Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui – dokumentinių filmų ciklas

Kultūra

Nuo rugpjūčio 6 d., sekmadienio LRT eteryje prasideda dokumentinių filmų ciklas „Nuo Mėmelio iki Klaipėdos“, tris sekmadienius iš eilės kviesiantis susipažinti su Klaipėdos krašto istorija. Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui skirtoje trijų dalių juostoje – lietuvninkų gyvenimas, Klaipėdos prijungimo užkulisiai ir pasekmės.

LRT televizijos eteryje bei portale LRT.lt sekmadieniais, 15.45 val., žiūrovai galės išvysti ir „prijungimu“, ir „atvadavimu“, o dažniausiai – „sukilimu“ vadintą Klaipėdos operaciją, jos eigą ir organizatorius. Rimo Bružo režisuotame pasakojime bus atskleista, kodėl teigiama, jog tai buvo sėkmingiausia tarpukario Lietuvos karinė kampanija, nuo kurios sėkmės anuomet priklausė visos Lietuvos likimas.

Pirmoji dokumentinių filmų ciklo dalis „Nuo Mėmelio iki Klaipėdos. Lietuviai ir lietuvninkai“ bus parodyta rugpjūčio 6 dieną. Ji skirta lietuvininkų ir lietuvių gyvenimui skirtingose dviejų valstybių sienų pusėse, jų bendradarbiavimui spaudos draudimo metais, Didžiosios ir Mažosios Lietuvos skirtumams.

Antroji dalis „Nuo Mėmelio iki Klaipėdos. Kylanti pūga“ žiūrovus prie ekranų kvies rugpjūčio 12-ąją, ir atskleis žymiosios operacijos eigą ir žygio detales. Joje bus papasakota, kaip 1923 metų pradžioje, susidarius palankiai tarptautinei situacijai ir gavus nebylų užsienio valstybių pritarimą, Lietuva ryžosi rizikingam žygiui – užimti Prancūzijos administruojamą Klaipėdą ir Klaipėdos kraštą. Šios operacijos smaigalyje atsidūrė Lietuvos šaulių sąjunga.

Trečioje dalyje „Nuo Mėmelio iki Klaipėdos. Po audros“, kuri bus rodoma rugpjūčio 20 dieną, bus aptariama, kodėl Lietuvai per 16 metų nepavyko laimėti kovos už klaipėdiškių protus ir kokios klaidos nulėmė, kad Klaipėdos krašto žmonių simpatijos linko Vokietijos link.

Pagrindinis dokumentinių filmo ciklo akcentas – 2023-aisiais Lietuvos šaulių sąjungos organizuotas „Šimtmečio vėliavų žygis“, paminėjęs Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos 100-metį ir tapęs pagarbos anuometiniams įvykių dalyviams ženklu. Jo metu nuo pasienio Smalininkuose iki pat Klaipėdos, 9 etapais, daugiau nei 200 kilometrų Mažosios Lietuvos keliais buvo nešama simbolinė Mažosios Lietuvos ir valstybinė vėliava.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra

30-metį pasitinkanti „Keberiokšt" - LRT eteryje

Šeštadienį Klaipėdos karalienės Luizės dainos studijos „Keberiokšt” jungtinė grupė dalyvavo tiesioginiame LRT Metų apdovanojimų laidos eteryje. Dainą „Do re mi” ...
2024-01-08
Skaityti daugiau

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

J. Polovinsko- Budrio palaikų perlaidojimo ceremoniją transliuos LRT

Penktadienį, rugsėjo 22 dieną, uostamiestyje vyks Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos organizatorių, Klaipėdos krašto gubernatoriaus, diplomato Jono Polovinsko-Budrio ir jo ...
2023-09-20
Skaityti daugiau

Regionas

„Tek saulužė ant maračių“ kviečia švęsti vidurvasarį

Birželio 22–25 d. Neringa kviečia leistis į legendomis apipintą, paparčio žiedo paieškų ir Joninių nakties magijos kupiną tarptautinį folkloro festivalį ...
2023-06-20
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This