Teismas: turistas turėjo teisę nutraukti kelionės sutartį

Konsultacijos
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-06-06

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) praneša išnagrinėjęs bylą, kurioje pasisakė dėl Civiliniame kodekse numatytų nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių, kaip sąlygos nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį keliautojo iniciatyva.

Nagrinėjamoje byloje keliautojas teigė, kad jo sprendimui sudaryti sutartį turėjo įtakos tai, jog 2020 m. vasario 10 d. sudarant ginčo sutartį nebuvo skelbiama jokių duomenų apie COVID-19 viruso plitimą kelionės tikslo vietoje – Dubajuje (Jungtiniuose Arabų Emyratuose), o jo sprendimą 2020 m. vasario 27 d. nutraukti sutartį lėmė tai, kad epidemiologinė situacija 2020 m. vasario 10–27 d. tiek Lietuvoje, tiek pasauliniu mastu priartėjo prie kritinės.

Asociatyvi portalo archyvo nuotr.

Vertindamas tai kaip objektyvų pagrindą laikyti, kad dėl nenugalimos jėgos gali būti neįmanoma saugiai vykdyti organizuotą turistinę kelionę arba šios aplinkybės sutarties vykdymui gali daryti itin didelį poveikį, ieškovas kreipėsi į teismą, prašydamas priteisti jam iš kelionių organizatorės visą pagal sutartį sumokėtą pinigų sumą.

Pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai nusprendė, kad nėra pagrindo ieškovo nurodytas aplinkybes, dėl kurių jis nutraukė ginčo sutartį tikėdamasis nemokėti jos nutraukimo mokesčio, vertinti kaip kelionės tikslo valstybėje atsiradusias nenugalimos jėgos aplinkybes, todėl ieškovo reikalavimą atmetė.

LAT išaiškino, kad nenugalimos jėgos aplinkybės turi egzistuoti sutarties nutraukimo dieną, tačiau jų nebuvo sudarant kelionės paslaugų paketo sutartį, jos sutarties sudarymo metu keliautojui nebuvo žinomos ir (ar) jų atsiradimo keliautojas negalėjo numatyti.

„Aptariamos aplinkybės turi daryti esminį poveikį organizuotos turistinės kelionės vykdymui ar turistų nuvežimui į kelionės vietą. Šis poveikis apima ne tik aplinkybes, dėl kurių tampa apskritai neįmanoma įvykdyti sutartį, bet ir aplinkybes, kurios, neužkirsdamos kelio tokiam įvykdymui, lemia tai, kad ši sutartis negali būti įvykdyta nesukeliant rizikos atitinkamų keliautojų sveikatai ir saugumui. Toks poveikis vertintinas iš vidutinio keliautojo perspektyvos tą dieną, kai nutraukiama organizuotos kelionės paslaugų sutartis. Šis vertinimas atliekamas remiantis vidutinio keliautojo prognoze, kad sutarties nutraukimo dieną yra tikėtinas didelis poveikis organizuotos turistinės kelionės sutarties vykdymui. Nenugalimos jėgos aplinkybės turi atsirasti kelionės tikslo vietoje ar visiškai greta. Turistas, kuris remiasi aptariamų aplinkybių padėtimi, negalėjo tų aplinkybių valdyti ir išvengti jų pasekmių, net jeigu būtų ėmęsis visų nuo jo priklausiusių pagrįstų priemonių”, – rašoma LAT nutartyje.

Joje taip pat teigiama, jog įvertinęs ieškovo nurodytas esmines aplinkybes, kuriomis jis grindė savo sprendimą nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį, LAT konstatavo, kad ieškovo elgesys, vertinant pagal pirmiau minėtą vidutinio keliautojo elgesio standartą, nagrinėjamoje byloje susiklosčiusiomis aplinkybėmis buvo objektyviai pagrįstas.

Teisėjų kolegijos vertinimu, faktas, kad COVID-19 viruso plitimo grėsmė egzistavo šalyje, į kurią turėjo vykti ieškovas, kad šis virusas buvo naujas ir dar nežinomas, taip pat informacijos apie jį turinys (manymas, jog jis plinta ne tik oro lašeliniu būdu, bet ir per daiktus, su kuriais sąlytį turėjo užsikrėtęs asmuo, ir kt.), duomenų apie jo gydymą nebuvimas, užsikrėtusių asmenų ir galbūt su jais turėjusiųjų kontaktą karantinavimo grėsmė, tai, kad šiam virusui plintant situacija itin greitai keitėsi, sudarė pagrindą vidutiniam keliautojui pagrįstai prognozuoti, jog ginčo sutarties nutraukimo metu egzistuoja didelė tikimybė tiek užsikrėsti COVID-19 virusu, patekti į karantino sąlygas, tiek netgi ir tikimybė nepasiekti kelionės tikslo vietos.

„Be kita ko, keliautojas negalėjo COVID-19 viruso sukeltų aplinkybių valdyti ir išvengti jų pasekmių, net jeigu būtų ėmęsis visų nuo jo priklausiusių pagrįstų priemonių”, – teigiama nutartyje.

LAT konstatavo, kad pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai netinkamai aiškino ir taikė materialiosios teisės normas, reglamentuojančias keliautojo teisę nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį nemokant sutarties nutraukimo mokesčio, todėl teismų priimtus procesinius sprendimus panaikino ir priėmė naują sprendimą, kuriuo ieškovo reikalavimą priteisti iš atsakovės visą pagal sutartį sumokėtą pinigų sumą tenkino.

Ši LAT nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Žymos: | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Koronavirusas

Klaipėdoje - trečia para be susirgimų koronavirusu

Valstybės duomenų agentūra skelbia, kad sekmadienį šalyje fiksuoti tik 7 susirgimai COVID-19 (du žmonės, kaip ir šeštadienienį, užsikrėtė antrą kartą). ...
2024-07-15
Skaityti daugiau

Koronavirusas

Klaipėdoje antra para - be naujų COVID-19 susirgimų

Šeštadienį šalyje fiksuoti tik 9 susirgimai COVID-19, iš kurių du žmonės užsikrėtė antrą kartą. Klaipėdoje antra para naujų šios infekcijos ...
2024-07-14
Skaityti daugiau

Koronavirusas

Klaipėdoje - gerėjantys COVID-19 rodikliai

Penktadienį šalyje fiksuoti 44 susirgimai COVID-19, iš kurių 8 žmonės užsikrėtė antrą, du – trečią kartą. Klaipėdoje naujų susirgimų nefiksuota. ...
2024-07-13
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This