Kaip pasirinkti prezidentą? (1)

Nuomonės
Vytautas Valevičius
2024-04-29

Artėja Lietuvos respublikos prezidento rinkimai. Aktyvūs žmonės jau senokai svarsto, kas galėtų būti jų pasirinktu. Pirma, senas ar naujas. Jei naujas, tai kuris ar kuri. Negaliu siūlyti vienos ar kitos kandidatūros, nes vieningo ir paprasto recepto nėra. Tačiau veik aiškūs pagrindiniai principai, kuriais remiantis kiekvienas norintis gali atrinkti tą, kuris labiau atitinka jo siekius. Taigi:

  1. 1. Būtina žinoti, už kokias veiklos sritis atsakingas LR prezidentas. Pagal mūsų Konstituciją jam priskiriamos dvi pagrindinės sritys: užsienio politika ir teisinės sistemos priežiūra. Tiesa, yra dar kai kurios papildomos funkcijos, bet tai neturėtų kol kas mūsų itin dominti.2.
  2. 2. Prezidentas derina savo veiklą su Seimu, todėl turi mokėti eiti į susitarimus reikiamais klausimais. Čia svarbu pamatyti, jog ambasadorių neskyrimas ilgą laiką rodė vienos iš pusių nesugebėjimą tartis net labai svarbiu metu. Kompromisas yra politinės veiklos forma.
  3. 3. Prezidentas atstovauja visai Lietuvai ir joje gyvenantiems žmonės, todėl privalo būti pakantus skirtingų grupių skirtingiems požiūriams. Tiesa, niekas jo neverčia neturėti savo nuostatų, tačiau asmuo, užimantis šias pareigas, turi būti autoritetingas visiems arba bent daugumai. Siekis, kad tinkamas asmuo turėtų tas savybes, kurios vadinamos moraliniu autoritetu.
  4. 4. Asmuo, renkamas į šias pareigas, turi visa savo veikla rodyti tarnavimą ne tik tautai, bet ir valstybei. Ankstesni konfliktai su valstybe ar jos politika liudija kandidato nesugebėjimą taikiai su ja gyventi ir ateityje. Tiesa, tai nėra absoliuti taisyklė, nes žmones ne tik kinta, bet ir tobulėja.
  5. 5.Pagal Konstituciją Vyriausiasis valstybės ginkluotųjų pajėgų vadas yra Respublikos prezidentas. Taigi, svarstant pasirinkimą, būtina matyti norimą asmenybę ir šiame poste. Ar tikrai ji/jis sugebės?

Šį sąrašą galima būtų tęsti, tačiau neįmanoma aprašyti visų reikalavimų. To ir nereikia. Ne šitų principų žinojimas leidžia „sumažinti“ vadinamųjų kandidatų skaičių. Norėčiau, kad liktų vienas/viena, tačiau ir pats skaičiaus mažėjimas leidžia atsakingiau rinktis. Gal dar reikėtų pridėti reikalavimą rinkėjui – prisiminti bent penkerių metų jų mėgiamo ar norimo kandidato veiklą ir ankstesnius pažadus. Gal jau įvykdė?

Protingas požiūris į rinkimus negali vienareikšmiškai apsaugoti nuo galimų klaidų, tačiau garantuoja jų mažinimą. Nereikia pykti ant valdžios, jei jūs patys nieko tam nenuveikėte.

Žymos: |

Komentarai (1):

Įrašo “Kaip pasirinkti prezidentą?” komentarų : 1

  1. Jonas parašė:

    Ar tikrai padės?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Politika, Svarbu

VRK patvirtino galutinius prezidento rinkimų rezultatus: piktintasi kai kurių stebėtojų veiksmais

Šeštadienį posėdžiavusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino galutinius prezidento rinkimų rezultatus. Tvirtinant rezultatus, kartu buvo aptarti įvairūs II rinkimų ture ...
2024-06-01
Skaityti daugiau

Fotoreportažai, Politika, Svarbu

Intriga neįvyko: Gitanas Nausėda dar penkeriems metams grįžta į Daukanto aikštę

Kaip dauguma ir prognozavo, antrasis prezidento rinkimų turas didesnės intrigos į politinę šalies padangę neįnešė: dabartinis šalies vadovas į antrąją ...
2024-05-26
Skaityti daugiau

Politika

Vyksta balsavimas antrajame prezidento rinkimų ture, Giruliuose - incidentas

Sekmadienį vyksta šalies prezidento rinkimai. 7 val. šalyje buvo atvertos 1895-ių rinkimų apylinkių durys. Rinkėjai antrajame šalies prezidento rinkimų ture ...
2024-05-26
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This