P0

Politikų tribūna

Simonas Gentvilas: naujas keiksmažodis verslui – GPAIS

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2017-12-13


Aplinkosaugą ir skaidrinimo iniciatyvas galima diskredituoti. Tą puikiai daro Aplinkos ministerija – nuo sausio 1 d. įpareigodama 25 000 Lietuvos įmonių naudoti neparuoštą Vieningą gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinę sistemą (GPAIS), kur kiekvienas atliekų turėtojas, pakuočių importuotojas ar gamintojas privalės suvesti duomenis apie turimą atliekų kiekį.

GPAIS taps skandalu, prilygsiančiu e-sveikatos sistemos diegimui. Verslas turėtų skelbti visuotinį nepaklusnumą arba streiką tokių teisės aktų atžvilgiu. Dėl jo atliekų sektoriaus verslas privalės samdyti gvardijas papildomų etatų biurokratiniam popierizmui užpildyti. Iš sistemos aptarnavimo pelnysis buvę Aplinkos ministerijos vadovai, kurie jau dabar dirba su sistemos apmokymu, integracija ir diegimu. O tikslas įgyvendinti gamintojų ir importuotojų atsakomybę liks neįgyvendintas.

25 000 įmonių ir kontroliuojančioms institucijoms GPAIS bandomoji versija tapo prieinama tik lapkričio pabaigoje. Tačiau pati sistema nėra pritaikyta integracijai su įmonių verslo sistemomis. Norėdamos naudotis GPAIS sistema, smulkiosios įmonės privalės samdyti papildomą darbuotoją, o didesnės įmonės privalės mokėti bent po tūkstantį eurų už GPAIS sistemos integraciją su jų verslo valdymo sistemomis.

Aplinkos ministerija demonstruoja milžinišką nepagarbą Lietuvos verslui ir Lietuvos parlamentui, kaip teisėkūros institucijai. GPAIS įtvirtinantys įstatymai teikiami likus vos 2 savaitėms prieš jų įsigaliojimą, kai tuo tarpu poįstatyminiai aktai, ministro įsakymai jau yra pasirašyti. Verslas ir Seimas pastatomi prieš faktą. Tuo tarpu 25 000 įmonių chaotiškai atitraukiamos nuo tiesioginės veiklos, pažeidžiant pačios valdžios sau nusistatytą „dviejų datų taisyklę“. Verslo sąlygas keičiantys įstatymai turi įsigalioti gegužės 1 d. arba lapkričio 1 d. O teisės aktai turi būti priimti bent prieš 3 mėnesius iki jų įsigaliojimo.

GPAIS virs nauju keiksmažodžiu verslui ir diskredituos valstybinę aplinkos apsaugos kontrolę. Vietoje tikslinės ir taškinės kovos su padirbtomis pakuočių sutvarkymo pažymomis, Aplinkos ministerija užkraus visą atliekų verslo sektorių papildoma biurokratine našta ir vienintele tokia sistema Europoje. Vietoje to buvo galima pasinaudoti Valstybinės mokesčių inspekcijos elektroninių važtaraščių iVas sistema, įtraukiant papildomas grafas. Kurdama perteklines ir neveikiančias informacines sistemas, Aplinkos ministerija tiesiogiai prisideda prie verslo sąlygų bloginimo ir dar didesnės infliacijos, nes galutiniai verslo kaštai bus įskaičiuojami į produkto kainą.

Todėl užregistravau siūlymą nukelti GPAIS įsigaliojimo pradžią į 2019 sausio 1d., kai  pilnavertiškai veiks ir bus suintegruota GPAIS sistema su verslo naudojamomis sistemomis.


2017-12-13

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt