Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-07-29 |
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba tikina įspėjusi Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybą (PAGD) dėl į šalį atkeliaujančio stipraus vėjo ir gausių liūčių. Tad kodėl nesuveikė Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema (GPIS) ir departamentas neišsiuntė atitinkamų pranešimų – nepaaiškinama.
Iki pirmadienio 6 val. ugniagesiai gavo 323 pranešimus apie nuvirtusius medžius, o nuo 6 iki 13 val. sulaukta dar 232 tokio pobūdžio iškvietimų. Facebook nuotr.
„Duomenys tikrai buvo išsiųsti. Buvo apie 10 val. išplatintas pranešimas apie stichinį reiškinį – labai smarkų lietų – ir apie pavojingą reiškinį – smarkų vėją, – spaudos konferencijos metu kalbėjo Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėja Inga Grigorjanc. – 11 valandą dar suorganizavome video konferenciją, kurios metu su atsakingomis už ekstremalias situacijas institucijomis aptarėme situaciją, kur daugiausiai ir ko laukiama, kokie pavojingi reiškiniai numatomi, kaip reaguos upės – aptarėme visą bendrą situaciją. Todėl tikrai buvo informuotos visos reikalingos institucijos“.
Kaip ELTA pranešė anksčiau, nors sekmadienį Lietuvoje kilo stipri audra, besitęsianti ir pirmadienį, PAGD gyventojams neišsiuntė specialiųjų perspėjimo pranešimų. Departamento atstovė nurodė, jog meteorologai neprognozavo tokių smarkių vėjų ir lietaus, tad ir perspėjimai žmonėms nebuvo išsiųsti.
Hidrometeorologijos tarnybos atstovė teigė, jog tokie atvejai, kai PAGD tinkamai nesureaguoja į pateiktą informaciją, yra reti.
„Yra tikrai pasitaikę istorijoje [atvejų], kad nesureaguoja. Bet su kiekvienu reiškiniu taip tikrai nevyksta. Yra dažniausiai reaguojama, laiku sureaguojama, konsultuojamės telefonu, – dėstė I. Grigorjanc. – Bet kartais nutinka tokia situacija, kad būna nesureaguojama laiku“.
Klausiama, ar tokia situacija galėjo susiklostyti todėl, nes įspėjimai PAGD buvo perduoti savaitgalį, I. Grigorjanc spėlioti nesiėmė.
„Galbūt. To negaliu teigti“, – kalbėjo ji, pažymėdama, jog hidrometeorologijos tarnybos sinoptikai dirba visą parą.
„Kaip kitos institucijos sprendžia savo viduje – reikėtų jų konkrečiai paklausti“, – tepasakė skyriaus vedėja.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pavedė PAGD vadovui Sauliui Greičiui nedelsiant pateikti reikalingą informaciją, siekiant išsiaiškinti visas aplinkybes, kodėl šalies gyventojai valstybės lygiu nebuvo perspėti ir informuoti apie gresiančią stichinę nelaimę Lietuvoje ir kas už tai atsakingas.
„Situacija, kai gyventojai nėra perspėjami apie galimus pavojingus meteorologinius reiškinius, negali pasikartoti. Šiuo atveju kalbame ne tik apie suniokotą turtą, bet ir apie žmonių sveikatą ar net gyvybę. Siekiame kuo skubiau išsiaiškinti visas šio įvykio aplinkybes ir nustatyti atsakingus asmenis. Institucijos privalės dar kartą peržiūrėti gyventojų perspėjimo kriterijus ir užtikrinti, kad sistema veiktų tinkamai“, – teigia ministrė A. Bilotaitė.
Ugniagesiai gelbėtojai nuo sekmadienio vakaro, šalyje siaučiant audrai, apie 550 kartų vyko šalinti nuvirtusių medžių, jų šakų, informavo PAGD.
Iki pirmadienio 6 val. ugniagesiai gavo 323 pranešimus apie nuvirtusius medžius, o nuo 6 iki 13 val. sulaukta dar 232 tokio pobūdžio iškvietimų.
Daugiausia pranešimų gauta iš Alytaus apskrities, Marijampolės, Kauno, Klaipėdos, Tauragės ir Vilniaus apskričių.
Kelininkai jau pašalino daugiau nei 500 dėl audros išvirtusių medžių nuo valstybinės reikšmės kelių, tačiau darbai dar gali užtrukti, praneša AB „Kelių priežiūra“.
Stipriausi vėjo gūsiai buvo registruoti Ventės rage – iki 31 m/s, Nidoje prie jūros (24 m aukštyje) – iki 29 m/s, Klaipėdos uoste – iki 28 m/s.
Kopijuoti, platinti, skelbti ELTOS turinį be ELTOS raštiško sutikimo draudžiama
Parašykite komentarą