Rengia dešimtosios „Dorės“ sutiktuves

Regionas

Gegužės 18-ąją, 17.30 val., Nidos kultūros ir turizmo informacijos centre „Agila“ vyks 10-ojo Neringos kultūros almanacho „Dorė“ sutiktuvės.

„Trylika leidybos metų – dešimt „Dorių“. Nedidelis jubiliejus, bet mums labai svarbus“, – Neringos kultūros almanacho pratarmėje rašo šio leidinio sudarytoja ir redaktorė, tekstų autorė Raimonda Ravaitytė -Meyer.

Pasak jos, ir dviejų tūkstančių nuolatinių gyventojų neturinčioje Neringoje kasmet išleisti vietos kultūrai ir istorijai skirtą almanachą – vis dar nemenkas iššūkis.

Leidinio viršelyje – Nidos švyturio žibinto besisukanti Frenelio lęšių sistema, Gintauto Beržinsko meistriškai nufotografuota iš vidaus. Apie tai, kaip buvo įmanoma įžiebti Nidos švyturį (o vėliau – ir Ventės rago) ir kodėl ne tik senas žibintas, bet ir visas Nidos švyturio pastatų kompleksas yra toks svarbus ir būtinas išsaugoti – „Dorės“ interviu su techninio paveldo žinovu Tomu Jačioniu.

Leidinyje – ir doc. dr. Nijolės Strakauskaitės publikacija, skirta pirmosios knygos lietuvių kalba apie Kuršių neriją 100-mečiui – tai žurnalisto Juozo Pronskaus „Lietuvos Sahara. Kuršių Užmaris“. Kaip pastebi istorikė, jau knygos pavadinime sąmoningai vengta Kuršių nerijos vardo paminėjimo, nes tai būtų buvęs tiesioginis vertimas iš vokiečių kalbos (Kurische Nehrung), o tai aiški nuoroda į ilgaamžę (700 metų) nerijos priklausomybę kitai – vokiškai valstybei. Būtent tai ir norėta nutylėti, tokiu būdu formuojant Neringos legendą, mitą, kurio nelaisvėje vis dar atsiduriame iki šiol. Apie šiuos ir kitus su Kuršių nerijos istorija susijusius „nepalankius“ aspektus, didžiąsias Nerijos asmenybes, savo kelią į istoriją – pokalbyje su doc. dr. N. Strakauskaite, jai tapus Neringos garbės piliete.

Dar vienas straipsnis yra skirtas Martyno Liudviko Rėzos kultūros ir meno premijos laureato – Tomo Mano kultūros centro fenomenui. Vienas iš šio Centro įkūrimo „architektų“ kultūrologas, muziejininkas Vytautas Balčiūnas pirmą kartą viešai atskleidė, kaip toliausiai nuo Vilniaus esančiame taške buvo įmanoma sumodeliuoti, įsteigti ir sėkmei užprogramuoti su vokiečių intelektualo, Nobelio premijos laureato rašytojo Thomo Manno vardu susijusį Centrą ir to paties vardo festivalį.

Išvertęs visą originaliąją Martyno Liudviko Rėzos poeziją iš vokiečių kalbos, vertėjas Antanas A. Jonynas prisipažino grąžinęs gėdingą skolą ne tik Rėzai, bet ir lietuvių kultūrai. Apie tai – interviu su pirmuoju Neringos savivaldybės Rašytojo, rezidavusio tarptautiniame vertėjų ir rašytojų centre, stipendininku (leidinyje – du dar niekur nepublikuoti Rėzos poetiniai tekstai).

Skaitytojų dėmesį turėtų patraukti pokalbiai su neeiliniais kūrėjais: vienu atveju – tai architektė Gertrūda Šimonė, sugebėjusi nedidelėje erdvėje sukurti atraktyvią Kuršių nerijos istorijos muziejaus ekspoziciją. Antruoju – tai Kuršių nerijos nacionalinio parko kultūrologė Renata Kilinskaitė, sudariusi, sumaketavusi, parašiusi tekstus įsimintinai knygai „Užpustyti Kuršių nerijos kaimai“ ir, be kita ko, daugybei naujų akį traukiančių stendų visoje Nerijos teritorijoje.

Kaip įprasta, „Dorė” atkreipia dėmesį į vertingus Neringos paveldo išsaugojimo atvejus. Iš griuvėsių prikelta Juodkrantės karūna tapusi vila „Loebel“ ( įkvepiantis savininko Dominyko Chlebinsko pavyzdys). Naują gyvenimą po įspūdingos rekonstrukcijos pradėjo senoji Preilos mokykla, Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos filialas.

Eduardo Jonušo 90-mečiui skirta esė „Lyg pats gulėtum karste ir pats jį neštum“, iliustruota kraupiu dailininko paveikslu „Laiko skaičiavimas“ ir dar niekur nepublikuotomis, iš Vytauto Daraškevičiaus archyvo menininko ir jo šeimos nuotraukomis.

Naujoje „Dorės“ rubrikoje „Kultūros šviesuoliai“ – pasakojimas apie keturiasdešimt metų kultūros lauke besidarbuojančią Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos direktorę Dalią Greičiutę. Prisiminimais dalinasi Jonas Mačiukevičius – tai paskutinysis žinomo rašytojo tekstas, jam esant gyvam.

Kūrėjų skiltyje – vienas poetės Daivos Molytės Lukauskienės eilėraštis „ Jonui Mekui – Raisos kaktusas“, taip pat debiutas – tai nidiškės Janinos Žvaginienės tapyba.

Neringos kultūros almanachas „Dorė“ yra Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos leidinys, leidžiamas nuo 2010 m., pradžioje – kas dveji, o nuo 2015 m. – kartą per metus. Almanachui pasirinktas laivo vardas (dorėmis sovietmečiu žvejota ir mariose, ir jūroje).

„Šiam leidiniui rūpi ne prestižinė reprezentacija, o šios vietos – kaip labai unikalios – kultūrinis įprasminimas. Almanacho misija – ne tik kultūrinė, istorinė, bet ir švietėjiška. Dorė iš fakto tampa reiškiniu“, – almanacho viršelio atvarte rašo klaipėdietis literatūrologas dr. Marijus Šidlauskas.

Kultūros almanacho „Dorė“ pristatymai (dalyvaujant leidėjams, tekstų autoriams, straipsnių herojams) vyks: Nidoje, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centre „Agila“ – gegužės 18 d. 17.30 val., Juodkrantėje, Liudviko Rėzos centre – gegužės 24 d. 17.30 val., Vilniuje, Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje – gegužės 30 d. 18 val., Klaipėdoje, viešojoje Ievos Simonaitytės bibliotekoje – birželio 28 d. 18 val.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra

Pristatys Marijaus Šidlausko knygą „Kairiarankio kentauro pėdomis“

Spalio 25 d., trečiadienį, 17 val., Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos Konferencijų salėje vyks literatūrologo Marijaus Šidlausko knygos „Kairiarankio ...
2023-10-17
Skaityti daugiau

Regionas

Kviečia į Audronės Girdzijauskaitės knygos „Kovido meto užrašai“ pristatymą

Jono Šliūpo muziejus rugsėjo 7 d., ketvirtadienį, 17.30 val. kviečia į knygos pristatymą. „Ramybės“ galerijoje teatrologė Audronė Girdzijauskaitė pristatys savo ...
2023-08-30
Skaityti daugiau

Regionas

Nidoje – naujausios „Dorės“ sutiktuvės

Antradienį, 17.30 val., Nidoje, Bendruomenės namuose (Taikos g. 17) rengiamos Neringos kultūros almanacho „Dorė“ sutiktuvės, kuriose, be leidinio rengėjų, dalyvaus ...
2022-04-26
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This