Nauja ekspozicija Jūrų muziejuje – apie kovinius narus

Fotoreportažai, Uostas ir jūra

Lietuvos jūrų muziejuje, bendradarbiaujant su Klaipėdos universitetu, atidaryta ekspozicija „Niekada nepasiduok!“, pasakojanti apie kovinių narų atsiradimą Nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje.

Alfonso Mažūno nuotr.

Naujoji ekspozicija įrengta buvusioje istorinio forto šaldytuvo patalpoje

„Koviniai narai yra įslaptintas Lietuvos kariuomenės padalinys, skirtas vykdyti sudėtingiausias kovines užduotis jūrinėje aplinkoje, – pasakoja vienas iš ekspozicijos rengėjų –muziejaus direktoriaus pavaduotojas-vyriausiasis muziejaus rinkinių kuratorius, istorikas Romualdas Adomavičius. – Šiai ekspozicijai pasirinkome ypatingą ir Nerijos forto, kuriame įsikūręs Lietuvos jūrų muziejus, patalpą, kuri prieš šimtą ir daugiau metų buvo naudojama kaip natūralus šaldytuvas. Čia suteikiama reta galimybė susipažinti su kovinių narų veiklos principais, vertybėmis ir simbolika”.

Šis padalinys Lietuvoje formavosi po 1990 m. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, kai klaipėdietis naras Valerijus Krisikaitis inicijavo kovinių plaukikų ruošimą krašto apsaugos poreikiams.

„Kuriantis Lietuvos valstybei, buvo galvojama ir apie tai, kaip koviniai narai galėtų prisidėti prie krašto gynybos Baltijos jūroje ir Klaipėdos uosto akvatorijoje, – pasakojo R. Adomavičius. – Dabartinis atsargos kapitonas leitenantas Valerijus Krisikaitis tuo metu turėjo nemažą naro patirtį, jo iniciatyva pradėta kovinių narų veikla”.

Kurį laiką narai priklausė sausumos pajėgų daliniams. Po patirties veikiant kartu su NATO partneriais, buvo įvertintas kovinių narų indėlis valstybės gynyboje ir tarptautiniame kariniame bendradarbiavime. 2001 m. Karinėse jūrų pajėgose buvo suformuota Povandeninių veiksmų komanda, kurios tie patys koviniai narai vykdyto specialiąsias jūrines operacijas. Įgyta patirtis pratybose su JAV specialiųjų pajėgų „SEAL“ kariais Lietuvos koviniams narams atvėrė kelią į kovines operacijas už Lietuvos ribų.

Atsargos kapitonas leitenantas V. Krisikaitis sako, kad pradžia lengva nebuvo.

„Pačioje pradžioje mes treniravomės plaukti, nardyti po laivais, apžiūrėti karinių laivų povandeninę dalį jiems išplaukiant ir sugrįžus prie savo krantinės. Buvom paprastas žvalgybos būrys prie Dragūnų bataliono, o dešimtojo dešimtmečio viduryje jau pradėjome treniruotis su Jungtinių Amerikos Valstijų kariškiais. Pratybos vijo kitas pratybas, išmokom leistis į vandenį ir su parašiutais iš sraigtasparnio. Iš pradžių mūsų narų kostiumai būdavo dar labai prastos kokybės, įranga – dažnai savarankiškai patobulinta. O dabar koviniai narai atrodo fantastiškai, turi naujausią įrangą ir ekipuotę. Tačiau lieku prie minties, kad svarbiausia yra žmonės, nes kovinio naro tarnyba yra labai sudėtinga ir pavojinga”, – teigia jis.

Atsargos kapitonas leitenantas juokaudamas pridūrė, kad kiekvienas kovinis naras gali būti geru pėstininku, bet ir geriausias pėstininkas negali būti koviniu naru.

„Koviniu naru tikrai gali būti ne kiekvienas, nes reikalingas ypatingai geras fizinis pasiruošimas ir reikiamos fizinės savybės, – sakė jis.

Istorikas R. Adomavičius pabrėžia, kad ekspozicija ,,Niekada nepasiduok!“ muziejaus lankytojams pristato nardymą kaip veiklą, kuri skirta ne vien rekreaciniam pažinimui, o ir kaip būdą užtikrinti jūrinės valstybės saugumą. Kartu prisidedama ir prie jaunimo pilietinio ir patriotinio ugdymo, teigiamo požiūrio į karinę tarnybą bei skatinimo tapti koviniais narais.

Ekspozicijoje lankytojai pamatys tikrus XX a. 8-ojo dešimtmečio narų naudotus daiktus: nardymo kostiumus, akvalangus, nardymo aparatus su suspausto oro balionais, nardymo liemenes, pelekus ir kitas aprangos detales, prietaisus, skirtus orientavimuisi po vandeniu, kovinių ginklų muliažus, oficialią uniformą ir ženklus.

Ekspoziciją „Niekada nepasiduok!“ parengė R. Adomavičius ir Neringa Šukytė, konsultavo ir medžiagą teikė Klaipėdos universiteto Povandeninių tyrimų centro atstovai Gediminas Lukošis ir V. Krisikaitis. Ekspozicijos dizainą sukūrė ir įrengimo darbus atliko Klaipėdos dizaino centras.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Fotoreportažai, Uostas ir jūra

„Memelio mieste“ - medinio burinio laivyno angaras

Klaipėdoje duris atveria unikali, nors ir laikina, edukacinė erdvė – Lietuvos medinio burinio laivyno angaras. Ji veiks „Memelio miesto“ dalyje, ...
2024-03-06
Skaityti daugiau

Kultūra

Europos paveldo dienų proga - nemokamos ekskursijos Jūrų muziejuje

Šiųmetė Europos paveldo dienų tema – „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija” – kviečia pažinti paveldo kūrėjus ir visą meistriškumo laboratoriją, veikiančią ...
2023-09-12
Skaityti daugiau

Laiškai iš jūros, Svarbu

R. Adomavičius: „Mums neturėtų kilti klausimas, ar Lietuva – jūrinė valstybė“

Pirmoji tinklalaidė „Laiškai iš jūros. 100 jūrinių akimirkų“ dedikuojama Lietuvos, jūrinės valstybės istoriniams akcentams ir Klaipėdos, jūrinio miesto virsmui. Istorikas ...
2023-08-01
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This