Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-08-05 |
Praėjus beveik mėnesiui nuo tada, kai Klaipėdos savivaldybėje įvyko aplinkos ministro Simono Gentvilo inicijuotas susitikimas su galimais nemalonių kvapų uostamiestyje skleidėjais, Klaipėdos miesto meras Arvydas Vaitkus su savivaldybės specialistais pirmadienį lankėsi Dumpiuose, kur susitiko su čia veikiančių bendrovių atstovais. Vizito metu aplankyta UAB „Branda LT” bei „Klaipėdos vanduo”.
Savivaldybės pranešime teigiama, jog miesto vadovai domėjosi, kokie veiksmai dėl kvapų taršos mažinimo yra padaryti per pastaruosius metus ir kokie žingsniai suplanuoti ateity.
Nuo 2020 metų į įvairius technologinius sprendimus, padedančius neutralizuoti kvapus, „Klaipėdos vanduo” jau investavo apie 2,5 mln. Eur. Vien į dumblo kvapų mažinimą investuota apie 500 tūkst. eurų: į sausintą dumblą įmaišomos kvapus mažinančios medžiagos, įrengti aktyvuotos anglies filtrai ant dumblo sumaišymo talpos alsuoklių, o ir pats dumblas saugojimo aikštelėse sistemingai išvežamas. Dar anksčiau uždengti nuotekų valymo teritorijoje buvę atviri rezervuarai – gravitaciniai dumblo tankintuvai. Iš jų sklidęs nemalonus kvapas ozonuojamas ir, naudojant uždarą sistemą, nukreipiamas į nuotekų valyklos biofiltrą. Šiltuoju metų laikotarpiu vykdomas kvapų mažinimas mobiliomis ir stacionariomis patrankomis – tam skirta kiek daugiau nei 63 tūkst. Eur.
„Šiuo metu įgyvendinama viena iš didžiausių investicijų, siekianti 1,48 mln. Eur, planuojame ją netrukus baigti. Tai – smėliagaudžių tiltų modernizavimo darbai, kartu uždengiant atvirus jų rezervuarus ir taip papildomai sumažinant kvapų sklidimą į aplinką. Jau ilgą laiką aktyviai dirbame tam, kad ne tik naudotume modernią bei efektyvią nuotekų valymo technologiją, bet ir eliminuotume net menkiausią riziką kvapų sklaidai, kiek tai priklauso nuo mūsų vykdomos veiklos”, – sakė AB „Klaipėdos vanduo” generalinis direktorius Benitas Jonikas.
Į kvapų mažinimo priemones investavo ir Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC). Artimiausiuose įmonės planuose – planuojamas Dumpių rūšiavimo įrenginių pastato vartų automatizavimas. Pagerinus pastato sandarumą, tikimasi dar labiau sumažinti kvapų sklaidą iš atliekų priėmimo, rūšiavimo patalpų. Taip pat bus pabaigtas visų konteinerių, laikomų KRATC Dumpių teritorijoje, tentavimas. Ši priemonė išgabenimui paruoštas atliekas padaro neprieinamas paukščiams, mažina neperdirbtų atliekų kvapų sklaidą.
KRATC į oro taršos mažinimo bei kvapus neutralizuojančius sprendimus 2023-2024 m. investavo beveik 850 tūkst. Eur. Beveik pusė šių pinigų – 439 tūkst. Eur – skirta sąvartyno rekultyvacijai bei apželdinimui, taip pat buvo įgyvendinti sąvartyno dujų surinkimo sprendimai, investuota į atliekų laikymą iki jų išvežimo į deginimo gamyklą, probiotikų naudojimą gamybinėse patalpose bei teritorijoje, įrengimų modernizavimą, konteinerių tentavimą ir kitas kvapų sklaidą į aplinką sulaikančias priemones.
„Pagal 2022 m. mūsų veiklą tikrinusių laboratorijų kvapų modeliavimo rezultatus iš KRATC atliekų tvarkymo įrenginių Dumpiuose iki artimiausių gyvenamųjų teritorijų sklido tik 0,7 kvapo vienetų (OUE/m3). Po 2023 metais Dumpiuose įdiegtų papildomų kvapų mažinimo priemonių kvapų sklaida sumažinta dar kone dvigubai. Mūsų tikslas – išlaikyti šį minimalų lygį”, – sakė KRATC generalinė direktorė Roma Budrienė.
Uostamiesčio valdžia sako, kad visos gamybą vykdyti pageidaujančios įmonės turės rasti būdus, kaip sumažinti ar net visai eliminuoti aplinkos taršą kvapais.
„Svarbu, kad šis klausimas visų teršiančių įmonių strateginiuose veiklos planuose atsirastų tarp prioritetinių ir kad kurios vienos įmonės neveiklumas nebūtų tas šaukštas deguto, kuris gadina bendras pastangas. Matome problemas ir neužmerkiame akių. Didžiausias nuogąstavimas dėl „Branda LT“, kuri kompostavimo darbus atlieka atviru būdu, o šalia pastatyta palapinė, kurios durys atviros beveik visą parą, mūsų neįtikina. Situacija šiuo metu yra geresnė nei buvo, bet tai nereiškia, kad toks procesas tenkina klaipėdiečius. Dėl šios įmonės veiksmų jau ne kartą kreiptasi į Aplinkos ministeriją, prašyta skirti didesnį institucijų dėmesį, tačiau realių veiksmų, padedančių pasiekti tikslą, nematome. Viliuosi, kad aplinkos ministras ištesės savo pažadus ir sugriežtins teisės aktus“, – savivaldybės pranešime cituojamas A. Vaitkus.
Taip pat planuojama imtis veiksmų ieškant taršos šaltinių ir pačiame mieste. Vienas iš klausimų, kurį būtina spręsti – užkirsti riebalų patekimą į nuotekų tinklus.
„Gilindamiesi į problemų priežastis, manome, kad kvapai gali sklisti ir iš kitų vietų. Problemų gali kilti ir dėl riebalų patekimo į nuotekų tinklus. Visos maitinimo įstaigos turėtų turėti riebalų surinktuvus, tačiau ar vykdoma tokia kontrolė, duomenų neturime. Bendrovės „Klaipėdos vanduo“ atlikti nuotekų užterštumo riebalais rodikliai rodo, kad įmonės neretu atveju viršija leistiną taršą, todėl manoma, kad riebalų gaudyklių neįsirengusios įmonės riebalus išleidžia į kanalizaciją. Turime planą ir eisime toliau. Miesto valdžia yra pasiruošusi kovoti tol, kol išspręsime problemą. Riebalų surinkimas yra vienas iš didžiausių spęstinų klausimų, būtina užtikrinti, kad riebalai taip paprastai nepatektų į nuotekų tinklus“, – sako meras.
INFORMACIJA
Nuo 2025 m. sausio 1 d. įsigalios Nuotekų dumblo tvarkymo ir panaudojimo reikalavimų pakeitimas dėl dumblo kompostavimo uždaruose įrenginiuose ir statiniuose. Šiuo pakeitimu bus suvienodinti reikalavimai su dabar galiojančiais Biologiškai skaidžių atliekų kompostavimo aplinkosauginiais reikalavimais dėl uždarų įrenginių ar statinių.
Be to, nuo 2026 m. įmonės privalės pasiekti, kad į išorę patenkantys kvapai neviršytų 5-ių kvapo vienetų. Šiuo metu tebegalioja 8 kvapo vienetų norma.
Parašykite komentarą