Dėl kultūros projektų – į prokuratūrą  (15)

Kultūra, Svarbu
Avatar photoMartynas Vainorius
2024-05-10

Kultūros projektų finansavimo pertvarką įgyvendinusi dabartinė Klaipėdos valdžia skelbia ir pirminius 2023 metais finansuotų veiklų audito rezultatus. Dėl dviejų asociacijų kreiptasi į prokuratūrą. Tačiau kol kas kalba eina tik apie 23 tūkst. eurų iš 1,9 milijono, kurie pernai buvo skirti kultūrinėms veikloms finansuoti.

Pasak Klaipėdos mero Arvydo Vaitkaus, jo netenkino tai, kad „uždari, nematomi ekspertai skirstė lėšas neaiškiu būdu“, o dabar esą jau tikriausiai visi suprato, kad nereikėtų laikyti ekspertų nematomais, kad turi būti matomos jų pastabos.

„Vienai politinei jėgai, kuri valdė miestą, pataikaujantis žmogus gauna 9000 vakarėliui kavinėje su keturiais žmonėmis. Priėmiau sprendimą kreiptis į auditorius“, – kalbėjo meras.

Pasak jo, pagal pirminius duomenis buvo išsiaiškinti atvejai, verti prokuratūros tyrimo. Auditoriai atrado, kad su ta pačia sąskaita finansavimo buvo kreiptasi ir į Neringos, Kretingos savivaldybes bei Kultūros tarybą.

„Keturios sąskaitos su vienu čekiuku padengtos. Dabar suprantu, kodėl buvo toks pasipriešinimas“, – sakė meras.

Pasak jo, kalba eina apie didesnę nei 23 tūkst. eurų sumą ir dėl jos ieškojimo kreiptasi į prokurorus, nes „tai įstatyminė pareiga“.

Tačiau nei meras, nei Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos vadovė Daiva Čeporiūtė sakė dar nenorintys įvardinti konkrečių taip pasielgusių vieno asmens valdomų asociacijų, nes laukia prokuratūros atsakymo.

Arvydas Vaitkus ir Daiva Čeporiūtė. Martyno Vainoriaus nuotr.

„Palyginus dokumentus išaiškėjo, kad skirtingoms įstaigoms teikiamos tos pačios sąskaitos bei kiti dokumentai. Pavyzdžiui, viena 1500 eurų vertės sutartis, kaip pagrindžianti patirtas išlaidas, pateikta net keturioms institucijoms – Klaipėdos, Kretingos, Neringos savivaldybėms bei Kultūros tarybai. Visos institucijos kultūros projekto vykdytojui atlygino dalį arba visas pagal pateiktą sutartį patirtas išlaidas. Tokiu būdu kultūros projekto vykdytojas, išleidęs 1500 eurų, kaip kompensaciją už šias išlaidas gavo net 4750 eurų. Viena asociacija iš 5 projektų (4 finansuotojai) pagal 10 545 Eur faktines išlaidas įgijo 23 738 Eur valstybės ir savivaldybės biudžetų lėšų, t. y. 13 193 Eur buvo nepagrįstos įgytos lėšos. Skaičiuojama, kad dengdama ir kitų įstaigų pagal tuos pačius dokumentus padengtas išlaidas, Klaipėdos miesto savivaldybė patyrė 9207 Eur žalą. Kita asociacija iš 4 projektų (2 finansuotojai) pagal 22 161,76 Eur faktines išlaidas įgijo 39 581 Eur valstybės ir savivaldybės biudžetų lėšų, t. y. 17 419,24 Eur buvo nepagrįstai įgytos lėšos. Šiuo atveju skaičiuojama, kad dengdama jau Lietuvos kultūros tarybos pagal tuos pačius dokumentus padengtas išlaidas, Klaipėdos miesto savivaldybė patyrė 17 419,24 Eur žalą. Bendrai savivaldybės patirta žala siekia 26,6 tūkst. eurų. Abiem atvejais išlaidas patvirtinantys dokumentai dubliuoti daugiau nei 50 proc., todėl Kontrolės ir audito tarnyba pabrėžia, kad neturi pagrindo vertinti, jog tai buvo klaida, o ne tyčiniai veiksmai”, – detaliau rašoma savivaldybės pranešime.

Pasak D. Čeporiūtės, iš viso buvo audituojami per 50 įstaigų pateikti projektai, smulkesnių pastabų dar bus, kai bus užbaigtos visos procedūros.

„Šis pavyzdys – tik vienas iš nustatytų atvejų. Tie patys dokumentai buvo dubliuojami ne kartą, kalbame apie keliasdešimt tūkstančių eurų neteisėtai iš savivaldybių ir valstybės institucijų pasisavintų lėšų. Reikalausime, kad lėšos būtų grąžintos į miesto biudžetą, tikiu, kad taip pasielgs ir kitos savivaldybės. Dėl nustatytų atvejų jau kreiptasi į prokuratūrą, perduota 400 lapų surinktos informacijos“, – pranešime cituojamas A. Vaitkus.

D. Čeporiūtė tikino, kad kai kurių kultūrininkų nepasitenkinimas dėl audito procedūrų buvo kilęs dėl Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus veiksmų. Menininkai piktinosi, kad dokumentų buvo pareikalauta per dvi savaites tuo metu, kai buvo rengiami kiti projektai, taip pat nebuvo suprantama, kodėl reikalauta spausdinti ir nešti tuos pačius dokumentus, kurie jau buvo pateikti su ataskaitomis. Kilus tokiam pasipiktinimui meras viešai buvo pažadėjęs, kad dokumentų patiekimo terminas bus pratęstas, bet jau kitą dieną Kultūros skyrius el. laišku pranešė, kad reikia laikytis pirminio termino.

„Kultūros skyrius tikriausiai nesusišnekėjo – visiems, kam reikėjo, buvo pratęstas terminas. O popierinių dokumentų mes irgi tikrai neprašėme, nenorėjome tų visų dėžių“, – tikino kontrolierė.

A. Vaitkus taip pat informavo, kad savivaldybė Kauno pavyzdžiu ketina pereiti prie visiškai elektroninės kultūros paraiškų teikimo sistemos. Ji esą eliminuos tokias grėsmes ir „sudvejinti arba sutrigubinti sąskaitų jau bus neįmanoma“, piktnaudžiavimui kuriant kitas įstaigas esą ir bus užkirstas kelias.

„Kažkada buvę bjauriaisiais ančiukais turi turėti vienodas sąlygas“, – teigė A. Vaitkus.

Kalbėdamas apie šių metų kultūros projektų finansavimą, meras tikino, kad kitą savaitę jis jau turėtų sulaukti žinios, kokie yra ekspertų vertinimai ir išvados.

Žymos: | |

Komentarai (15):

Atsakymų į “Dėl kultūros projektų – į prokuratūrą ”: 15

 1. Pranašas parašė:

  Nereikia vogti, tai ir Tapinas nieko neras.

 2. Stebėtojas parašė:

  Ar jums dar neaišku. Reikėjo parodyti, kad kultūros sektoriuje netvarka. Užsiundė kontrolierę, o ta, visada ką nors ras. Kaip Tapinas. Rezultatas pasiektas. Kultūros bendruomenė už savo nepasitenkinimą dėl ” naujos tvarkos įvedimo” turės atgailauti prieš mokesčių mokėtojus. Meras viską atsimena, neužmirš nepasitenkinimų

 3. Teatras parašė:

  Yra-buvo Klaipėdoje toks Apeirono teatras – su siurrealistinio absurdo dramaturgija, su socialinio grotesko ir kitų teatralinių stilių teatras.
  Drąsiai kalba apie per mažą dėmesį LGBT bendruomenei. Jie inicijavo projektą „AUDIO pašnekesys” kurį reklamavo Danės Vandens autobusuose plaukiojant jiems su keleiviais . Apeirono šią įdėją finansavo Klaipėdos savivaldybė. Tai buvo viešai paskelbta.
  Kas girdėjo tą TEKSTĄ. Norėtųsi jį išgirsti… Savivaldybė negailėjo pinigų ir APEIRONO iniciatyvoms, ir ar perskaitė šį Tekstą iki finansavimo suteikimo?

 4. Mere parašė:

  Mere, kiek skirsite asociacijai Grubliauskienės? Džiazui pinigų jau senai pažadėjot viešai, nors imituojamas konkursas dar net neprasidėjęs buvo.

 5. Vardas parašė:

  „Kultūros skyrius tikriausiai nesusišnekėjo – visiems, kam reikėjo, buvo pratęstas terminas. O popierinių dokumentų mes irgi tikrai neprašėme, nenorėjome tų visų dėžių“, – tikino kontrolierė.
  Labai įdomu, kam tas terminas buvo pratęstas :)) Pačią paskutinę minutė visi kultūrininkai nešė tuntais dokumentaciją, kurią per dvi savaites, (beje, tarp tų dienų dar Vasario 16 buvo) reikėjo surinkti, nukopijuoti ir užantspauduoti. Ką kalba apie tai, kad „nereikalavo popierių”?? Kultūros skyrius kiekvieną mielą popieriuką, kiekvieną mielą parašiuką ant sąskaitos tikrino! O žmonėms, paraiškų Kultūros tarybai teikimo metu dar reikėjo kiekvieną jau pateiktą sąskaitą atspausdinti, nes, pasak Kultūros skyriaus darbuotojos, „tokia yra dokumentų pateikimo tvarka”…

  • Ir labai gerai , kad parašė:

   tikrino kiekvieną parašiuką , nes pasirodo buvo visiškai ” palaida bala ” . Gaunate eurus iš klaipėdiečių biudžeto tai ir neaimanuokite dėl tvarkos !

 6. Beitui parašė:

  Taupyk pinigus ir mokėk mokesčius , ne komentarus darbo metu rašinėk, o miestiečiams eik dirbti naudingo darbo – ai pala gi nieko nebaigęs moliugėlis,nelabai ka ir moka dirbti …. hmmmm na tuomet nusivalyk stalą ir nunešk merui kavos 🤣

  • Direktoriaus padėjėjui parašė:

   Išnešk šiukšles is kolegų kabinetų bent tiek naudos iš tavęs bus. Ir pats save išsinešk, nes tvaikas kaip nuo beraščio , bemokslio ir sukto mokesčių vengiančio mokėti dunduko.

 7. Liberalus cinizmas parašė:

  ir vėl turi piniginę išraišką ? Pagarba dirbantiems Klaipėdai ir klaipėdiečiams .

 8. Piktai parašė:

  Viskas stoja į savo vietas, štai dėl ko „gervės klykė”. Besarmatis tas meras Vaitkus, tokį lovį atkniso, net pavydas ima. Manau, kad toliau bus dar įdomiau apie tai, kaip chaltūros pagalba veikėjai kėlė kultūrą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas, Svarbu

Naujiems savivaldybės rūmams įkurdinti - dar viena galimybių studija

Klaipėdos savivaldybė, turinti užmačių savo naujus rūmus statyti AB „Klaipėdos energija” teritorijoje prie Dangės upės, po neskelbiamos apklausos procedūrų pasirašė ...
2024-06-25
Skaityti daugiau

Politika, Svarbu

Patvirtinta nauja Klaipėdos savivaldybės administracijos struktūra

„Informuojame, kad naujoji Savivaldybės administracijos struktūra (pridedama) yra patvirtinta ir įsigalios nuo šių metų rugsėjo 3 d. Visi administracijos darbuotojai ...
2024-06-25
Skaityti daugiau

Svarbu, Transportas

Europinė vėžė į Klaipėdą: ieškos tinkamiausios trasos

Europos Sąjungos Tarybai praėjusį ketvirtadienį patvirtinus naująjį Transeuropinio transporto tinklo (TEN-T) reglamentą, kuriame Lietuvos siūlymu numatoma naujos europinės vėžės geležinkelio ...
2024-06-21
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This