Gyvenamojo būsto pasiūla klesti, biurų – mirties taške

Verslas

Naujausiais Klaipėdos miesto savivaldybės duomenimis, Klaipėdos regionas sukuria apie 12 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) ir beveik 80 proc. Vakarų Lietuvos BVP.

Ekonomiškai pažangi ir kylanti Klaipėda – vienas pirmaujančių miestų ir NT vystymo srityje nusileidžia tik Vilniui ir Kaunui. Vis dėlto smulkieji ir vidutiniai verslininkai uostamiestyje susiduria su gyventojų mažėjimo problema, o nekilnojamojo turto vystytojams tenka ieškoti ir alternatyvių projekto finansavimo galimybių.

Smulkiojo ir vidutinio verslo skatinimui – ilgametė strategija

Gyvenamojo būsto rinka iš tiesų auga ir artimiausiu metu nežada stabtelėti. Palmiros Mart nuotr.

Naujausiais VšĮ „Versli Lietuva“ duomenimis, Klaipėdos apskrityje veikiančių mažų ir vidutinių įmonių skaičius sudarė 11,5 proc. visų Lietuvoje veikiančių tokio masto įmonių ir auga sparčiausiai Klaipėdoje bei Neringoje.

„Nemažą smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių skaičių Klaipėdoje sudaro transporto, logistikos ir jūrinės industrijos įmonės, kurios dėl augančio krovinių srauto ir unikalios uostamiesčio geografinės lokacijos palyginti su kitais didžiaisiais Lietuvos miestais yra gana tvarios ir ilgalaikės. Kiek dinamiškesnis Klaipėdoje tradicinių paslaugų sektorius: kasmet atsidaro ir užsidaro barai, kavinės, kitos maitinimo įstaigos ar grožio salonai, kurių veiklą reguliuoja paklausa ir sugebėjimas rasti bei išlaikyti savo klientus“, –pranešime cituojamas daugiafunkcio paslaugų centro „Klaipėda ID“ verslo projektų vadovas Kazys Pupinis.

Pasak K. Pupinio, vienas didžiausių iššūkių, su kuriais tenka susidurti Klaipėdos verslininkams – nedidelės finansinių paskatų galimybės, kurios galėtų kompensuoti įmonės kūrimą, įrangos pirkimą ar darbuotojų pritraukimą ir jų ugdymą. Prie to prisideda ir mažėjantis gyventojų skaičius. Vien per pastarąjį dešimtmetį uostamiestis neteko apie 40 000 gyventojų.

Klaipėdos ekonominės plėtros strategijoje iki 2030 m. yra numatytos konkrečios priemonės, skatinančios startuolių ir jūrinių inovacijų vystymąsi regione. Joje taip pat numatytas veiksmų planas, padėsiantis į Klaipėdą grąžinti ar pritraukti naujų gyventojų, kurie galėtų dar labiau įsukti ekonominį uostamiesčio variklį.

Trūksta kokybiškų biurų

Dar viena sritis, išjudinusi Klaipėdos augimą – nekilnojamojo turto (NT) rinka. „Versli Lietuva“ duomenimis, NT operacijos – antroji pagal dydį sritis, pritraukusi 17,3 proc. investicijų ir nusileidžianti tik transporto ir saugojimo paslaugų sektoriui, pritraukusiam 24,1 proc. investicijų.

„Pastaraisiais metais Klaipėdoje aktyvesnė buvo ne daugiabučių namų plėtra, o miesto ribų išplėtimas individualiais gyvenamaisiais namais ir sublokuotais namais, – situaciją komentuoja nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ Klaipėdos biuro vadovas Aurimas Petrikas. – Kelios įmonės, vysčiusios  daugiabučių projektus per pastaruosius 7 metus, padiktavo uostamiesčio rinkos tendencijas, nes statė nedidelės kvadratūros butus ir pardavė juos su daline apdaila. Klaipėdos rinkai reikėjo įvairovės – atrodo, kad ją prisišaukėme.“

Eksperto teigimu, ne visi klaipėdiečiai yra pajėgūs išsikelti iš senų daugiabučių į nuosavus namus dėl sudėtingesnio susisiekimo ar finansinių galimybių. Vis dėlto senos statybos daugiabučiai praranda aktualumą, todėl jaunos šeimos dažnai dairosi renovuotų ar naujos statybos būstų, kurių paklausa pastaruoju metu itin išaugusi.

Ekspertui pritaria ir K. Pupinis, teigiantis, kad gyvenamojo būsto rinka iš tiesų auga ir artimiausiu metu nežada stabtelėti nei pačiame mieste, nei jo rajone. Tačiau jis priduria, kad kitokia situacija yra biurų rinkoje.

Šiuo metu Klaipėdoje bendras visų biurų plotas vos 70 000 kvadratinių metrų – net 12 kartų mažiau nei Vilniuje, maždaug 2,5 karto mažiau nei Kaune ir 1,5 karto mažesnis nei panašaus dydžio kaip Klaipėda Lenkijos mieste Žešuve.

Be to, pasak eksperto, esamų biurų kokybė neatitinka tarptautinių pasiūlos standartų – biurai senesnės statybos, nepatogaus išplanavimo, nors kvadratinio metro kainos, palyginti su Vilniumi ir Kaunu, daug mažesnės. Dar vienas biurų rinką stabdantis veiksnys – NT vystytojai, net ir galėdami pasiūlyti modernų pastatą, sunkiai randa „stambesnių“ nuomininkų, ieškančių bent 1000–2000 kvadratinių metrų patalpų. Todėl vystytojai jaučiasi nesaugiai ir nėra garantuoti dėl projekto atsipirkimo.

Šiuo metu Klaipėdoje bendras visų biurų plotas vos 70 000 kvadratinių metrų – net 12 kartų mažiau nei Vilniuje, maždaug 2,5 karto mažiau nei Kaune ir 1,5 karto mažesnis nei panašaus dydžio kaip Klaipėda Lenkijos mieste Žešuve. „Versli Lietuva” nuotr.

„Klaipėda šiandien yra tarsi uždarame rate – NT vystytojai laukia kliento, o potencialūs klientai – investuotojai, kuriuos siekiame pritraukti į Klaipėdą, nori matyti jau stovinčius naujus, patogius ir modernius biurus. Jau veikiančios įmonės turėtų prisidėti prie rinkos išjudinimo – konsoliduotai pasirašyti išankstines nuomos sutartis su galimo naujo biuro vystytoju ir taip duoti signalą kitiems vystytojams, kad Klaipėda yra pasirengusi kito lygio biurų pastatų etapui. Norint matyti pokyčius Klaipėdoje, būtina rizikuoti ir žengti pirmą žingsnį“, – priduria K. Pupinis.

NT vystytojai ieško alternatyvų bankui

Pastebima, kad Klaipėdos NT vystytojai griebiasi kelių skirtingų finansavimo galimybių. Turintys daugiau patirties stato iš savo apyvartinių lėšų ir investicijų, kartais – konsoliduotais finansais. Šiems vystytojams Lietuvos finansinių institucijų pagalbos dažniausiai nereikia. Vis dėlto  nemaža dalis vystytojų į rinką ateina turėdami mažesnius projektus – tokie verslininkai įprastai kreipiasi į komercinius bankus ar kredito unijas. Mažesni vystytojai dažnai bankams yra neįdomūs arba jų taikomos griežtos sąlygos nepriimtinos verslininkams, tuomet šie ieško alternatyvių galimybių verslui vystyti.

„NT statybų „liūto dalis“ vis dar atitenka Vilniui ir Kaunui – čia vystomi didžiausi projektai, sulaukiantys daugiausia dėmesio iš stambių investuotojų ir bankų, teikiančių prioritetą NT projektams, kurių paklausa auga sparčiausiai. Dėl mažo bankų suinteresuotumo bendradarbiauti, verslininkai iš kitų Lietuvos regionų vis labiau domisi alternatyviomis finansavimo formomis, pavyzdžiui, sutelktiniu finansavimu – būdu, kai lėšas projektui už tam tikras palūkanas paskolina fiziniai asmenys ar kitos įvairios įmonės“, – sako investavimo į NT ekspertė ir startuolio „Profitus“ įkūrėja Viktorija Vanagė.

Dar viena paskolų rūšis, galinti paskatinanti smulkių ar neseniai įsikūrusių įmonių įsitvirtinimą rinkoje – paskolos apyvartinėms lėšoms. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, panaši paslauga 2007–2013 m. padėjo Lietuvoje įsikurti naujam verslui, sukūrusiam apie 3600 darbo vietų. Atsižvelgdamos į šią patirtį, paskolas verslui siūlančios fintech įmonės šiemet žada dar labiau atsigręžti į regionus, kuriems naujų verslų steigimasis ir darbo vietų kūrimas tampa pagrindiniu koziriu, siekiant augti ekonomiškai.

 

1 Comment

  1. Palygino Klaipėdą su Skuodu ir nusprendė- augam!

    Martynai, gal ekspertui Pupiniui vertėtų palyginti naujų įmonių kūrimosi tempus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje? Veikiančių įmonių skaičių? O ne regiono viduje. Visi mes ekspertai Klaipėdą su Skuodu lygint. Panegerika nueinančiai valdžiai prieš pat rinkimus yra negražu, o palyginimai- nekorektiški.

    Reply

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

ELTA

Nors pernai butų ir namų parduota mažiau, jų kainos augo

2023 metais bendras nekilnojamojo turto (NT) sandorių skaičius rinkoje reikšmingai mažėjo. Nepaisant to, būsto kainos ir toliau augo, sako Registrų ...
2024-01-08
Skaityti daugiau

Verslas

Rugsėjį - sumažėjęs visų NT objektų pardavimas

Rugsėjis už lango buvo šiltas, oro temperatūra gerino rekordus, tačiau nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkos tai nesušildė. Pirmasis rudens mėnuo ...
2023-10-06
Skaityti daugiau

Verslas

Nemažai butų Klaipėdoje nuperkama nuomai

Vis dažniau lietuvių, ieškančių balanso tarp ramybės ir galimybių veikti, žvilgsniai krypsta į Klaipėdą. Ekspertai pastebi, kad gyvenamieji būstai šiame ...
2023-08-24
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This