek pardavei taršos leidimus, o vargšus gyventojus apkrovei papildomais taršos mokesčiais ir akcizais?

  Reply
 3. Nerealiai Gentviliukai varo

  Visus Lietuvoje dusina su aplinkosauginiais ( dazniausiai protu nesuvokiamais, pertekliniais) reikalavimais, o cia miesto centre bus savartynas. Sveikinu!!!!!!!!!

  Reply
 4. Aaa lauk visi

  Jus privalote dirbti už mūsų pinigus. Privalote neleisti krauti. Alga gaunat už ką.????

  Reply
 5. O prie kuo čia visuomenė???

  O pati AAA pastabų ir pasiūlymų iš visuomenės negavo.

  Po tokios AAA išvados „Bega“ dabar turėtų teikti paraišką jos taršos leidimui pakeisti bei rengti kitus reikalingus dokumentus.

  Aš pirma karta apie tai skaitau. Kas , kada informavo????
  Kodėl visuomenė turi dirbi už valdžios atstovus kurie gauna pinigus.

  Visa valdžia lauk . Jei nesugebate dirbti savo darba

  Reply
  • Va va

   Kadangi garsioji visuomenininke iš Paupių rengė Pav , tai taip ir gavosi. Tyliai prastūmė.
   Na Paupiams “fanerkė” netiko , nes teršė, o miestiečiai tai “kalės vaikai” jiems galima ant galvos krauti….

  • Manau laikas

   viešinti kokius darbus realiai miestui ” padovanojo” kai kurie save vadinantys visuomenininkai .

 6. Nepanikuokite

  Šiukšles kurens N. Akmeneje..O musu šiukšles jau senai kurena pietineje Klaipedoje.

  Reply
 7. baisu

  kas darosi. Ne veltui visi bėga iš Lietuvos.

  Reply
  • H

   Tai ka cia veiki?

 8. Marijus

  Tai jau visai iš 3,14zdėjo Bega ir savivaldybė? Kainas už šiukšlių išvežimą sukėlė vietiniams, o šiukšles IMPORTUOJA??? Ir kas įrodys, kad ne iš Rusijos??? Alio, naujasssssis (vis dar(?)) meras, kame šaknys? Gražios paties kalbos kaskart vis labiau nepataiko žingsniuot koja kojon su darbais…
  Karas Ukrainoje sumažino krovą??? Ar debiliukų, laikančių save pasaulio bamba, idiotiški sprendimai???

  Reply
  • Marijui, alio

   2022 metai !!!! Savivaldybės galvos visai kitos buvo ! Tarybos dauguma liberalieji ir konservatoriai ! Dabar jau matome rezultatą kaip rūpėjo klaipėdiečiai buvusiems ! Vaitkus meru išrinktas tik 2023 ! Balandį prisiekė taryba !

  • To alio.

   Nereikia lia lia lia …visi tie patys liko valdžioje kas buvo ir 2022m. Ir dabartiniai NIEKO PRIEŠ!

  • Kas liko ? :)

   Tie, kurie turėjo SPRENDIMO TEISĘ 2022 m ir klaipėdiečiams tokią dovanėlę įtaisė , ŠIANDIEN tokios teisės nebeturi ! Negi sunku suvokti ? Ką gali padaryti 2023 išrinkti , jei leidimas ” be jokių patikrų ” išduotas 2022 m ? Kas iš šiandieninių miesto galvų , 2022 m dirbo savivaldybėje ? Vaitkus , Kamarauskas , administracijos direktorius ar vicemerai ? Pradėkite nors kiek , jie dar pavyksta , galvoti . Žinokite , klaiku skaityti ir matyti kokie komentuoja ….

 9. Anonimas

  Žemei lietuvos ažuolai žalius

  Reply
  • Taigi

   Nei duonytės, nei mėsytės, tik raudonos vėliavytės ir Nemuno aušra Klaipėdoje…

  • Taigi, nevykėli

   Tyliai reikalus prastūmė 2022 m savivaldybės ” galvos ” ! Meras liberalusis,dabar socialdemokratas Grubliauskas , administracijos direktorius liberalusis Neniškis ir vicemerai konservatoriai ? Nesupranti, vargeta ? Užjaučiu . Kažkaip, vis labiau nuvilia Klaipėdos patryyyyjotai ….skersvėjų išpūstos galvos …nesupranta nei kas nei kur nei kada įvyko …tik vėliavyčių ilgesys …

 10. Dov.

  Visuomenė miega, jai nerūpi jos sveikata ir LT gerbūvis. Rūpi tik jų Liansbergis ir Ukr peremoga

  Reply
  • na jau

   ir TRAKTORIAI

  • SS

   Pažiurek po savo lova,ten palindes bus tavo Liaaaannsbirgis.

  • O ką tu Dov padariau?

   Kokius darbus nuveikiau? Gal miegi? Ir klausimas už ką valdžios atstovai gauna algas visokie iš AAA , gentvilas nusikalstamos partijos ministras, visokie SVEIKATOS CENTRAI IR KT VALSTYBĖS …..AAA, APLINKOS MINISTERIJA, IR KT

 11. VIZIJA -ŽALIAS UOSTAS

  miesto centre jau ir vendenilį gaminsime, bačkas statysime, europos atliekas laivais plukdysime ir miesto centre sandėliuosime. Iš pačio centro traukiniais ir fūromis gabensime, o uostelius miestiečiams ir turizmą vystysime miesto pakraštyje -ambicingo miesto ir išsirinktų politikų programa. Gal dar duos savivaldybei ir akcijų?

  Reply
 12. rms

  Viskas aprašyta gražiai. Bet, kas garantuos, tikrins įvežamų atlikeų kokybę?
  koks tikrinimo periodiškumas? Ar prieš tikrinant bus pranešta įmonei?

  Reply
  • Martynas Vainorius

   Pastebėjęs Jūsų ir dar vieną panašų komentarą papildžiau tekstą informacija iš tos dokmentacijos, kas joje rašoma apie tikrinimą. Pastraipa su žyma ATNAUJINTA

 13. jo

  Labai arti miesto centro tos krovos krantinės. Jeigu įvyks nelaimė (neduokDie) – nukentės pats miesto centras.

  Reply
 14. "Ačiū " buvusiems liberaliems

  ir konservatoriams, Klaipėdos valdyme, kurie ” nieko nereikalavo ” !!!!!!! ! ___Šiame jos sprendime dėstoma, kad Klaipėdos savivaldybės administracija 2022 m. GRUODĮ raštu informavo, kad pastabų ir pasiūlymų atrankos informacijai neturi bei NEREIKALAVO atlikti poveikio aplinkai vertinimą. Tokios pat pozicijos laikėsi ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamentas bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.

  O pati AAA pastabų ir pasiūlymų iš visuomenės negavo. _________P.S. o ” žalioji ” Budraitė ir jos partijos atstovai Klaipėdoje , taip pat jokių pastabų neturėjo? Jokio mitingo ar piketo ? Taip kaip vakar šalia ūkininkų buvo susirūpinę ” upėmis ” , tik žmonių sveikata niekam nerūpi ? Visuomenės sveikata nerūpi ir Klaipėdos departamentui ?

  Reply
  • Gerai pagalvok kritikuodamas dirbančias partijas

   „Ačiū” socialdemokratams kurie nestiprino sienų apsaugos su agrsorėms šalimis, „ačiū” socialdemokratams, kurie laukė rusų ir net nesistengė atsiskirti energetiniam nepriklausomumui

 15. Ir viskas vyksta

  Lietuvą valdant konservatorių , Liberalų, laisvųjų vyriausybei? Premjerė konservatorė Šimonytė , Aplinkos ministras, klaipėdiečių į seimą išrinktas liberalas, Gentvilas . Atliekos įvežamos !

  Reply
 16. KLAIPĖDA BUS KURORTU. PAMATYSIT!

  Viduryje miesto pradėjus krauti, sandėliuoti ir vežioti atliekas, KLAIPĖDA netrukus taps Baltijos regiono kurortu Nr. 1. Atnaujinti Klaipėdos senamiesčio grindiniai ir perdažyti fasadai būsimo kurorto atsiradimui nesutrukdys.

  Reply
 17. Jeg

  Ar kas nors užtikrins, kad tuose kipkose nėra įpresuotos per vidurį labai pavojingos medžiagos, kurias kainuoja labai brangiai utilizuoti, o čia išeis per Akmenės kaminus ir tiek žinių? Iš paauglystės žinau – ten kur šiukšlių verslas, ten Sopranų mafija ?

  Reply

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Fotoreportažai, Kultūra

„Mūzos“ apdovanojimas - Eglei Barauskaitei

Šeštadienį vakare į Klaipėdos dramos teatro spektaklį „Fragmentas“ susirinkę žiūrovai tapo tradicinio „Mūzos“ apdovanojimo teikimo ceremonijos liudininkais. Jau eilę metų ...
2024-04-13
Skaityti daugiau

Aplinkosauga

Neteisingai rūšiuojantys atliekas gali sulaukti baudų 

Klaipėdos savivaldybės viešosios tvarkos skyriaus ir Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) inspektoriai pradėjo aplinkosauginius reidus – tikrinama, ar klaipėdiečiai ...
2024-04-11
Skaityti daugiau

Kultūra

„Mūza“ lankys ir Muzikinio teatro kūrėjus

Klaipėdoje kuriančius teatro menininkus šį šeštadienį pasieks dar vienas tradicinis apdovanojimas – „Mūzos“ nominacija. „Mūzos“ nominaciją dar 2016-aisias įsteigė Klaipėdos ...
2024-04-10
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This