Šv. Jono bažnyčia: netekčių archeologija (2)

Istorinės Klaipėdos pėdos, Svarbu
Dovilė Ringis
2022-12-16

Šv. Jono bažnyčia – vienas iš Klaipėdos miesto simbolių. Ne kartą perstatyta, kelis kartus savo vietą keitusi bažnyčia su 75 metrų aukščio bokštu iki II pasaulinio karo buvo didžiausia miesto liuteronų evangelikų šventovė, aukščiausias pastatas mieste, neretai atstojęs švyturį laivams. Deja, per II pasaulinį karą ir po jo bažnyčia buvo visiškai sugriauta.

Šv. Jono bažnyčios vaizdas ir dabartinės Teatro aikštės. Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus nuotr.

Įspūdingą bažnyčią ketinama atstatyti, todėl šioje teritorijoje jau trejus metų pluša archeologai. Šiandien archeologams iš mažyčių detalių tenka lipdyti bažnyčios architektūrinį paveikslą. Šie tyrimai leidžia sužinoti daugiau ne tik apie bažnyčios istoriją, bet ir apie iki jos čia gyvenusius žmones.

Istoriniu požiūriu itin vertingi – šioje teritorijoje atkasti kapai ir juosе aptikti to laikmečio laidojimo praktikas atskleidžiantys reliktai.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Didelė dalis radinių iš Klaipėdos universiteto Baltijos regiono archeologijos ir istorijos instituto dar vasarą iškeliavo pas muziejininkus.

Ateityje tyrimus šv. Jono bažnyčios teritorijoje ketinama tęsti, nes didžioji dalis paslapčių dar tūno po žeme. Žingsnis po žingsnio, archeologams pavyksta atrasti vis naujų istorinių lobių.

Vienas tokių – rudenį per kasinėjimus aptikta, kaip manoma, Klaipėdos tvirtovės gubernatoriui Adamui Valentinui von Redernui atminti skirta epitafinė plokštė. Archeologai tai vadina pačiu reikšmingiausiu radiniu šiais metais.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Šv. Jono bažnyčios archeologines paslaptis atskleis Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorius dr. Vasilijus Safronovas ir archeologė dr. Raimonda Nabažaitė.

INFORMACIJA

„Istorinės Klaipėdos pėdos” – tai edukacinis projektas, skirtas atskleisti, kaip vystėsi ir augo Klaipėdos miestas. Projektą kuria naujienų portalas „Atvira Klaipėda”. Jis iš dalies finansuojamas Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros programos „Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio minėjimas”.

Žymos: | | | |

Komentarai (2):

Atsakymai į “Šv. Jono bažnyčia: netekčių archeologija”: 2

  1. plius minus parašė:

    Suprasdamas tai, kad dabar visi užsiėmę sniego vaikymu po gatves ir nėra kada išsakyti gerą žodį , visų tinginėlių vardu pareiškiu , kad tai tikrai PUIKUS PROJEKTAS . Intelektualių žmonių Klaipėdoje vis dar trūksta , o šis projektas tikiuosi padės mums praplėsti savo akipločius.
    Dėkoju Autoriams ir prisidėjusiems.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mums rašo

Atstatykime Šv. Jono bažnyčią Klaipėdoje 

Pirmasis „Vilties bėgimas“ – paramos ir solidarumo onkologiniams ligoniams renginys įvyko prieš 17 metų per Sekmines. Tuomet klaipėdiečius supažindinome su ...
2024-05-15
Skaityti daugiau

Kultūra

Pranciškonai ir liuteronai kviečia į Šv. Jono bažnyčios atstatymui skirtą koncertą

Atstatykime Šv. Jono bažnyčią Klaipėdos senamiesčio širdyje – taip skamba kvietimas į šį penktadienį Atgimimo aikštėje vyksiantį koncertą, kuriame pasirodys ...
2024-05-13
Skaityti daugiau

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu

Jono Polovinsko-Budrio vardas Klaipėdoje skambės dažniau 

Viena iš uostamiestyje veikiančių Šaulių sąjungos kuopų nuo šiol vadinsis Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos karinės operacijos vado Jono Polovinsko-Budrio vardu. ...
2024-05-10
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This