P0

Be kategorijos

SADM: apie vaiko pinigus, SPIS ir…

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-01-13


Po to, kai kurį laiką gyventojai negalėjo pasinaudoti informacine SPIS sistema, siekdami užregistruoti prašymus vadinamiesiems vaiko pinigams gauti, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) suskubo visuomenei pasiaiškinti.

Išplatintas pranešimas, kuriame viceministras Eitvydas Bingelis FB transliacijoje „gyvai“ atsakė į dažniausius gyventojų klausimus apie išmoką vaikui (vaiko pinigus) bei kitas sausio mėnesį gaunamas išmokas ir Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą (SPIS).

Ką aprėpia SPIS?

Teigiama, kad žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose minima 7 mln. eurų suma visiškai nėra tapati naujo funkcionalumo kūrimo kainai. 2017 m. gruodį priėmus Išmokų vaikams įstatymo pakeitimus, per labai trumpą laiką reikėjo atnaujinti modulį, skirtą universaliai išmokai vaikui, ir tai esą  kainavo apie 3,5 tūkst. eurų.

Ši sistema paleista dar 2005 metais ir nuo to laiko visos savivaldybės į ją veda duomenis apie daugybę rūšių išmokų. Nuo 2015 metų SPIS atverta gyventojams, kurie gali pateikti vis daugiau prašymų neišeidami iš namų, tiesiog prisijungę prie jos per el. bankininkystės sistemą, su sertifikuotu elektroniniu parašu ir pan. Sistema keičiasi duomenimis su 80 registrų ir įvairių informacinių sistemų, per metus generuojama 1 mln. 200 tūkst. dokumentų.

SADM viceministras Eitvydas Bingelis FB transliacijoje „gyvai“ atsakė į dažniausius gyventojų klausimus, SADM nuotr.

Ateityje SPIS planuojama plėtoti, teigiama pranešime.

Šiuo metu sistemos pajėgumas padidintas ir bendradarbiaujant tarp institucijų išplėsti „vartai“ į registrus, kurių reikia jungiantis dėl vaiko pinigų. Skelbiama, kad prašymus dėl vaiko išmokų jau pateikė 58 tūkst. žmonių.

Vaiko pinigai: kokių klausimų kyla?

Aiškinantis, kam priklauso vaiko pinigai (universali ir papildomai skiriama išmoka vaikui), kokio jie dydžio, kokiam laikui skiriami ir pan., rekomenduojama visų pirma ieškoti atsakymo tarp dažniausiai užduodamų klausimų, kurie nuolat esą yra pildomi, gaunant naujų užklausų.

Jei prašymai dėl universalios išmokos vaikui (skiriamos visiems vaikams iki 18 metų, o besimokantiems pagal bendrojo ugdymo programą – iki 21 metų) pateikti, išmokos pasieks nurodytas sąskaitas vasario mėnesį, kadangi jie mokami už praėjusį mėnesį (iki 25 dienos). Nuo prašymo pateikimo ir sprendimo priėmimo dienos turi praeiti ne daugiau kaip mėnuo iki išmokos skyrimo.

Paaiškinama, kad tais atvejais, jei prašymas bus pateiktas sausio paskutinėmis dienomis, gali būti, kad išmoka bus skirta ir išmokėta jau kovą, tačiau skaičiuojama bus nuo teisės į išmokos atsiradimą dienos. Tai yra, jei 2018 m. sausio 1 d. šeimoje jau buvo gimęs ar globojamas vaikas, vaiko pinigai bus paskaičiuoti ir išmokami nuo sausio – net tuo atveju, jei žmogus kreiptųsi po kelių mėnesių, nes išmoka gali būti grąžinama už 12 praėjusių mėnesių.

Tie, kurie gauna išmoką vaikui, kuri paskirta 2017 metais, neturi iš naujo jos prašyti, jei jos mokėjimo laikotarpis dar nepasibaigė. Ji bus mokama ir toliau (automatiškai pridedant 30 eurų už kiekvieną vaiką) iki paskirtos išmokos mokėjimo laikotarpio pabaigos, o po to reikės kreiptis dėl jos pratęsimo per SPIS arba į savivaldybę kaip ir anksčiau.

Ateityje planuojama universalią išmoką vaikui didinti, atsižvelgiant į valstybės biudžeto galimybes.

Dėl vaiko priežiūros atostogų išmokos

Skelbiama, kad apdraustiesiems kyla klausimų dėl to, kodėl vaiko priežiūros išmokos vaikus iki dvejų metų auginantiems tėvams už gruodžio mėnesį, išmokėtos sausį, yra šiek tiek mažesnės.

SADM tikina, kad tai tikrai nesusiję su papildomo neapmokestinamojo pajamų minimumo (PNPD) panaikinimu. Apmokestinant vaiko priežiūros išmokas gyventojų pajamų mokesčiu (GPM), taikomas NPD, tačiau, išmokant jas už praėjusius metus, GPM išskaičiuojamas netaikant NPD, todėl kasmet sausį (už gruodį) išmokamos vaiko priežiūros išmokos būna mažesnės. Tačiau priklausantys pinigai esą niekur nedings, skirtumą tėvai susigrąžins, Valstybinei mokesčių inspekcijai pateikę metinę pajamų mokesčio deklaraciją.

Pratęsė terminą

Informuojama, kad dėl didelių SPIS apkrovų kurį laiką buvo sunkiau pateikti prašymus gauti maisto produktų, įsigyjamų iš Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo lėšomis. Pranešta, kas savivaldybėms suteikta teisė prašymų priėmimo terminą pratęsti nuo sausio 25 d. iki vasario 2 d.

 

 


2018-01-13

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Bangų g. 5A (3 aukštas)
Klaipėda, LT-91250
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt