Pirmoji profesoriaus Kazio Pakšto premija – dviem laureatams

Švietimas
Gustė Jauniūtė, „Atviros Klaipėdos“ praktikantė
2024-09-11

Trečiadienio vakarą surengtos pirmosios Lietuvos jūrų muziejaus įsteigtos Profesoriaus Kazio Pakšto premijos įteikimo ceremonijos metu paaiškėjo, kad ji atiteks ne vieno, o dviejų nominuotų darbų autoriams.

Laureatais tapo Valentinas Kulevičius, Klaipėdos universiteto doktorantas, ir Agnė Gintalaitė, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto magistrantė, negalėjusi dalyvauti šiame renginyje.

Premija įteikiama Valentinui Kulevičiui. Alfonso Mažūno nuotr.

Pasak Lietuvos jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, ši įstaiga jau seniai stebi Lietuvos mokslinį lauką ir teigia, jog dėmesio jūrinei temai stokojama. Tad premija ir buvo įsteigta tam, kad ugdytų susidomėjimą Lietuvos visuomenės politiniais, ekonominiais ir kultūriniais ryšiais su jūra praeityje ir aktualizuoti šių ryšių svarbą šiandienai ir ateičiai.

,,Premija skiriama marinistinės tematikos moksliniams darbams, kurių tyrimo objektas yra Lietuvos visuomenė, jos santykį su jūra atskleidžiančios istorijos, geopolitikos, tarptautinių santykių, socialinės geografijos, socialinių ir humanitarinių mokslų darbai“, – aiškino direktorė.

Ji teigė besitikinti, jog ši premija paskatins Lietuvos akademinį jaunimą tirti temas, susijusias su jūra, ir plėtoti, brandinti ir auginti visų mūsų suvokimą, kad su jūra mes didesni.

Lietuvos jūrų muziejaus direktoriaus pavaduotojas-vyriausiasis muziejaus rinkinių kuratorius istorikas Romualdas Adomavičius sakė, kad profesoriaus Kazio Pakšto vardą premijai parinko dėl jo nuopelnų Lietuvos jūrinei minčiai.

,,Ši tema, kuri turbūt yra impozantiškiausia Klaipėdos miestui, tai yra jūrinė istorija, ji turi būti gaji. Mes turime apie tai kalbėti kiek galima dažniau“, – savo ruožtu sakė renginyje dalyvavęs Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.

A. Vaitkus taip pat linkėjo kūrėjams, jūrinės istorijos puoselėtojams rasti būdų, kaip jūrinę kultūrą išplėsti mūsų valstybėje.

Pirmajai premijai šiemet buvo pateikti šeši darbai – keturi magistro baigiamieji darbai ir dvi mokslinės publikacijos. Vienas darbas neatitiko vertinimo kriterijų, todėl nominuoti buvo tik penki. Juos teikė tiek patys tyrėjai, tiek jų akademinės institucijos. Darbai buvo parengti Klaipėdos, Vilniaus ir Vytauto Didžiojo universitetuose. Temų spektras labai platus – nuo geografijos, istorijos iki lyginamųjų kultūros studijų ir viešojo administravimo.

Vertinimo komisijos pirmininkas profesorius istorikas Vasilijus Safronovas dalinosi įspūdžiais ir džiaugėsi, kad darbų sulaukė iš skirtingų Lietuvos mokymo institucijų. Pasak jo, vertinimo metu komisija priėjo daugmaž bendrą sprendimą.

,,Bendrų nuostatų vertinimui nepakako, tad ieškojome gilesnių sąsajų su Kazio Pakšto idėjomis“, – apie vertinimo procesą kalbėjo komisijos pirmininkas.

Laureate paskelbta Agnė Gintalaitė iš Kauno Vytauto Didžiojo universiteto į premiją pretendavo su savo baigiamuoju magistro darbu ,,Tarpglobalių tendencijų ir kultūrinio specifiškumo, Fuerteventūros lietuvių gyventojų būdo migrantų tapatybė“. Pasak jos, mintis rašyti tokia tema kilo, kai atsidūrė lietuvių bendruomenėje tolimoje saloje prie Afrikos. Savo darbe ji nagrinėjo ne tik mobilumo reiškinį, bet ir kaip tai siejasi su jų tapatybe, savikūra ir kaip jie įprasmina savo tokį gyvenimo būdą.

,,Supratau, kad šioje istorijoje yra labai svarbus vandenynas, jūra ir kaip jį įprasmina lietuviai“, – dalinosi darbo autorė.

Antras laureatas – Valentinas Kulevičius, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto doktorantūras, vertinimui buvo pateikęs straipsnį ,,Beieškant alternatyvų vokiečių dominavimui, jūrinės praeities konstravimas latvių ir lietuvių nacionaliniuose istoriografijose“, išspausdintą Latvijos moksliniame leidinyje.

,,Labai džiaugiuosi, kad darbas buvo taip gerai įvertintas. Esu už tai labai visiems dėkingas“, – dalinosi emocijomis po premijos įteikimo V. Kulevičius.

INFORMACIJA

Premijos dydis – 1500 Eur ir ji yra mokama iš muziejaus biudžeto. Ji kasmet bus teikiama profesoriaus K. Pakšto mirties metinių dieną – rugsėjo 11-ąją. Informacija apie mokslinių darbų pateikimo pradžią skelbiama kasmet gegužę, o profesoriaus K. Pakšto gimimo metinių dieną – birželio 29-ąją – paviešinami atrinkti darbai.

Žymos: | | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mums rašo

Stop vokiško tautiškumo pasaulėžiūrai - žodį sukilimas pakeisti į akciją

Klaipėdos krašto išlaisvinimo iš okupantų trys etapai buvo pavadinti vienu žodžiu – sukilimas. Terminas „akcija“ tinka naudoti tik aprašant siaurai ...
2024-12-08
Skaityti daugiau

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija, Svarbu

Klaipėdoje - nesantaikos, intrigų ir šnipų lizdas

„Atvira Klaipėda“, remdamasi Lietuvos centriniame archyve dabar saugomais dokumentais, toliau pasakoja, kas dėjosi Klaipėdos krašte 1925 metais. Klaipėdos krašto gubernatorius ...
2024-12-08
Skaityti daugiau

Miestas

Nemalonius kvapus gali skleisti ir maitinimo paslaugas teikiančios įmonės

Šiais metais Klaipėdos savivaldybė per nepilnus tris mėnesius (rugpjūčio 1 d. – spalio 17 d.) gavo net 70 pranešimų apie ...
2024-12-06
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This