Prasidėjo Žuvies dienos: veikia mugė, „Meridianas“ pakėlė naujas bures (3)

Fotoreportažai, Miestas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-05-17

Penktadienį Klaipėdoje prasidėjo visą savaitgalį truksiantys renginiai, pavadinti Žuvies dienomis. Iki sekmadienio pavakarės senamiesčio gatvėse šurmuliuos mugė. Šventės režisierius Karolis Pronckus sako, kad susiorientuoti, kas ir kur, šįkart neturėtų būti sudėtinga: žuvies ir jos gaminių reikia dairytis Žvejų gatvėje, mėsos – Mėsininkų, kepinių – Kepėjų, Kalvių ir Kurpių gatvėse bei Teatro aikštėje – amatininkų darbų.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Šiemet sukanka lygiai 10 metų, kai Klaipėdoje gyvuoja tradicija kiekvieną vasaros sezoną pasitikti šventiškai išskleidžiant „Meridiano“ bures. Šių metų burių pakėlimo ceremonija tapo įžanga į Žuvies dienas, Gatvės muzikos dieną, Laivų paradą ir galiausiai – tradicinį Vilties bėgimą. Todėl ir pati burių pakėlimo šventė buvo papildyta gausesne menine programa. Jos metu pasirodė Klaipėdos baleto mokyklos šokėjos, uostamiesčio himną – grupės „Studija“ dainą „Dabartis“ („Mano mieste“) – kylant burėms gyvai atliko Steponas Januška kartu su Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros centro Žvejų rūmų choru „Cantare”.

Jau tapo įprasta, kad vadinamosios tiesiosios burės, kurios skleidžiamos ant priekinio stiebo – fokstiebio, – kasmet skelbia tam tikrą Klaipėdos miestui svarbią žinutę. Šį kartą, bendradarbiaujant su Klaipėdos miesto savivaldybe, priekinės „Meridiano“ burės yra dedikuotos Švyturių metams.

Žinia, impulsu paskelbti 2024-uosius Klaipėdoje Švyturių metais tapo šiemet minimos 140-osios Baltojo švyturio, stovėjusio Šiaurinio molo gale, įžiebimo metinės. Todėl ant tiesiųjų „Meridiano“ burių atkartotas įspūdingo dydžio Baltasis švyturys iš istorinio Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos archyve saugomo fotoatviruko, kurio autorius yra žinomas Rytų Prūsijos fotografas Fritz Krauskopf (1882-1945).

2012-2013 m. nuo sunykimo išgelbėtos ir atstatytos istorinės barkentinos „Meridianas“ burės pirmą kartą buvo pakeltos 2014-aisiais. Dešimtmečio proga „Meridianas“ pasipuoš naujomis burėmis ir tai jau trečiasis burių komplektas per tuos dešimt metų.

Tiesa, naujųjų įstrižųjų burių dizainas nesiskiria nuo ankstesniojo komplekto. Jis atkartoja istorinį 1751 metų Baltijos jūros regiono žemėlapį, kurio originalas kabo „Meridiano“ kajutkompanijoje. Būtent toks sprendimas leidžia labiau apsaugoti bures nuo aplinkos poveikio ir taršos. Pastarasis burių komplektas tarnavo nuo 2020 metų. Nors burės ir dekoratyvinės, vis dėlto, esant stipresniam vėjui, jos „dirba“ ir gana sparčiai dėvisi.

„Kasmetinis „Meridiano“ burių pakėlimas yra būdas sukurti unikalų eksponatą po atviru dangumi ir žmonėms iš arti pademonstruoti burlaivį pilnomis burėmis. Juk paprastai plaukiojantys didieji burlaiviai bures išsikelia tik toli jūroje ir žmonės nuo kranto turi mažai galimybių pamatyti šį reginį, – sako „Meridiano“ išsaugojimo iniciatorius bei toliau šią misiją įgyvendinantis Aloyzas Kuzmarskis. – Būdami Europos jūrinio paveldo asociacijos nariais, lankome uostus, kuriuose gausu istorinių laivų – tiek plaukiojančių, tiek stovinčių prie krantinių ir puošiančių miestus. Teko matyti įvairiai eksponuojamų istorinių burlaivių. Pavyzdžiui, viename Italijos pajūrio miestelyje prie kanalo krantinių stovi gausybė burinių laivelių su nuolat pakeltomis įvairiaspalvėmis burėmis, tapusiomis šio kurorto vizitine kortele.“

Iš viso „Meridianas“ turi 14 burių, kurių bendras plotas – daugiau nei 600 kvadratinių metrų.

Žymos: | | | | | |

Komentarai (3):

Atsakymai į “Prasidėjo Žuvies dienos: veikia mugė, „Meridianas“ pakėlė naujas bures”: 3

  1. Vartynas Mainorius parašė:

    Po puikių savaitgalio renginių, kurių bus vis daugiau ir daugiau, liberolams ir konservatai potrauminės konvulsijos. Norėjo auksinis deputatas statybinius konteinerius pasistatyti ,bet neišdegė anam šventės sugadinti, tai išejo pasiganyti po senamiesčio šventę du sarginiai kultūros ir meno darbo grupės konservatai , kad galėtų savo amanas ir keverzones suraityti, kad kultūra miršta.

  2. Nekenčiu šunvočių parašė:

    Prieš kelias dienas AK Spyglys rašė AK : ’Netrukus ant miesto simbolio „Meridiano” bus iškeltos burės, ant kurių savivaldybės vyr. dailininkas ir architektas nupaišys burgerius kremtančius merą su visais vicemerais, patarėjais, padėjėjais ir sekretorėmis. Jei koks lašas pomidorų padažo nutikš ant denio, jį nuvalys opozicijos lyderis.” Kaip jums miestelėnai ir svečiai tokia AK pozicija. Kas tai? Net neturiu žodžio kaip tai pavadinti. Gal, niekšiška, gal išdavikiška. Jums skaitytojai palieku spręsti…….

  3. Trumpai parašė:

    Tai kur tie SPYGLIO burgeriai, sakė bus burgeriai ant burių…. Ar Spygliui jau baltos kumeles vaidenasi. Gerk mažiau, spygliuk!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas

Dėl statybų senamiestyje koreguos gatvės remonto planus

Uostamiesčio savivaldybė skelbia, kad sklypuose šalia Klaipėdos parodų rūmų, Tomo g. 2A, 2B, 6, iškart po vasaros sezono numatoma pradėti ...
2024-06-12
Skaityti daugiau

Nuomonės

Pasigedo kamšalynės senamiestyje 

Kaip iš giedro dangaus nukrito miestą valdančiųjų sprendimas užkišti Klaipėdos senamiestį transportu. Matyt, šiuo metu miesto taryboje esantys gamybininkai pramonininkai ...
2024-06-11
Skaityti daugiau

Mums rašo

Senamiestis primena šiukšlyną

Prieš 10 dienų austrų grupei teko vesti ekskursiją po Klaipėdos senamiestį. Deja, išgirdau „komplimentą”, po kurio vos atgavau žadą. Grupė ...
2024-06-08
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This