P0

Sveikata

KUL – robotikos vedlys Lietuvos medicinoje

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2024-02-01


„Pacientai lengviau atsigauna po chirurginių robotinių operacijų lyginant su kito tipo operacijomis, anksčiau išvyksta iš ligoninės į namus ir pradeda įprastą gyvenimo veiklą. Onkologiniams pacientams tai leidžia anksčiau pradėti specifinį onkologinį gydymą, kaip pavyzdžiui – chemoterapiją. Svarbus ir geresnis kosmetinis efektas – maži chirurginiai pjūviai beveik nematomi”, – sako Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) Pilvo ir krūtinės chirurgijos klinikos vadovas prof. habil. dr. Narimantas Evaldas Samalavičius.

KUL robotinės chirurgijos komanda.

KUL medikai yra robotinės chirurgijos pradininkai tiek Lietuvoje, tiek Baltijos šalyse. Jie, minėdami reikšmingą sukaktį – tūkstantį atliktų robotinių operacijų, pripažįsta, jog ši inovatyvi ir naujos kokybės chirurgija jiems tapo kasdienybe, o per daugiau nei penkerius metus sukaupta patirtis leido pasitelkti dirbtinį intelektą bei tapti vienu iš aktyviausių robotinės chirurgijos mokslinių centrų Europoje.

Pacientė: „Tai buvo geriausias pasirinkimas”

Pasak N. E. Samalavičiaus, robotinių operacijų privalumus pacientams per šiuos kiek daugiau nei penkerius metus įstaigos chirurgai aiškiai pamatė: puikus erdvinis vaizdas bei roboto rankomis atkartojami chirurgo judesiai leido operacijas atlikti preciziškiau ir tiksliau, su mažesne chirurgine trauma bei mažesniu poveikiu įvairioms organizmo funkcijoms.

Tuo įsitikino ir klaipėdietė Sigita, kuriai pirmajai Baltijos šalyse KUL chirurgai atliko robotinę operaciją ir jos metu pašalino storosios žarnos vėžį. Moteris per daugiau nei penkerius metus nejuto jokio diskomforto, o vėžys neatsinaujino.

„Esu visiškai sveika. Atrodo, kad visos sveikatos problemos baigėsi tąkart operacinėje, kai pasitikėjau KUL medikais ir nauja robotine technologija. Po operacijos nebuvo jokių komplikacijų, skausmo ar ilgainiui – ligos atsinaujinimo. Pamenu, kad jau pirmąją savaitę jaučiausi energinga, grįžau į aktyvų gyvenimą – kasdien pėsčiomis įveikdavau po šešis kilometrus. Praėjo penkeri metai, o medikų duris praveriu tik profilaktiniams patikrinimams”,– džiaugėsi pacientė Sigita.

Pirmieji Europoje pritaikė dirbtinį intelektą

Robotinė chirurgija Klaipėdos universiteto ligoninėje vystoma urologijos, ginekologijos ir pilvo chirurgijos srityse.

N. E. Samalavičiaus teigimu, šios chirurgijos atsiradimas ir sėkmingas plėtojimas KUL neabejotinai suteikė stimulą robotiką įdiegti ir kitose Lietuvos gydymo įstaigose.

„Tapome tarsi robotikos vedliu Lietuvos medicinoje. Neseniai ji pradėta diegti ir kitose ligoninėse, tuo tarpu mes jau esame sukaupę reikšmingą patirtį: atlikome 1000 operacijų, sukūrėme ne vieną klinikinę studiją, aktyviai dalyvaujame šios srities moksliniuose tyrimuose. Praėjusių metų pavasarį pirmieji visoje Europoje robotinėse operacijose pasitelkėme dirbtinį intelektą. Įstaigoje įdiegta robotinė sistema yra vienintelė pasaulyje, kuri per ilgus metus išvystė ir įdiegė dirbtinį intelektą bei aprobavo Europos Sąjungoje robotinių operacijų atlikimą dirbtinio intelekto pagalba. Šį mėnesį prestižiniame moksliniame žurnale „Annals of Coloproctology” bus publikuotas mūsų komandos parengtas straipsnis, kuriame apžvelgsime unikalią KUL klinikinę patirtį apie robotines operacijas, atliekamas pasitelkiant dirbtinį intelektą”, – pasiekimais džiaugėsi profesorius.

Visos KUL atliekamos robotinės operacijos nuodugniai registruojamos ne tik ligoninės duomenų bazėje, bet ir tarptautiniame TRUST robotinės chirurgijos registre.

Minint 1000 atliktų robotinių operacijų, KUL surengė mokslinę konferenciją, kurioje kolegoms pristatė nueitą kelią bei pasidžiaugė pasiektais rezultatais.


  2024-02-01

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt