P0

Politika

Siūlo skaitmeninės ekonomikos ir valstybės valdymo modelį

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-03-28


Klaipėdietis parlamentaras, liberalas Simonas Gentvilas su kolega prof. Kęstučiu Glavecku pristatė skaitmeninės ekonomikos ir valstybės valdymo modelio pilotinį projektą, kuriuo Lietuva esą atsikratytų biurokratijos bei sukurtų galimybes generuoti žymiai didesnes pajamas.

“Mūsų naujieji Valstybės tarnybos ir darbo kodekso įstatymai visiškai ignoruoja atsivėrusias revoliucines galimybes ir artėjančią darbo rinkos revoliuciją“, – teigia Simonas Gentvilas.

„Iš tiesų mūsų valstybė buvo ir tebėra papuolusi į biurokratijos paragrafo pinkles, nes pastaroji pasirodė turinti didesnį lankstumą, organizuotumą ir svarbiausia – konsoliduotą antrinę politinę valią. Toliau gyventi pagal seną valstybės ir ūkio valdymo modelį nebegalima ir nebeišeina – ne tik pasaulis, bet ir Lietuva pasikeitė. Dabartinio valstybės valdymo išbiurokratinimui yra tik vienintelė išeitis, kurią diktuoja šiuolaikiniai pasaulio iššūkiai – skaitmeninė ekonomika ir skaitmeninis valdymas“, – pranešime cituojamas K. Glaveckas.

Jo teigimu, Lietuva darydama tik kosmetines reformas ir atitolindama esmines – anksčiau ar vėliau vis tiek turės jas padaryti. Parlamentaras siūlo daugiau dėmesio atkreipti į skaitmenizaciją ir technologas išnaudoti efektyviam valstybės valdymui.

„Valdymo reforma turi eiti ne tik lygiagrečiai per visas sritis, bet ir didinant valstybės investicijas į naujas technologijas, kuriant naujas, efektyvias darbo vietas. Tik tada galima tikėtis sėkmingos valdymo reformos, ekonomikos intensyvinimo procesų“, – sakė K. Glaveckas.

Simonas Gentvilas atkreipė dėmesį, kad dirbtinio intelekto, blockchain, IT, Big Data technologijos ir robotizacija visame pasaulyje neįtikėtinu greičiu keičia vartojimo rinką, tačiau Lietuvoje, kalbant apie viešąjį sektorių, naujos technologijos yra ignoruojamos.

„Praeitą savaitę technologijų politikos pasaulyje įvyko du labai svarbūs įvykiai – tai „Cambridge Analitica“ įmonės per „Facebook“ nelegaliai gautų asmeninių duomenų panaudojimo skandalas ir Europos Komisijos paskelbti 3 proc. apyvartos mokesčiai didžiosioms technologijų bendrovėms. Lyginant su pasaulinėmis technologijų įmonėmis, valstybė turi milžiniškus duomenų resursus, kuriais nesinaudoja. Šiandien mes Lietuvoje turime 196 registrus, kurie veikia neefektyviai ir jų sinergija išnaudojama labai silpnai. Technologinės bendrovės sugebėjo pačios susirinkti ir efektyviau panaudoti duomenis, už valstybes, kurios gauna duomenis reikalaudamos įstatymais. Tačiau turėdama didžiulius resursus duomenų valstybė sėdi, kaip šuo ant duomenų šieno ir jų nepanaudoja gerovės ir efektyvumo kūrimui“, – sakė S. Gentvilas.

Parlamentaro teigimu, valstybė turėdama tiek duomenų, galėtų juos išnaudoti efektyviai, tačiau viešajame sektoriuje pamirštamos naujos technologijos ir daromos reformos, kurios valstybės valdymo nekeičia.

„Dirbtiniam intelektui milžiniškai optimizavus technologinių bendrovių veiklą, Vakarų pasaulyje kalbama apie naujus mokesčius ir bazines pajamas darbo netekusiems gyventojams. Tuo tarpu mūsų naujieji Valstybės tarnybos ir darbo kodekso įstatymai visiškai ignoruoja atsivėrusias revoliucines galimybes ir artėjančią darbo rinkos revoliuciją“, – sakė S. Gentvilas.


2018-03-28

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt