P0

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu

Rusakalbiai tradiciškai paminėjo gegužės 9-ąją (11)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2019-05-09


Prie sovietų kariams skirto paminklo ir jų kapavietės Skulptūrų parke ketvirtadienio vidurdienį tradiciškai rinkosi Klaipėdos rusakalbių bendruomenė – čia paminėtos II pasaulinio karo pabaigos Europoje metinės.

Tarp susirinkusiųjų nemaža dalis ir vėl buvo pasidabinę Georgijaus juostelėmis, kurios po 2014 m. kilusio ginkluoto konflikto Ukrainoje pradėtos vertinti itin dviprasmiškai, nes tada jos pradėtos naudoti kaip prorusiškai nusiteikusių gyventojų ir asmenų, siejamų su Rusijos specialiosiomis pajėgomis, ženklas.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Tarp prisisegusiųjų tokią juostelę buvo ir per paskutiniuosius savivaldos rinkimus Darbo partijos kandidatu į merus keltas Benas Šimkus. Jis „Atviros Klaipėdos” žurnalistui aiškino, kad ateina  kiekvieną minėjimą, nes senelis buvo gavęs tris Georgijaus ordinus.

Juostelę prisisegė ir į miesto Tarybą nebeišrinktas Rusų aljanso atstovas Vladimiras Vlasovas, nors pernai, kai dar buvo Tarybos narys, šiame minėjime buvo be jos. Tradiciškai su juostele buvo nuo tribūnos kalbėjęs miesto Tarybos narys Viačeslavas Titovas, jam kompaniją palaikė ir su tuo pačiu komitetu į miesto Tarybą išrinktas Jurijus Šeršniovas. Beje, V. Titovas į minėjimą atėjo vidinėje striukės kišenėje įsikišęs nukopijuotą ar atspausdintą leidinį „Buržuazinių nacionalistų gaujų siautėjimas Dzūkijoje”.

Martyno Vainorius nuotr.

Tuo metu Vitės bendruomenės atstovas Ruslanas Schneiderat skirtingai nei pernai minėjime jau pasirodė be tokios juostelės.

Pirmasis renginio metu pasisakė Klaipėdos veteranų tarybos atstovas Juozas Pečiulevičius, teigęs, kad ceremonijoje dalyvauja 15 Antrojo pasaulinio karo dalyvių. Savo kalboje jis dėstė, kad II pasaulinis karas prasidėjo ne 1939 m. rugsėjį, kai nacistinė Vokietija užpuolė Lenkiją, o esą tik 1941 m. birželį, kai ji „klastingai, nepaskelbusi karo užpuolė Sovietų Sąjungą”.

„Jau pirmosiomis karo dienomis hitlerinės Vokietijos kariuomenė sutiko rimtą tarybinių pasieniečių ir raudonarmiečių pasipriešinimą. Deja, puolančiųjų ir besiginančiųjų jėgos bus nelygios. <…> Mūšiai bandant užimti Leningradą, įsiveržti į Maskvą, Staliningradą parodė, kad Raudonoji armija yra nenugalima”, – dėstė veteranas, pašlovinęs ir „didvyriškai besikovusią” 16-ąją lietuviškąją diviziją.

Baigęs savo kalbą J. Pečiulevičius ją pakartojo rusiškai, nes „taip priklauso”.

Rusijos generalinis konsulas Klaipėdoje Aleksandras Georgijevičus Gračiovas kaip ir pernai savo kalboje pasisakė apie neva Centrinėje, Rytų Europoje ir kai kuriuose NVS šalyse vykstančius istorijos perrašymus, kai „vakarykščiai nusikaltėliai tampa herojais, o herojai – nusikaltėliais, okupantais”.

Minėjimo metu pasisakė ir Rusijos Kaliningrado srities veteranus vienijančios organizacijos atstovas, Baltarusijos garbės konsulas Lietuvoje Nikolajus Longvinas.

Miesto straipsnių vidus

Šįkart minėjimo metu į didelę dėžę buvo renkamos aukos veteranams paremti.

Renginio išvakarėse prieš savivaldos rinkimus susikūręs, bet jų metu nė vieno mandato miesto Taryboje neiškovojęs komitetas „Rusakalbė Klaipėda” buvo paskelbusi kvietimą į jį.

„Brangūs draugai! Kadangi daugelis kelia klausimą, ar šiemet vyks eisena „Nemirtingas pulkas” ir šventinis mitingas prie amžinosios ugnies, nusprendėme sukurti šį įvykį, numačius konkretų laiką ir miestą”, – rusų kalba visus klaipėdiečius kvietė 11 val. susitikti prie viešbučio „Ararat” ir iš ten patraukti iki karinio memorialo.

Rusija ir jos tautiečiai užsienyje pergalę II pasauliniame kare skirtingai nei Vakarų pasaulis mini ne gegužės 8-ąją, o 9-ąją, nes Stalinui buvo neįtikęs diena anksčiau pasirašytas Vokietijos kapituliacijos aktas ir jis pareikalavo, kad Berlyne būtų pasirašytas dar vienas. Sąjungininkai tam pritarė.


  2019-05-09

  11 komentarai “Rusakalbiai tradiciškai paminėjo gegužės 9-ąją”

  1. Avatar. (IP: 85.232.128.50)

   Kaušas ne tik dėl istorijos nežinojimo ir įžeidžiančių žodžių, bet ir dėl to kad neturi fantazijos ir proto tam kad parašyti naują straipsnį, o ne nukopijuoti 90% teksto priešmetinio straipsnio “Rusakalbiai paminėjo gegužės 9-ąją”
   …jeigu pats neprotausi, niekas nepadės, ir mirsi kaušų su praplautomis smegenėlėmis. Linkiu pasveikti!

  2. Avatar. (IP: 85.232.128.50)

   Martynai – visų pirmą pasiskaityk istoriją ir suprasi kad esi kaušas nieko nežinantys! Neturiu ką pridurt daugiau.

  3. Avatarfuuu (IP: 78.62.148.21)

   Kiek gauni uz toki mesla Martinai?)

  4. Avatarfuuu (IP: 78.62.148.21)

   Kiek gauni uz toki mesla Martinai?)

  5. AvatarAnonimas (IP: 78.58.219.193)

   tas zurnaliuga nevykelis,gaila tokio vargselionike

  6. AvatarL. (IP: 90.131.44.16)

   Antras pasaulinis karas prasidejo rugsėjo 1 d 1939 m.
   Didysis Tėvynes karas 1941 metais. Tai yra didelis skirtumas. Manau, kad lietuviai nesuprato kalbos iš tribūnos.

   • AvatarMartynas Vainorius (IP: 84.15.183.148)

    Rusiškai lyg ir suprantu. Tuo labiau lietuvių kalba mano gimtoji, o ja kalbą pirmiausia ir sakė Juozas Pečiulevičius.

  7. AvatarVardenis (IP: 90.131.32.176)

   Kiek tuščių žodžių…

  8. Avatarjuokinga (IP: 83.171.17.102)

   kai vatnikai bando kaip nors sumeluoti ir II pasaulinį karą skaičiuoti ne nuo 1939, jie pamiršo ir nacių generolų vizitus į Kremlių ir bendrą paradą Breste ir Molotovo-Ribentropo paktą…Čia irgi tinka posakis “Prisimename pakol gyvi”…Putino melo fabrikas neturi ateities…

  9. AvatarNekorektiška (IP: 86.100.89.119)

   Nekorektiškas pavadinimas. Nuo kada pagal kalbą pradėti skirstyti vieno miesto gyventojai? Iš kitos pusės, švenčiantys žydai, armėnai, azerbaidžaniečiaiir net lietuviai taip pat priskiriami ?

  10. AvatarAnonimas (IP: 86.100.89.119)

   Nekorektiškas pavadinimas. Nuo kada pagal kalbą pradėti skirstyti vieno miesto gyventojai? Iš kitos pusės, švenčiantys žydai, armėnai, azerbaidžaniečiaiir net lietuviai taip pat priskiriami ?

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt