„Vaidila“ pradėjo kelionę nebūtin (12)

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-04-27

Šiomis dienomis pradėtas griauti buvusio kino teatro „Vaidila“ pastatas – vietoje jo iškils naujas statinys, kuriame įsikurs technikos muziejus.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Tomo S. Butkaus, Vasilijaus Safronovo ir Vaido Petrulio knygoje „Klaipėdos urbanistinė raida 1945-1990“ rašoma, jog III gyvenamojo rajono kompleksas, kurio dalimi buvo šis kino teatras, buvo pirmasis stambus visuomeninis centras pietinėje Klaipėdos dalyje, prie naujosios miesto magistralės – Taikos prospekto.

„Klaipėdos praktikoje tai buvo pirmas atvejis, kai pagal tipinį projektą buvo sukurtas originalios tūrinės kompozicijos ir estetinės išvaizdos visuomeninis centras. <…> III gyvenamojo rajono visuomeniniame centre veikė universalinė parduotuvė, knygynas, restoranas-kavinė, ryšių skyrius, automatinė telefonų stotis, kino teatras“, – rašo T. S. Butkus.

4 aukštų, 1,9 tūkst. kv. ploto kino teatras adresu Paryžiaus komunos g. 4 buvo pastatytas 1971 metais. „Vaidila“ pavadintas kino teatras pirmąjį filmą parodė 1971 m. birželio 16 dieną. Tai buvo tarybinė juosta apie dailiojo čiuožimo žvaigždes „Žydrasis ledas“.

Bernardo Aleknavičiaus (Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji bibliotekos archyvas) nuotr.

Po nepriklausomybės atkūrimo pastatą valdė Klaipėdos kino direkcija, vėliau kelis mėnesius – bendrovė „Senasis Vaidila”, 1993 m. pardavusi jį privačiam asmeniui, kuris šeimininku buvo iki 2020-ųjų vasaros, kai statinys buvo parduotas bendrovei „Kietasis biokuras“, kuri ir ėmė realizuoti naujų statybų projektą.

Apie savo planus naujieji savininkai iškart prasinešė miesto valdžiai.

„Planuojamas labai gražus visuomeninės paskirties objektas su konferencijų sale, kino teatru, kavine ir vienu geriausiu pabaltyje, o gal net ir plačiau senovinių motociklų ir automobilių muziejumi. Žinant, kaip dabar atrodo tas pastatas, labai džiaugiamės investuotojų planais ir žadame visokeriopą paramą“, – tada sakė tuometinis Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Andrius Dobranskis.

Tačiau pirmiausia naujiesiems savininkams teko atlikti detaliojo plano korektūrą.

„Motociklus kolekcionuoju jau ne vienerius metus, mano ekspozicija veikia Telšių rajone, kurioje yra per 100 eksponatų. Pats esu telšiškis, norėjau Telšiuose statyti muziejų. Nusipirkau sklypą, gavau visus leidimus, bet pasirodė, kad Telšiams toks objektas nereikalingas. Pernai pasitaikė proga nusipirkti „Vaidilos“ kino teatro pastatą. Jį pirkau būtent įrengti motociklų muziejų. Ko gero, galiu jau sau leisti padaryti komerciškai nenaudingą objektą“, – 2021-ųjų pradžioje „Atvirai Klaipėdai“ sakė „Kietojo biokuro“ savininkas Albinas Monstavičius.

2021-ųjų rudenį jau buvo pristatyti bendrovės „Progresyvūs projektai“ parengti projektiniai naujojo statinio pasiūlymai. Pagal juos motociklų muziejus, kuriame A. Monstavičius eksponuos savo sukauptą kolekciją, planuojamas per visus keturis pastato aukštus. Papildomai pirmame ir antrame aukštuose numatomos patalpos kavinėms (pietinėje pastato pusėje) ir patalpos nuomai (šiaurinėje pusėje), trečio – ketvirto aukšto erdvėse įrengiamos kino teatro salės su pagalbinėmis patalpomis.

„Kaip ir pirmtakas, pastatas projektuojamas lakoniškos formos su stambiomis sugrupuotomis stiklo plokštumomis (vitrinomis). Rekonstruoto pastato fasaduose integruojamos buvusio pastato dekoratyvinės grafinės detalės – pagrindinės iškabos „langelių“ raštas, kuris įrengiamas pastato pietvakariniame viršutiniame kampe. Esamos „VAIDILA“ iškabos tūrinės raidės nuimamos ir restauruotos integruojamos pastato interjero erdvėse“, – buvo rašoma projektiniuose pasiūlymuose.

Projektuotojų vizualizacija

Statybos leidimas šiems darbams buvo išduotas pernai rugpjūtį.

A. Monstavičius praėjusią savaitę dienraščiui „Klaipėda“ sakė, jog buvęs kino teatras bus nugriautas per pusantro ar porą mėnesių. Naujasis statinys turėtų iškilti per metus.

Šeštadienio popietę iš buvusio kino teatro jau buvo likę tik pirmas jo aukštas.

Žymos: | | | | |

Komentarai (12):

Atsakymų į “„Vaidila“ pradėjo kelionę nebūtin”: 12

 1. Vaidas parašė:

  O kaip su Parku ,kurį dar pernai-užpernai savivaldybė , už daugiau nei 1 ml. E , įkūrė? Gyrėsi,gyrėsi ,kad Ąžuolų giraitė, tyenkinys šalia Vaidilos bus puiki poilsio vieta. O pasirodė, kad labiausia tą brangų parką pamėgo- girtuokliai, benamiai…
  Įdomūs dalykai Klaipėdoje yra. Daugybė pastatų ir ‘solidžių” kam nors priklauso, bet ik ne savivaldybei, o , kokiems neaiškiems, viešai neskelbiamiems asmenims, Kult, ministerijai, Turto bankui ir t.t. ir nn. Tai ką , savivaldybė nebeturi ką valdyti, tvarkyti, o tik…. atsikalbinėti dėl griūvančių, netvarkomų namų fasadų… Kur yra sav., tarybos nariai – 31,kurie davė priesaiką klaipėdiečiams ,kad puoš, tvarkys miestą. ir pn.

 2. r parašė:

  pas mus kaip visada,is pradziu sutvarko aplinka,o po to griauna pastatus.

 3. Iš kur tas 💩 oligarchas Monstavičius išlindo parašė:

  Pasirodo gi, šitas ŠLYKŠTUS pabaisiškas MONSTRAS, kuriuo miesto valdžios veikėjai ruošiasi išforsuotai „pagerinti” KLP vaizdą, TĖRA tik kažkokio neaiškaus tipozio kaimiečio KAPRIZAS savo kompleksams kompensuoti : mat TElšiams TOKS 💩 buvo NEreikalingas, tai atvarė Klaipėdon – „nes dabar jau GALIU SAU LEISTI ir tokį komerciškai nenaudingą objektą” — ŠTAI pasirodo, kokia to MĖŠLO oligarcho, kuris valdo kažkokią ten Kietojo Kuro struktūrą, motyvacija!!
  Bukaprotis kaimietis, NIEKO GRAŽAUS nesukūręs, išsityčiojo iš vieno gražiausių Lietuviškais tautiniais motyvais iprasmintų mūsų miesto rajonų kuris 1970-aisiais buvo įvertintas TSRS Valstybine Premija !!
  Idiotas mums primes totalų svetimkūnį kažkokį Š Motociklų „muziejų” per penkis aukštus!!!!! Dar suprasčiau jei paskirtis būtų susijusi su Klaipėda, uostu – Laivybos, Jūros tematika.. O čia tokį baisų sunkiasvorį gargarą instaliuos elegiškosios VAIDILOS vietoje — tiesiog SKAUDA širdį dėl TOKIO TOTALINIO mūsų / SAVOS praeities naikinimo, ir kad Liberastų išprievartautoje Valstybėje ATVIRAI nekenčia SAVO šalies, gyventojų, istorijos, IR kad tam nebeįmanoma pasipriešinti!!!!

  • Žmogeli, parašė:

   iš kur tiek neapykantos ?Infarktą gausi.Negali sovietijos pamiršti ?

  • to zmogeli parašė:

   Sunku isklausyti ir kita nuomonę? Ar butina visus pastatus naujinti? Gal ir senamiesčio nwbereikia?

  • Drs parašė:

   Kaip jus suprantu ir palaikau – pirma rase, kad bus seno pastato rekonstrukcija, todel buvau kazkiek ramus, bet gavosi, kad viska griauna.
   Aisku kad musu valdzia tai Roma uzkariave barbarai – sluoja nuo zemes pavirsiaus tarybini laikmeti kaip kieno tai uzsakymu, nors tai ne patys blogiausi laikai buvo – viena valstybe state zmonems nemokamai kino teatrus, o kita valstybe negali net jo islaikyti – viska tik pravalgo, tai ar ne degradacija?
   Kino teatras galejo veikti edukaciniais tikslais ar pan., o dabar valstybei rupi tik viska parduoti.
   Ar savivaldybe teisetai sunaikino visaliaudini kulturini objekta, kuris buvo statytas zmonems, kurie dabar turi matyti jo griovima?

  • Miestietis nuo gimimo parašė:

   Na jau.Toks komentaras tikrai depresyvios asmenybės.Ar negalite suprasti jog yra ir galinčių savo pinigais puošti miestą?

 4. “Vaidila” parašė:

  Gaila “Vaidilos” . Geras buvo kino teatras, ypač 17 eilė. Buvo vienas organiškas kompleksas, dabar po tiek metų užmaršties – į monstrą nuo sklypo ribos iki sklypo ribos. Automobilių muziejus jau yra , tik niekas jų nematė. Čia- motociklai. Tokį pastatą muziejui? Pamatysim.

 5. Vardas parašė:

  Rekonstruoti islaikant senasias formas ir turius , dabr gi monstras pastatas.

  • Edis parašė:

   Nėra ko gailėtis praeities.Stovėjo miesto viduryje apleistas niekam nereikalingas,tiesiog savo atgyveno.Kažkas naujo atsiras,žmonės galės lankyti,džiaugtis.Kiek tokių pastatų buvo mieste,pobiški tvarko.

 6. Ok parašė:

  Dėkui Dievui, kad tą laužą galų gale nugriaus. Visą vaizdą gadino.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas, Svarbu

Pėsčiųjų perėja per geležinkelį - dar už kalnų

Kai beveik prieš 10 metų „Lietuvos geležinkeliai” užsimojo Klaipėdoje uždaryti pėsčiųjų perėją per geležinkelio bėgius Pušyno gatvėje, prasidėjo pasitarimų, susitarimų, ...
2024-07-15
Skaityti daugiau

Švietimas

Senosios Tauralaukio progimnazijos teritorijoje startuos rekonstrukcijos darbai

Klaipėdos savivaldybė skelbia, jog pasirašyta rangos darbų sutartis dėl vieno iš senųjų Tauralaukio progimnazijos pastatų atnaujinimo – bus rekonstruojamas statinys, ...
2024-07-04
Skaityti daugiau

Politika, Svarbu

Klaipėdos mero vienvaldystei Finansų komitetas nepritarė

Arvydo Vaitkaus užgaidai vienasmeniškai priimti galutinį sprendimą dėl Klaipėdos kultūros magistrų vardų skaičiaus ir suteikimo nepritarė trečiadienį posėdžiavęs miesto Tarybos Finansų ...
2024-06-13
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This