P0

Mums rašo

Idėja Klaipėdai – Emigrantų diena Jūros šventės metu (1)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2017-12-07


Siūlau vieną Jūros šventės dieną pavadinti Emigrantų diena. Tikslai: ieškoti būdų, kaip stabdyti klaipėdiečių emigraciją. Bandyti tokiu ar panašiu renginiu sukviesti emigravusius klaipėdiečius, konkrečiais savivaldybės darbais parodyti dėmesį ir susirūpinimą dėl katastrofiško Klaipėdos gyventojų mažėjimo.

Reikėtų paruošti šio renginio programą. Jos paruošimui sutelkti geriausius Savivaldybės darbuotojus, renginių organizatorius, NVO aktyvistus, miesto gyventojus. Programa turi būti orientuota į teigiamų pokyčių miesto socialinėje, ekonominėje, verslo vystymosi politikoje akcentavimą. Vienos dienos renginys turėtų vykti iš anksto tam numatytoje ir paruoštoje vietoje.

Prisimenu, kai atvykau į Klaipėdą 1945 m. rudenį, mieste tik kai kur matydavosi žmonės. Jų buvo vos šimtas. Tačiau mūsų miestas sparčiai augo ir pasiekėme net didmiesčio statusą.  1996 m. mieste jau gyveno net 201 577 gyventojai. Deja, atgavus Nepriklausomybę, ištroškę laisvės klaipėdiečiai, kaip ir kiti Lietuvos žmonės, aktyviai pradėjo vykti į Vakarų Europą.  Gyventojų skaičius Klaipėdoje pradėjo katastrofiškai mažėti.

1996 m. gyveno 201 577 gyventojai; 2006 m.- 178 380; 2017 m. – 151 309 Taip skelbia LR Statistikos departamentas. Taip prastėjant miesto demografiniams rodikliams, ateityje Klaipėdos gali nebelikti žemėlapiuose, nes netektų didmiesčio statuso. Pramonės įmonės, verslininkai jau kalba apie problematišką darbo jėgos trūkumą.

Iki šiol Savivaldybė nerodo tinkamo rūpesčio šiai problemai spręsti. Atvirkščiai, daugiau kalba apie klaipėdiečius pabėgėlius į priemiestį. Jų skaičius siekia 16 000. Keletą metų kalbama net apie miesto teritorijos plėtrą. Kuriamos vizijos ir strategijos pabėgėlių stabdymui. Deja, apie teigiamus pokyčius nesigirdi.

Manau, klaipėdiečiams, besirūpinantiems savo miesto ateitimi, būtų įdomu sužinoti:

 • kas nuveikta dėl emigracijos stabdymo bei jau išvykusių klaipėdiečių susigrąžinimo;
 • ar Savivaldybė turi informaciją, kuriose ES valstybėse daugiausia gyvena išvykusių klaipėdiečių, ar palaikomas nors mažiausias ryšys su klaipėdiečių emigrantų bendruomenėmis?
 • ar turi Savivaldybė E-portalą, skirtą emigravusiems klaipėdiečiams?
 • ar yra Savivaldybėje įkurtas padalinys (yra darbuotojas), kuris galėtų konsultuoti emigrantus jiems rūpimais klausimais?

Profesionaliai paruošta Emigrantų dienos Jūros šventės metu programa ir jos nuoširdus realizavimas neabejotinai padėtų įrodyti prasidėjusį svarų Savivaldybės darbą, gelbėjant mūsų nepakartojamą Klaipėdą nuo katastrofiško tuštėjimo.

Dalia Žukienė, Klaipėdos m. tarybos I kadencijos deputatė, 1990-2005 m. Savivaldybės Gamtosaugos-Aplinkos kokybės skyriaus vedėja, KU Jūros tyrimų atviros prieigos centro mokslo darbuotoja


  2017-12-07

  Vienas komentaras apie “Idėja Klaipėdai – Emigrantų diena Jūros šventės metu”

  1. AvatarAlgirdas Grublys (IP: 78.57.218.114)

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt