Konferencijoje prisimins lietuviškos gramatikos krikštatėvius

Kultūra
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-06-05

Klaipėdiečiai ir miesto svečiai kviečiami į Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje vyksiančią konferenciją, kurios metu bus prisiminti lietuviškos gramatikos krikštatėviai Danielius Kleinas ir Augustas Šleicheris.

Konferencijoje „Danielius Kleinas: kaip skambėtų Klaipėda, jei nebūtų raidės ė?“ savo mintimis dalinsis mokslų daktarai iš Vilniaus Kotryna Rekašiūtė ir Mindaugas Šinkūnas bei istorikas prof. Alfredas Bumblauskas.

Kaip teigia dr. M. Šinkūnas, savo pranešimu konferencijos dalyvius jis sieks artimiau supažindinti su plačiu žymiausio XVII a. lietuvių raštijos kūrėjo Danieliaus Kleino indėliu į lietuvių kalbos raidą.

„Nors Kleiną daugelis prisimena dėl „ė“ raidės, kuri iki šių dienų išskiria lietuvių kalbos abėcėlę iš kitų pasaulio kalbų, visgi jo įtaka yra gerokai platesnė. Kleino veikla turėjo didelę įtaką Prūsijos lietuvių raštijos raidai. Jo įvestos rašybos naujovės tapo tradicija, profesionaliai parengta lietuvių kalbos gramatika naudota net kelis amžius, o sudarytas giesmynas ir maldų knygos tarnavo Mažosios Lietuvos bažnyčiose iki pat jų sunaikinimo“, – teigia dr. M. Šinkūnas.

Mokslų daktarės K. Rekašiūtės pranešime didelis dėmesys bus skirtas kitam lietuviškos gramatikos krikštatėviui Augustui Šleicheriui. A. Šleicheris laikomas žymiausiu XIX a. indoeuropeistu, kalbininku, lyginamosios kalbotyros bei sanskrito profesoriumi. Šis vokiečių kilmės Tiuringijoje gimęs mokslininkas tyrinėjo indoeuropiečių kalbų kilmę ir istoriją, bandė atkurti indoeuropiečių prokalbę bei parengė pirmąją lietuvių kalbos mokslinę gramatiką.

„Paskaitos klausytojai turės galimybę daugiau sužinoti apie A. Šleicherio asmenybę ir jo nuopelnus lituanistikai. Taip pat susipažinti su jo moksline veikla, paskaityti indoeuropiečių prokalbe sukurtą pasakėčią ir sužinoti, kokie garsūs lietuvių raštijos veikėjai savo asmeninėse bibliotekose turėjo Šleicherio leidinių bei jais rėmėsi“, – pranešimo turiniu dalinasi K. Rekašiūtė.

Konferencijos metu susirinkusieji turės galimybę išgirsti ir istoriko prof. Alfredo Bumblausko pranešimą apie šiuolaikinės lietuviškos tapatybės atsinaujinimą bei liuteroniškos kultūros traktavimą.

Konferenciją moderuos Vokietijos garbės konsulas Klaipėdoje, istorikas ir religijotyrininkas dr. Arūnas Baublys.

Konferencija yra antrus metus iš eilės organizuojamų Liuteroniškos kultūros dienų programos dalis. Šiemet ši programa tęsis net penkis mėnesius ir įvairius renginius pakvies Klaipėdos, Rusnės, Batakių, Kretingalės, Kintų, Būtingės bei Tauragės gyventojus.

„Galima drąsiai teigti, kad liuteronybė ir Mažojoje Lietuvoje rezidavę liuteronai turėjo didžiulę įtaką lietuvių kalbos išsaugojimui ir Klaipėdos krašto bei visos Lietuvos kultūriniam ir socialiniam paveikslui. Liuteroniškos kultūros dienos ir jų renginiai skirti tam, kad išlaikytume istorinę atmintį ir supažindintumėm dabartinius Lietuvos ir Klaipėdos krašto gyventojus su šio regiono šaknimis. Todėl labai kviečiu visus dalyvauti ir iš arčiau prisiliesti prie unikalaus istorinio palikimo“, – teigia Klaipėdos evangelikų liuteronų parapijos kunigas Reincholdas Moras.

Žymos: | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra

Klaipėdoje – Danieliaus Kleino pagerbimo vakaras

Klaipėdoje bus paminėtos Mažosios Lietuvos kalbotyrininko Danieliaus Kleino 415–osios gimimo metinės. Klaipėdos evangelikų liuteronų bažnyčioje miestiečiai turės galimybę išgirsti aktualią ...
2024-05-22
Skaityti daugiau

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Liuteroniškose kultūros dienose - ir dėmesys Danieliui Kleinui, ir J. S. Bacho kūriniai

Klaipėdos krašte jau antrus metus iš eilės organizuojamos liuteroniškos kultūros dienos, šiemet prasidėjusios gegužę, pasak organizatorių, tęsis iki pat rudens. ...
2024-05-16
Skaityti daugiau

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu

Donelaičio gimtadienis - su mintimis apie vienybę ir viltį

Sausio 1-osios vidurdienį Kristijono Donelaičio aikštėje kelios dešimtys klaipėdiečių tradiciškai susirinko paminėti šio išskirtinio lietuvių poeto gimtadienio. Martyno Vainoriaus nuotr. ...
2024-01-01
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This