P0

Svarbu, Verslas

Teismas atmetė karo dievu pavadinto verslininko pretenzijas žiniasklaidininkams (2)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2024-02-12


Kaltinamaisiais baudžiamojoje byloje tapusiems verslininkui Vladimir Stefanov ir bendrovei „Statega“ pirmos instancijos teisme nepavyko iš žurnalisto Šarūno Černiausko ir 15min redakcijos prisiteisti neva kelias dešimtis tūkstančių eurų siekiančios neturtinės žalos.

Šarūnas Černiauskas ir Vladimir Stefanov. „Facebook“ ir Martyno Vainoriaus nuotr.

2016 m. tarptautinis tiriamosios žurnalistikos centras OCCRP ir portalas 15min publikavo jungtinį žurnalistinį tyrimą, kuriame buvo nagrinėjami V. Stefanov ryšiai su Pusiaujo Gvinėją valdančio diktatoriaus Teodoro Obiang Nguema Mbasogo režimu. V. Stefanov šiose publikacijose buvo vadinamas karo dievu. Verslininkas arba kategoriškai neigė savo dalyvavimą bet kokiose įtartinose operacijose, arba apskritai atsisakė atsakinėti į klausimus.

Dėl OCCRP ir 15min tyrimų V. Stefanov ir bendrovė „Statega“ kreipėsi į teismą, portalą 15min ir „Sienos“ įkūrėją Š. Černiauską kaltindami melagingos informacijos skleidimu ir reikalaudami neturtinės žalos atlyginimo.

Verslininkui ir bendrovei užkliuvo tokie teiginiai, kaip kad „atskleisti Klaipėdos verslininko ryšiai su korumpuotu Afrikos režimu“; „kelių šalių teisėsauga medžioja Obiangų klano turtus ir įtarimus pinigų plovėjus. 15 min su partneriais atliktas tyrimas atskleidžia, kad šioje struktūroje nemenkas vaidmuo tenka Klaipėdos verslininkui V. Stefanov“; „artimus ryšius su klano pinigų plovimu įtariamais asmenimis palaikęs klaipėdietis V. Stefanov figūruoja keliose su Obiangams artimose struktūrose“; „V. Stefanov verslą Ispanijoje šiuo metu narsto teisėsauga“; „pastaraisiais metais dideli pinigai iš Pusiaujo Gvinėjos plaukė į Lietuvą, o V. Stefanov dirbo ranka rankon su vienu svarbiausiu Obiangų klano žmogumi“ ir kt.

Ieškinio autoriai prašė teismo įpareigoti paskelbti paneigimus, ištrinti duomenis apie V. Stefanovą bei straipsnius ir kt. Taip pat prašyta teismo priimti nutartį ir kreiptis į Klaipėdos apygardos prokuratūrą dėl to, kad Š. Černiauskas galimai padarė nusikaltimą atskleisdamas ikiteisminio tyrimo duomenis.

Iš UAB „15 min“ ir Š. Černiausko V. Stefanovas tikėjosi solidariai prisiteisti 15 500 Eur neturtinės žalos atlyginimą. UAB „Statega“ atitinkamai 24 500 Eur.

Ginčas beveik ketverius metus buvo nagrinėjamas Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmuose.

Verslo straipsnių visus kompas

Pirmadienį šio teismo teisėja Jolanta Jasutienė paskelbė, kad ieškinys yra atmetamas. Ji iš verslininko ir UAB „Statega“ priteisė po 12 637,28 Eur bylinėjimosi išlaidų UAB „15 min“ naudai, o S. Černiauskui – po 1 436,5 Eur.

Šis sprendimas dar gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui.

Pastarajame šiuo metu nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje V. Stefanov kaltinamas tuo, kad galėjo legalizuoti daugiau nei 91 mln. eurų. Taip pat įtariama, kad klaipėdietis, būdamas Panamos Respublikoje registruotos ir veiklą uostamiestyje vykdžiusios įmonės įgaliotu asmeniu, o vėliau ir vieninteliu akcininku, tarpininkavo parduodant karinę įrangą ir dvejopo naudojimo prekes Pusiaujo Gvinėjos Respublikai, neturėdamas tam leidimo.

Anot prokuratūros, Panamoje registruota bendrovė „Intracoastal Trading Services“ veikė ir Klaipėdoje bei neteisėtai prekiavo karine įranga, dvejopos paskirties prekėmis. Jas iš Ukrainos esą tiekė Pusiaujo Gvinėjos Respublikai. Tarp kaltintojos paminėtų karinės paskirties prekių buvo šaudmenys, naikintuvai, bombonešiai, kovinės, mokomosios raketos, kateriai ir kt. Už jas iš viso Pusiaujo Gvinėja sumokėjo apie 114 mln. eurų. Vėliau didžioji dalis gautų lėšų esą buvo neteisėtai legalizuota per bendrovę „Statega“, kurią esą realiai kontroliavo jos akcininku esantis 1951-aisiais Ukrainoje gimęs, iki šiol neteistas V. Stefanov. Tarp tokių sandorių minėtas ir Klaipėdos verslo centro „Neapolis“ įsigijimas.

V. Stefanov, kaip ir „Stategos“ advokatai, teigė, jog kaltės visiškai nepripažįsta.


  2024-02-12

  2 komentarai “Teismas atmetė karo dievu pavadinto verslininko pretenzijas žiniasklaidininkams”

  1. AvatarSamor (IP: 78.61.215.162)

   Pagaliau teismai išdrįso priimti reikiamą sprendimą . FNTT tai žinojo nuo 2010 metų .Pagal atstovavimo išlaidas matyti kiek turėjo įdėti pastangų 15 min ir Černiauskas , kad apsiginti nuo totalaus puolimo .Dabar svarbu kad baudžiamojoje byloje Vl.Stefanovas su UAB Statega būtų pripažinti kaltais , ir kad būtų valstybės naudai konfiskuotas Verslo centas Neapolis ( dabar Merkurijus , Taikos pr 52C ) , kuriame įsikųręs Klaipėdos savivaldybės padalinys ( garbės tai nedaro).

  2. AvatarVilkti į dienos šviesą, (IP: 86.100.137.239)

   kruvinų pinigų putlerizmui, nešėjus !

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt