Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-10-24 |
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) ketvirtadienį nutarė pakoreguoti apkaltinamąjį Apeliacinio teismo sprendimą „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje, tačiau nutarta, kad buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis, buvęs „MG Baltic“ koncerno viceprezidentas Raimondas Kurlianskis, parlamentaras Vytautas Gapšys lieka nuteisti už korupcinius nusikaltimus. Kasacinis teismas, išnagrinėjęs bylą, sušvelnino R. Kurlianskiui ir V. Gapšiui skirtas bausmes.
Išplėstinė LAT kolegija, kurią sudarė teisėjai Gabrielė Juodkaitė-Granskienė, Artūras Ridikas, Albinas Antanaitis, Daiva Pranytė-Zalieckienė, Tomas Šeškauskas, Sigita Jokimaitė ir Artūras Pažarskis, skundus šioje byloje baigė nagrinėti birželį.
LAT paskelbė, kad E. Masiulio, jo advokato Ruslano Boiko, buvusio Liberalų sąjūdžio atstovo Gintaro Steponavičiaus, jo gynėjo Rimgaudo Černiaus, Darbo partijos advokato Vytauto Sviderskio kasacinius skundus, kuriais prašyta išteisinti asmenis, atmesti.
E. Masiulis lieka nuteistas už korupcines veikas, toliau atliks jam skirtą 5 su puse metų laisvės atėmimo bausmę.
LAT atsižvelgė į dalies kitų nuteistųjų kasacinių skundų argumentus ir perkvalifikavo jų padarytas nusikalstamas veikas, pakoregavo skirtas bausmes.
Teismas sutrumpino buvusiam „darbiečiui“, Seimo nariui V. Gapšiui skirtą laisvės atėmimo bausmę – politikas turės kalėti ne 4 su puse metų, o 4 metus ir 3 mėnesius (laisvės atėmimo bausmę sutrumpinta 2 mėnesiais). LAT taip pat sutrumpino ir buvusiam koncerno „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui skirtą laisvės atėmimo bausmę – nuo anksčiau skirtų 6 metų iki 5 metų ir 6 mėnesių.
LAT paskelbė, kad „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje konstatuota, jog nuteistųjų padarytomis nusikalstamomis veikomis buvo daromas poveikis valstybės ekonomikai, sąžiningai konkurencijai, buvo neigiamai veikiamas demokratinių institucijų stabilumas ir valdymas.
„Korupcinio pobūdžio veikos pasireiškė koncerno „MG Baltic“ pasirinkta strategija byloje nustatytu laikotarpiu susitikinėti su politinių partijų vadovais bei nariais, tiesiogiai ar netiesiogiai siūlant ar leidžiant suprasti, kad koncernas „MG Baltic“ vienokia ar kitokia forma gali suteikti finansinės paramos partijoms ar konkretiems kandidatams 2016 m. Seimo rinkimuose“, – nurodo LAT.
Anot kasacinio teismo, koncernas „MG Baltic“ per vieną iš savo vadovų, tai yra R. Kurlianskį, palaikydamas gana glaudžius ryšius su politinėmis partijomis, jų nariais, teikdamas jiems finansinę paramą, taip pat pasinaudodamas savo valdomomis žiniasklaidos priemonėmis, ne tik sukūrė prielaidas, bet ir įgijo tam tikroms politinėms partijoms bei konkretiems politikams įtaką, kuria pasinaudodamas galėjo lemti ir tam tikrus koncernui naudingus sprendimus.
Teismas savo nutartyje atkreipė dėmesį, kad nuteistieji V. Gapšys, E. Masiulis, Š. Gustainis, G. Steponavičius nusikalstamos veikos padarymo metu buvo Seimo nariai, kuriems keliami aukšti reikalavimai, grindžiami sąžiningumo, teisingumo, nesavanaudiškumo, pagarbos įstatymams ir jų laikymosi principais.
„Todėl priešingai nei teigė kasatoriai, konstitucinis Seimo nario laisvojo mandato principas negali būti suprantamas kaip Konstitucijos ir įstatymų nevaržoma Seimo nario absoliuti laisvė veikti taip, kad būtų priimti su Konstitucija nesuderinami sprendimai. Todėl, nors nuteistieji buvo pripažinti kaltais už teisėtą veikimą, t. y. veikimą pagal jiems suteiktus įgaliojimus, kasacinės instancijos teismas pabrėžė, kad šios aplinkybės savaime nepaneigia nuteistiesiems inkriminuotų nusikalstamų veikų neteisėtumo“, – teigia LAT.
Kasacinis teismas pabrėžė, kad korupcinio pobūdžio elgesys nepriklausomai nuo to, ar jis atliekamas pagal turimus įgaliojimus, ar juos peržengiant, yra pavojingas tuo, kad daroma žala normaliam valstybės tarnybos funkcionavimui, institucijų veiklai, demokratinių institucijų stabilumui ir jų prestižui.
„MG Grupės“ advokatas Linas Belevičius sako, jog tokie sprendimai rodo LAT įrodinėjimo standartų pokytį.
„Aukščiausio Teismo sprendimas yra toks, koks yra. Jį reikia vykdyti ir pripažinti“, – žurnalistams ketvirtadienį teisme, po sprendimo paskelbimo sakė L. Belevičius.
„Iš tų motyvų, kurie buvo trumpai apibūdinti šio posėdžio metu, galima daryti išvadą, kad Aukščiausiasis Teismas pakeitė įrodinėjimo standartus tokiose bylose – pasakė, kad asmenų kaltę galima įrodinėti ir Valstybės saugumo departamento raštais, pasakė, jog nebūtina nustatyti, kam yra skirti pinigai, nebūtina nustatyti tikslios juridinio asmens motyvais“, – pabrėžė advokatas
Prokuratūra LAT neskundė apkaltinamojo teismo nuosprendžio vadinamojoje „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje.
ELTA primena, kad praėjusių metų lapkričio 22 dieną Apeliacinis teismas pripažino kaltais visus anksčiau „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje išteisintus asmenis. Teismas dėl korupcinių nusikaltimų kaltais pripažino buvusį koncerno „MG Baltic“ (dabar – „MG Grupė“) viceprezidentą R. Kurlianskį, buvusį Liberalų sąjūdžio lyderį E. Masiulį, jiems atitinkamai skirtos 6 ir pusšeštų metų laisvės atėmimo bausmės.
Darbo partijos atstovui, Seimo nariui V. Gapšiui teismas skyrė 4 su puse metų nelaisvės, o eksparlamentarams Š. Gustainiui ir G. Steponavičiui teismo sprendimu skirtos piniginės baudos.
R. Kurlianskis, E. Masiulis ir V. Gapšys laisvės atėmimo bausmes atlieka Kauno kalėjime.
Apeliacinis teismas taip pat kaltais dėl nusikalstamų veikų pripažino ir anksčiau išteisintus juridinius asmenis byloje – „MG Grupę“, Liberalų sąjūdį ir Darbo partiją. Juridiniams asmenims skirtos piniginės baudos.
Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, jog šią istoriją partija visada vertino kaip vieno žmogaus veiksmų pasekmę.
„Aukščiausiasis Teismas po aštuonerių metų bylinėjimosi pagaliau užbaigė istoriją“, – komentare raštu, kurį Eltai perdavė Seimo pirmininkės atstovė Ilona Petrovė, nurodė V. Čmilytė-Nielsen.
„Šią bylą visada vertinome kaip vieno žmogaus veiksmų, dėl kurių nukentėjo ir reputacija, prarasta beveik pusės milijono eurų asignavimų, sumokėta beveik keturių šimtų tūkstančių eurų bauda, pasekmę“, – teigė ji, veikiausiai omenyje turėdama buvusį liberalų pirmininką, šiuo metu bausmę kalėjime atliekantį E. Masiulį.
STT savo Facebook paskyroje skelbia ir „legendinės“ alkoholio dėžutės, kurioje rastas kyšis, nuotrauką.
INFORMACIJA
Anot LAT pranešimo, net ir pasikeitus įstatymo įtvirtintam reglamentavimui, kai juridiniams asmenims buvo uždrausta teikti paramą politinėms partijoms, koncernas ieškojo būdų, kaip ir toliau vienokia ar kitokia forma susitarti su politinių partijų atstovais dėl finansinės paramos partijoms suteikimo. Tai buvo daroma pasirenkant įvairias konspiracines schemas – pavyzdžiui, byloje nustatyti atvejai, kai kyšiai, užmaskuoti kaip parama, buvo pervedami ne tiesiogiai patiems juridiniams asmenims (partijoms), buvo kuriami daugialypiai ryšiai ir santykiai, įskaitant ir fiktyvius, tarp juridinių, taip pat ir tarp juos valdančių fizinių asmenų, siekiant paslėpti pinigų ar kitokios naudos plačiąja prasme judėjimą ir suklaidinti dėl tikrojo naudos gavėjo ar lėšų paskirties.
Kopijuoti, platinti, skelbti ELTOS turinį be ELTOS raštiško sutikimo draudžiama
LRT tyrimai
2019.03.19
Uosto direktorius Vaitkus ir smaguriai :https://www.lrt.lt/naujienos/lrt-tyrimai/5/900096/klaipedos-uoste-rysiu-ir-interesu-voratinklis-iv-dalis-patikslinta.
Uosto Statybos ir eksploatacijos departamentui vadovauja Giedrius Smaguris. Jo giminaitis Alvydas Smaguris dirba jau minėtoje „Hidrostatyboje“, kuri reguliariai vykdo statybos darbus uoste.
nurodytas straipsnis įdomus ( net pasidariau kopiją:) bet iš esmės, norėtūsi pasakyti kad tie viešieji konkursai – palaida bala pilna korupcijos. Visur. Todėl mūsų Tarptautinis (!) jūrų uostas ne išimtis. Iš kitos pusės pamąsčius, tai jeigu įmonė turi savo nuosavą specializuotą padalinį galintį įrenginėti-statyti- tvarkyti ir t.t. tai kokiam angelui reikalingi kažkokie darbininkėliai ,,iš gatvės”? Žinoma figūruojanti didžiojo aferisto R.Masiolo pavardė rodo kokios čia srovės teka, bet tuo pačiu partinės šliurės Makakairaitytės rašalai irgi perša galimus smegeunių plovimo tikslus :)Žodžiu, nesakau kad geri dalykai dėjosi, bet žiūrint pašalinio žvilgsniu ir žinant su kuo turime reikalą…
https://www.atviraklaipeda.lt/2023/06/14/savivaldybes-imoneje-savivaldybes-tarnautojo-sunaus-masinos-remontas/
Kiek vėliau žurnalistui pavyko išsiaiškinti, jog A. Smagurio sūnus Giedrius irgi dirba viešajame sektoriuje – yra Susisiekimo ministerijos valdomos AB „Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija” Statybos ir eksploatacijos departamento direktorius.