Kultūra

Pristatys dvi knygas

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-06-13


Penktadienį, birželio 15 d. 16 val. Klaipėdos I. Simonaitytės bibliotekoje vyks dviejų knygų – rašytojos Juttos Noak romano „Raudonos pelytės“ ir Zigfrido Gronau (vok. Siegfried Gronau) knygos „Klyksmas vaiduoklių mieste: Vilko vaikai“ pristatymas bei susitikimas su jų autoriais.

Nors abu autoriai pagal kilmę yra vokiečiai, jų likimai ir gyvenimo aplinkybės susiklostė taip, kad jie šiandien puikiai kalba tiek vokiškai, tiek lietuviškai. Būtinybė slėpti savo kilmę, prisitaikyti prie sunkių sąlygų, suformavo savitus charakterius, įdomias asmenybes.

Jutta Noak – Vaitkienė gimė Kaune – gydytoja, rašytoja, Hamburgo autorių susivienijimo, rusų literatų draugijos ir Lietuvos rašytojų sąjungos narė.

1965 m. baigė Kauno medicinos akademiją ir ilgus metus dirbo gydytoja. Priklausė medikų rašytojų susivienijimui, tačiau publikacijos periodikoje ir pirmoji novelių knygutė išėjo tik jau Lietuvai vėl tapus nepriklausoma, 1992-aisiais metais.

Nuo 1998 m. autorė gyvena Vokietijoje. J. Noak rašo lietuvių, vokiečių, rusų kalbomis. Jos kūrybinėje biografijoje yra novelių, romanų, trys poezijos knygos. Pati autorė laiko save labiau prozininke.

Naujasis romanas „Raudonos pelytės“ pasakoja klajoklišką vienos šeimos istoriją, apimančią kelis šimtmečius. Autorė atveria lietuvių literatūroje dar netyrinėtą temą – tai Lietuvos vokiečių likimai bei Antrojo pasaulinio karo padariniai žmonėms, atsidūrusiems svetimose valstybėse, jų pastangos išgyventi, prisitaikyti ar kaip tik priešingai – išlaikyti savo tapatybę, išskirtinumą.

Vokietijoje Grossolto miete gyvenančio Zigfrido Gronau atsiminimai „Klyksmas vaiduoklių mieste“ yra skausmingas pasakojimas apie 1945–1947 metų Karaliaučių, karo pabaigą ir užkariautojų iš rytų antplūdį į jiems svetimas žemes, neapykantą viskam, ką ten rado, žmonių kančias, badą, mirtis, žūtis, prievartavimus. Tai ne meniškas romanas, tai autentika, įvykių liudytojo liudijimai, nes tokį gyvenimą savo akimis matė šios knygos autorius.

Gelbėdamasis nuo bado ir mirties Z. Gronau, tuomet dar tik dešimtmetis berniukas, slapta iš sugriauto Karaliaučiaus atvyko duoneliauti į Kauną. Užsibuvo Lietuvoje iki pat 1973 m., sukūrė šeimą, vėliau su šeima sugrįžo į Vakarų Vokietiją.

Nors per pastaruosius metus ir Lietuvoje, ir Vokietijoje buvo išleista ne viena knyga vilko vaikų tematika, tačiau ši tema vis dar labai jautri, skaudi ir netgi nepatogi.


Išsamiau apie abi knygas ir jų autorius bei jų gyvenimus – susitikimo penktadienį metu.


2018-06-13

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka "Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ "Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra vienintelis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ "Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ "Klaipėda atvirai" steigimo sutartį.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas “Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ “Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt