Lietuvos literatūros ir meno archyvas Jūros šventės proga Klaipėdos regioniniame valstybės archyve rengia unikalių dokumentų archyvinę ekspoziciją apie keturis žymius lietuvininkus, kurių veikla ir kūryba formavo šio regiono tapatumą.
Pirmojoje ekspozicijoje pristatomas Mažosios Lietuvos patriarchu vadinamas Martynas Jankus (1858 – 1946), kuris dar tarpukario metais, kaip spaustuvininkas ir publicistas, tapo krašto legenda. Jo indėlis, leidžiant laikraštį “Aušra”, nepraranda aktualumo iki šiol.
Antroji parodos dalis kvies iš arčiau susipažinti su Klaipėdos krašto dailininku, tremtiniu Adomu Braku (1886 – 1952), sunkiomis gyvenimo aplinkybėmis Altajaus krašte atvaizdavusiu savo kasdienybę ir prisiminimus apie Mažąją Lietuvą.
Mažosios Lietuvos kultūra sunkiai įsivaizduojama be Klaipėdos krašto gyvenimo metraštininkės Ievos Simonaitytės (1897 – 1978), kurios darbuose atsispindi plataus istorinio tarpsnio lietuvininkų likimas ir iššūkiai, susidūrus su germanizacijos politika ir svetimos kultūros įsiveržimais. Apie tai pasakos trečioji parodos dalis.
O ketvirtoji supažindins su architektu Arvedu Kybrancu (1930 – 1997), Mažosios Lietuvos visuomenės veikėjų sūnumi, išsaugojusiu savo identitetą per visą sovietinės okupacijos laikotarpį. A. Kybranco kūrybiniai sprendimai buvo įgyvendinami visoje Lietuvos teritorijoje, nemaža jų dalis – Klaipėdos krašte.
Keturių lietuvininkų pasakojimai bus kuriami pasitelkiant autentiškus, pirmą kartą eksponuojamus kūrybinės veiklos dokumentus, fotografijas, prisiminimus iš Lietuvos literatūros ir meno archyvo fondų.
Parodos atidarymas numatytas liepos 25 d. 17 val. Klaipėdos regioniniame valstybės archyve (Naujoji Uosto g. 16). Paroda veiks iki rugpjūčio 25 d.
Parašykite komentarą