Antrasis popierinių maišelių gyvenimas

Svarbu, Veidai

Patyrusios mamos žino, kaip gretai mažyliams atsibosta žaislai. Iš pradžių vaikas parduotuvėje prisispyręs reikalauja žaislo, o jau kitą dieną juo visai nebesidomi. O žaislai, lengvai sukuriami iš įvairių buities daiktų, nereikalaujantys didelių išlaidų, vaikams paprastai patinka.

Ana Belousova kartu su dukrele antrą šansą suteikia seniems popieriniams maišeliams, kartoninėms dėžėms, jas paversdamos papuošalais ir žaidimais. Neseniai Ana ėmėsi smulkaus verslo, įkūrė tinklapį linksmasispopierius.lt, kur parduoda vaikų edukacijai, užsiėmimams skirtus produktus. Jos idėjos pagrindą sudaro paprastumas ir vaikų kūrybos laisvė. Ana pripažįsta, jog įprastoje žaislų parduotuvėje dukra isterijų nekelia, nes žino, jog mama sugebės ką nors įdomaus sukurti.

Kaip jums gimė tokia idėja?

Kūryba man visada patiko. Pagal išsilavinimą esu architektė. Gimus dukrai būdama dekretinėse atostogose radau naują kūrybos būdą, leidžiantį realizuoti savo sumanymus. Kai Emilijai buvo 9-10 mėnesių, ėmiau jai siūlyti mažas kūrybines užduotis, supažindindama ją su popieriumi, spalvomis, įvairiais kūrybiniais reikmenimis. Vėliau sugalvojau paprastų žaidimų, panaudojant tai, kas yra po ranka. Kartą mane sudomino vienas žaidimas, bet jo niekur negalėjau rasti. Tada kažką panašaus nusprendžiau padaryti pati ir įsitikinau, jog tai veikia.

Turėjau daug kūrybinės energijos, tik reikėjo surasti būdą, kaip ją realizuoti. Manau, kad kažką panašaus patiria daugelis mamų, kurios negali eiti į darbą, bet su savo vaiku nori laiką praleisti turiningai.

Jums pavyko įgyvendinti ne vienos mamos svajonę – būnant su vaiku kartu tobulėti ir dar iš to gauti pajamų.

Taip, mes su Emilija augome kartu – aš kaip kūrėja, o ji vystėsi. Man atrodo, jog šiandieninis mūsų gyvenimas pripildytas daugybės ryškių paveikslų, nesuprantamų personažų ir interaktyvių žaislų, kuriems ne tik veltui švaistomi pinigai, bet ir kurie neturi jokios prasmės. Mes su dukra mėgstame kartu kurti žaidimus ir žaislus, su kuriais vėliau žaidžiame. Žinoma, panašių žaislų yra ir parduotuvėse, tik jų spalvos per daug ryškios: neaišku, kur vaikas turi nukreipti dėmesį, kuris elementas yra svarbiausias. Kuriant naują žaidimą, vaiką galima supažindinti su paprastų formų kompozicija, pagrindinių spalvų parinkimu ir jų derinimu. Žaisti su žaislu, kurį sukūrei kartu su tėvais, kur kas įdomiau, taip kuriami bendri prisiminimai.

Mes dažnai naudojamės „Barboros” paslaugomis, todėl turime nemažai popierinių maišelių. Iš jų ėmėme kurti įvairius darbelius, dekoracijas, žaidimus. Svarbiausia, kad vaikui tai patinka, o išlaidos – minimalios.

Kūryboje naudojate tik popierių ar ir kitas medžiagas?

Dažniausiai popierių. Popierius universalus: ant jo galima piešti, jį galima lankstyti, glamžyti, plėšyti, sukurti ir plokščius, ir trimačius daiktus. Tai, kas suaugusiam atrodo paprasta, vaiko galvoje vyksta sudėtingas priežasties ir pasekmės procesas. Popieriniai žaidimai labai naudingi mažyliams.

Popierius – labiausiai prieinama, paprasta ir ekologiška medžiaga, reikia tik pasitelkti truputį fantazijos.

Ar skiriate dėmesio ir ekologijai?

Stengiamės. Pavyzdžiui, šiukšlių rūšiavimą pavertėme svarbia veikla. Emilijai labai patinka rūšiuoti, ir jei ji pamato gatvėje šiukšlę, ją būtinai pakels ir išmes. Vaikai yra labai dėmesingi ir greitai tampa tikrais kovotojais už ekologiją (juokiasi).

Kaip jūsų namų kūryba virto verslo planu?

Tai atsitiko maždaug prieš metus. Sukūriau savo tinklapį ir jame keliais egzemplioriais patalpinau tai, ką buvau sukūrusi dukrai ir kas jai patiko. Pavyzdžiui, žaidimas „Radiologas”. Tai paprastas žaidimas, bet jis vaikams patinka. Ant popieriaus nupieštas žmogus, į kurį pašvietus žiebtuvėliu, matyti kaip rentgeno nuotraukoje, iš ko jis yra sudarytas. Mintis kilo, kai Emilija susižeidė, o aš jai bandžiau paaiškinti, iš ko sudarytas mūsų kūnas.

Šiuo metu kuriu kūrybinius rinkinius. Jų esmė yra suteikti vaikui kontekstą, bet neduoti konkrečių užduočių. Kartoniniame lagaminėlyje yra lapai su tam tikros temos piešiniais, lipdukai ir kiti reikmenys, bet nėra konkrečių instrukcijų ir taisyklių. Tas lapas – vaiko fantazijos startas ir kaip ji vystysis – jau jo paties reikalas, jo laisva kūryba. Viską bandau daryti paprastai ir daugiafunkciškai. Jei vaikui yra pateikiama konkreti užduotis, jis ima jaudintis, kad kas nors nepavyks, išeis kreivai-šleivai, todėl jis užsiblokuoja. Vaikams reikia kūryboje suteikti daugiau laisvės. Tą lagaminėlį ir jo turinį darau savo rankomis. Man tai atrodo svarbu. Kai vaikas mato kažkieno kažką nupieštą ar parašytą, jis tiki ir pats galįs padaryti tą patį.

Iš kur semiatės idėjų?

Dažniausiai man jas pamėtėja Emilija. Vaikai mėgsta uždavinėti netikėtus klausimus apie mus supantį pasaulį, kuris mums, suaugusiems, seniai atrodo suprantamas. Mano galvoje – daugybė idėjų, tik kartais trūksta laiko joms įgyvendinti.

Idėjos kyla greitai, netikėtai, o joms realizuoti visada po ranka turiu reikiamų medžiagų. Ir Emilija dažnai neleidžia ko nors išmesti, pasiūlo, ką iš to galima būtų sukurti. Skirtingai nei architektūroje, šioje kūryboje daugiau laisvės. Nėra rėmų ir ribų, be to, iškart matomas rezultatas. Idėja gimė, padarei, išbandei ir pajutai džiaugsmą. Net pavadinimo raides padariau tokias, tarsi būtų užrašęs vaikas. Man tai irgi smagus žaidimas.

Ar lengva įgyvendinti idėjas?

Labai sunku. Mama, būdama dekretinėse atostogose, turi labai ribotą laiką. Kita sunki to reikalo dalis – finansinė. Nuo tada, kai tuo pradėjau užsiiminėti, spaudinių kaina išaugo keturis kartus. Pabrango ir reklama. Vadinasi, auga ir dirbinių kaina.

Bendraudama su kitomis mamomis, supratau, jog mieste yra daug talentingų moterų, turinčių puikių idėjų, kurias įgyvendinti nėra taip paprasta. Trūksta ir laisvo laiko. Pradžioje už simbolinę kainą siūliau pirkti pdf failus, bet supratau, kad mamos yra pasiruošusios mokėti daugiau, bet gauti visą komplektą. Todėl tuos rinkinius stengiuosi daryti taip, kad vaikui būtų įdomu užsiimti savarankiškai.

Kaip planuojate toliau tęsti savo veiklą?

Norėčiau įkurti kūrybinę studiją ikimokyklinio amžiaus vaikams, manau, kad Klaipėdoje tai būtų aktualu. Mūsų miestas labai draugiškas šeimoms, todėl norisi jame kuo daugiau kurti vaikams.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

ELTA

Pigo pigiausios prekės

Kovą pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis, palyginti su šių metų vasariu, šalies parduotuvėse pigo 4,52 euro (6,6 proc.) ir buvo 14,65 euro ...
2024-04-11
Skaityti daugiau

Verslas

Suklastotus „Rubiko kubus“ siuntėsi ir lietuviai, ir baltarusiai

Klaipėdos teritorinės muitinės pareigūnai eilinį kartą sulaikė per Klaipėdos uostą atgabentas žinomų žaislų klastotes. Šįkart pro muitininkų akis neprasprūdo „Rubiko ...
2023-07-29
Skaityti daugiau

Kriminalai ir nelaimės

Rastas žaislų klastotes sunaikins

Klaipėdą jūros keliu pasiekė žaislų siunta. Teritorinės muitinės Pilies jūrų uosto posto pareigūnai atliko siuntos muitinį tikrinimą ir jiems kilo ...
2022-12-02
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This