P0

Svarbu, Temos

Nunešei daiktą į lombardą – turėsi reikalų su policija? (1)

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2018-02-12


Dėl lombarde atliktų policijos kratų žmogus beveik pusę metų negali atgauti lombarde užstatyto savo teisėto daikto, o policija ir prokuratūra atsako: viskas teisėta, vyksta ikiteisminis tyrimas.

Klaipėdietis Bronius (pavardė redakcijai žinoma) dar praėjusį rudenį į lombardą Laukininkų  g. nunešė ir už 25 eurus užstatė savo auksinę grandinėlę.

„Tada sušlubavo mano sveikata, skubiai reikėjo įsigyti vaistų nuo širdies, iki atlyginimo dar buvo likusios kelios dienos, tai nusprendžiau trumpam už nedidelę sumą užstatyti lombarde savo auksinę grandinėlę“, – pasakojimą pradėjo su „Atvira Klaipėda“ susisiekęs vyras.

Tačiau tas „trumpam“ užtruko – iki šiol klaipėdietis iš lombardo negali atgauti savo daikto.

„Bet kaltas ne lombardas, o policija“, – skuba situaciją paaiškinti vyras, pridūręs, kad vienos policijos operacijos įkaitais Klaipėdoje yra tapę kur kas daugiau žmonių, nei jis vienas.

Neatgauna savo daiktų  

Vyrui spalio pabaigoje atėjus į lombardą atsiimti jam priklausančio daikto, lombardo darbuotojas paaiškino, kad policija prieš kelias dienas čia darė kratą ir iš lombardo esą išsivežė apie 5 kg įvairių aukso ir kitokio metalo dirbinių.

„Lombarde man davė policijos tyrėjos telefoną ir liepė jai skambinti, sakė, kad ji viską dabar tvarko. Tai iki šiol jai ir „skambinu“,- sakė pašnekovas, Palmiros Mart nuotr.

„Lombarde man davė policijos tyrėjos telefoną ir liepė jai skambinti, sakė, kad ji viską dabar tvarko. Tai iki šiol jai ir „skambinu“, – pasakojimą tęsė Bronius.

Jo teigimu, tyrėja jam nurodžiusi parašyti pareiškimą lombardo, kuriame jis užstatė grandinėlę, savininkui, bet pridūrė, kad iškart grandinėlės jis neatgaus, kad procesas bus ilgas, nes esą reikės atlikti ekspertizes.

„Aš nesuprantu, kodėl, norėdamas atgauti man priklausantį daiktą, turiu kažkam rašinėti pareiškimus, laukti kažkokių ekspertizių? Kuo aš čia dėtas, jei policija taip neprofesionaliai atlieka savo darbą ir vidury baltos dienos apiplėšinėja žmones?“ – žodžių į vatą nevyniojo vyras.

Jo teigimu, pastaruoju metu tyrėja jam jau nebekelia telefono ragelio, tą esą jam sakė ir kiti savo daiktų iš lombardų negalintys atgauti žmonės.

Broniaus žiniomis, kai kurie iš jų jau samdosi advokatus ir ketina dėl to kreiptis į teismą.

„Jei artimiausiu metu negausiu jokių teigiamų žinių iš policijos, teks ir man kreiptis į teismą ne tik dėl materialinės, bet ir dėl moralinės žalos atlyginimo. Tą gradinėlę aš nešiojau 20 metų, ji man jau yra tapusi kaip relikvija, o dabar net nebeaišku, ar išvis ją beatgausiu“, – apmaudo neslėpė klaipėdietis.

UAB „Amikas“, kuriam priklauso lombardas Laukininkų g., direktorius Jurijus Snežko “Atvirai Klaipėdai” sakė, kad vien jo lombarde esą savo daiktų iš policijos neatgauna apie 100 žmonių. „Jų gali būti ir daugiau“, – teigė jis. Pasak J. Snežko, panaši padėtis esanti ir pas jų konkurentus – kituose uostamiesčio lombarduose.

Lombardo savininkas minėjo, kad įmonės vardu dėl susidariusios paradoksalios situacijos jie raštu kreipėsi ir į prokuratūrą, ir į teismą, bet esą visi atsako, kad vyksta tyrimas ir nieko padaryti negalima.

„Jie mums nesako, kiek tas tyrimas užtruks, sako, pas mus nėra terminų“, – teigė lombardo vadovas, pridūręs, jog jam labai gaila žmonių, kurie ne dėl jų kaltės pateko į šią situaciją.

„Aš jų visų noriu nuoširdžiai dėl to atsiprašyti, nors mes dėl to ir nesame kalti“, – sakė jis.

Džiaugėsi sėkminga operacija

Praėjusių metų spalio pabaigoje Klaipėdos apskrities policija kartu su apygardos prokuratūra išplatino didžiulės apimties pranešimą spaudai, kuriame džiaugėsi sudavusi smūgį lombardams, veikiantiems Klaipėdos apskrityje. Jų darbuotojai, kaip tada teigta, įtariami supirkinėję vogtus daiktus.

Pranešta, kad iš viso kriminalistai kartu su FNTT, „ARO“ bei kitų tarnybų pareigūnais atliko kratas 83 vietose – įmonėse, įtariamųjų namuose visoje Lietuvoje, automobiliuose, pareiškė įtarimus 15 asmenų, 14 iš jų sulaikyti. Teigta, kad atliekant kratas ir sulaikant įtariamuosius buvo pasitelkta apie 150 policijos ir kitų tarnybų pareigūnų.

Minėta, jog per kratas rasta įspūdinga – net 400 000 eurų – grynųjų pinigų suma, pusė kurių aptikta vieno su lombardų verslu susijusio klaipėdiečio namuose.

Pranešime buvo skelbiama, kad pareigūnai aptiko ir apie 50 kg neapskaityto aukso bei apie 70 kg sidabro gaminių. Dalis aukso gaminių buvo išardyti – paruošti perlydymui, rasta ir jau išlydyto aukso, senovinių, kaip įtariama, vogtų vertingų monetų – devynios auksinės ir 268 sidabrinės.

Tarp iš lombardų paimtų juvelyrinių galimai vogtų dirbinių papuolė ir niekuo dėtų žmonių daiktai, kurių jie negali atgauti iki šiol

Pranešime taip pat buvo sakoma, kad „šio tipo lombarduose buvo apgaulingai tvarkoma buhalterija, dokumentai neįtraukti į supirktų daiktų apskaitą“.

Sėkminga net kelių policijos padalinių operacija tada ypač džiaugėsi Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras Simonas Minkevičius.

Jis spalio 25 d. kalbėdamas su „Atvira Klaipėda“ sakė, kad ši operacija buvo vykdoma ilgą laiką, prieš tai atlikus analitinį darbą, sekant vogtų daiktų kelią, kruopščiai planuojant visus pareigūnų veiksmus.

„Toks veikimo būdas yra kur kas efektyvesnis, duodantis geresnius rezultatus, nei kiekvienos vagystės ar kiekvieno vagies vaikymasis“, – tada mums sakė apygardos vyriausiasis prokuroras.

S. Minkevičius vylėsi, kad bendro sutelkto policijos ir prokuratūros pareigūnų darbo dėka pavyks atskleisti ir neišaiškintas, vadinamąsias „tamsias“ vagystes, ir surasti į lombardus vogtus daiktus gabenusius vagis.

„Iš šio tyrimo mes tikimės daug“, – tada mums sakė Klaipėdos apygardos vyriausiais prokuroras S. Minkevičius.

Atsakymai – per atstovus spaudai 

 „Atviros Klaipėdos“ žurnalistė praėjusią savaitę susisiekė su Klaipėdos Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 2- ojo skyriaus vyriausiąja tyrėja Simona Valiukonyte, kuri atlieka ikiteisminį tyrimą dėl nusikalstamu būdu įgytų daiktų realizavimo bei dokumentų klastojimo.

Policijos tyrėja, vos išgirdusi, apie ką žurnalistė norėtų kalbėtis, net neišklausiusi iki galo klausimo, atšovė, kad „kažkam iš kažkokio portalo“ nieko telefonu nekomentuos ir patarė susisiekti su atstovu spaudai.

Pabandžius paaiškinti, jog į mus dominantį vienintelį klausimą gali atsakyti tik ji pati, o ne atstovė spaudai, tyrėja, dar kartą pertraukusi žurnalistę vidury sakinio, pakartojo neturinti teisės nieko komentuoti ir vėl patarė kreiptis į atstovą spaudai.

Per atstovą spaudai atsakymą el. paštu mums pažadėjo atsiųsti ir minėtam ikiteisminiam tyrimui  vadovaujanti Klaipėdos apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Inga Mačiulienė, nors jos viso labo tik norėjome paklausti, kada galima tikėtis šios bylos baigties.

Pateikiame pirmadienio ryte prokuratūros mums atsiųstą atsakymą:

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdyboje yra atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl galimo įmonių apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo, nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo ir realizavimo, gretutinių teisių objekto neteisėto atgaminimo ir neteisėto kopijų platinimo ir nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimo. Šiam tyrimui vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Inga Mačiulienė.

 Ikiteisminiame tyrime policijos pareigūnai jau yra atlikę daug kratų, kurių metu buvo paimtas labai didelis kiekis įvairių daiktų (tarp jų juvelyriniai dirbiniai, grynieji pinigai ir kt.) bei dokumentų, kurie besąlygiškai tarpusavyje susiję.

 Ikiteisminio tyrimo metu policijos pareigūnai intensyviai ir kruopščiai atlieka didžiulių sąnaudų reikalaujantį darbą: kratų metu paimtus daiktus, dokumentus aprašo bei vertina, atsižvelgdami į kitus bylos duomenis. Kadangi ikiteisminis tyrimas yra atliekamas ir dėl disponavimo nusikalstamu būdu įgytu turtu, yra tikrinama, ar kratų metu paimti daiktai, taip pat ir juvelyriniai dirbiniai, prieš juos pateikiant lombardui, nebuvo įgyti nusikalstamu būdu.

 Vien tai, kad daikto pateikimas lombardui yra įformintas kvitu, neįrodo, kad jį lombardui pateikė jo teisėtas savininkas. Tik atlikus visus reikiamus procesinius veiksmus, nedelsiant bus sprendžiamas klausimas dėl minėtų daiktų grąžinimo.

 Taip pat norėtume akcentuoti, kad Baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 93 str. 1 d. numato, kad daiktai, turintys reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, yra laikomi iki nuosprendžio įsiteisėjimo arba iki termino, per kurį gali būti apskųstas nutarimas ar nutartis nutraukti procesą, pabaigos.

 To paties straipsnio 2 dalis numato, kad daiktai gali būti grąžinti jų savininkams BPK 108 str. 2 d. numatytu atveju ir tvarka ir nesuėjus šio straipsnio 1 dalyje nurodytiems terminams, tačiau tik tuo atveju, jeigu tai nepakenks vykstančiam baudžiamajam procesui.

 Pagal BPK 108 str. 2 d. nuostatas, daiktus grąžinti dar nesibaigus procesui galima tik tuomet, kai jie yra pakankamai išsamiai ištirti ir aprašyti. Akcentuotina, kad joks teisės aktas nenustato prokurorui pareigos proceso eigoje paimtus daiktus grąžinti, taip pat nenustato ir terminų, per kuriuos toks sprendimas turėtų būti priimtas.

Po poros valandų analogišką atsakymą mums atsiuntė ir policija, nors jos teiravomės, kaip žmogui atsiimti savo teisėtą daiktą iš lombardo.

KOMENTARAS

Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras Simonas Minkevičius:

Tai, ko jūs klausiate, yra ikiteisminio tyrimo duomenys ir jais disponuoti gali tik tyrimui vadovaujanti prokurorė. Galiu tik patikinti, kad šio tyrimo apimtys tikrai yra milžiniškos, kiek man žinoma, stengiamasi kuo greičiau grąžinti paimtus daiktus sąžiningiems lombardų klientams, tačiau fiziškai nespėjama. Jūsų nurodomam asmeniui reikėtų kreiptis į prokuratūrą su rašytiniu skundu ar prašymu šiuo klausimu, patikrinsime situaciją ir jam išsamiai atsakysime, jei yra tikrai taip, kaip jis teigia, o taip pat, jei jis yra tinkamai atsiskaitęs su lombardu (jo sutartinių pareigų niekas nepanaikino) – jo daiktas tikrai bus grąžintas.


  2018-02-12

  Vienas komentaras apie “Nunešei daiktą į lombardą – turėsi reikalų su policija?”

  1. AvatarRima (IP: 78.57.197.189)

   Lombarde veikia mainų principas. Jei tu užstatą į savo daiktą- gauni kvitą ir pinigus. Grįžtamasis rysys- grąžinimo kvitą, sumoka pinigus, atgauti daiktą. Už ką turi mokėti lombardo pinigus, jei jis tavo daikto neturi, nes policija jį išėmė? Taigi kartojame užduotą klausimą: kada policija grąžins mūsų nyosavybe, kad mes ją galėtume iš lombardo susigrąžinti?

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt