Kaip gimė Klaipėdos idėja? (1)

Istorinės Klaipėdos pėdos, Svarbu
Dovilė Ringis
2022-10-21

Klaipėda, kitų dabartinės Lietuvos miestų kontekste, išsiskiria savo unikalia įkūrimo istorija.

1252 metais įsteigtas miestas – ne tik seniausias, bet ir pirmas dabartinės Lietuvos teritorijoje gavo miesto savivaldos teises.

Interesą Dangės upės žiotyse, Pilsoto žemėje pastatyti Memelburgo (Klaipėdos) pilį ir prie jos po dvejų metų steigti miestą interesą rodė dvi pusės – Vokiečių ordinas ir Kuršo vyskupas. Steigėjai tikėjosi, kad strategiškai patogioje vietoje atsiradęs naujas miestas klestės kaip regiono prekybos ir religijos centras.

Vokiečių ordinas planavo, kad tai taps jungtimi tarp Prūsijos ir Livonijos žemių, taip pat strateguota, kad įsikūrus čia, bus įgyvendintas planas apkrikštyti žemaičius. Kuršo vyskupas svajojo įgyvendinti metropolijos idėją ir šioje vietoje įkurti vyskupijos centrą.

Buvo ir kitas – prekybinis interesas. Vokiečių pirkliai tikėjosi, kad įsteigus miestą, pavyks Nemunu kontroliuoti prekybą.

Kaip dėliojosi Klaipėdos miesto įkūrimo mozaika, kaip pavyko suderinti interesus, kurioje vietoje buvo pastatyta pirmoji miesto pilis – apie tai laidoje kalba Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorius Dr. Vasilijus Safronovas, Mаžosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius doc. dr. Jonas Genys ir archeologas, Klaipėdos universiteto rektorius emeritas prof. habil. dr. Vladas Žulkus.

Projektas „Istorinės KlaiPĖDOS PĖDOS“ iš dalies finansuojamas Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros programos „Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio minėjimas”.

Žymos: | | | |

Komentarai (1):

Įrašo “Kaip gimė Klaipėdos idėja?” komentarų : 1

  1. ASD parašė:

    Labai įdomus video, tik vėl – trūksta vizualikos. Būtų buvę labai įdomu pamatyti pvz senųjų Dangės vagų persidengimą ant dabartinio Klaipėdos žemėlapio, pirmosios medinės pilies vietos pavaizdavimą, po to jau dabartinės. Parodyti senuosius žemėlapius, kur buvo Kuršas, kur ordinas, kur žemaičiai ir panašiai. Manau tokie dalykai padarytų visą epizodą daug kartų įdomesniu. Dabar kai kalba apie kažko buvimą „pietinėje pusėje”, tai labai sunku įsivaizduoti iš karto, kur čia kas buvo. Tad gaunasi, kad epizodas padarytas toks jausmas iš wikipedia ištrauktais duomenimis, bet nepadirbėta kiek stipriau…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu

Jono Polovinsko-Budrio vardas Klaipėdoje skambės dažniau 

Viena iš uostamiestyje veikiančių Šaulių sąjungos kuopų nuo šiol vadinsis Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos karinės operacijos vado Jono Polovinsko-Budrio vardu. ...
2024-05-10
Skaityti daugiau

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Jonui Polovinskui-Budriui atminti - nauja knyga

Gegužę Klaipėdos universitetas (KU) visuomenei pristatys naują knygą, skirtą Jonui Polovinskui-Budriui – žvalgybininkui, konsului ir Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos karinės ...
2024-05-10
Skaityti daugiau

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Muziejų naktį Pilies muziejuje - ir filmas, ir daugybė veiklų

Gegužės 18 d., šeštadienį, nuo 18 iki 22 val. Klaipėdos pilies muziejuje (Priešpilio g. 2,) vyks tradiciniai Europos muziejų nakties ...
2024-05-07
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This