Instaliacija „Wall / Siena“ – diskusija laisvės tema

Kultūra

Liepos 30-ąją, 17 val., uostamiestyje, Dienovidžio skvere, (Didžioji Vandens / Tomo g.) bus pristatoma Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) meno rezidento Jurijaus Štapakovo (Sankt Peterburgas, Rusija) instaliacija „Wall / Siena“.

Šių metų KKKC meno rezidentūros tema – „Grafinė subordinacija“. Čia kuriantiems menininkams siūloma laisvai reflektuoti Klaipėdos miestą, sudaryti asmeninius kūrybinius maršrutus, savo meninius projektus paversti kultūriniu įvykiu, sukeliančiu vietinės bendruomenės reakciją ir įtraukiančiu ją į šį procesą.

Menininkas Jurijus Štapakovas kartu su jam talkinančiu kolega Dimitriu Lurie ir asistente Eva Sandoz rezidentūros metu rinkosi kurti erdvinę grafiką – jo instaliacija „Wall / Siena“ savo forma atliepia šiemetinę rezidentūros temą, tačiau peržengia įprastinės grafinės raiškos ribas ir tampa skulptūrine kompozicija.

„Angliško žodžio „wall“ (siena) formos konstrukcija, užtverianti skvero praeivių srautus, iš tiesų nėra siena: sudarytą iš atskirų elementų – tarsi dolmenų – ją galima pereiti kiaurai. Savo kūriniu menininkas J. Štapakovas analizuoja laisvės temą – ir nebūtinai politine prasme, nors kuriant projektą ir būta asociacijų su Berlyno siena”, – rašoma pranešime.

„Kodėl siena? – paprašytas pakomentuoti perklausė menininkas. – Todėl, kad tai susiję su asmens laisvės, santykių tarp žmogaus ir visuomenės klausimais, su apribojimais, kuriuos mes patys sau susikuriame. Šią instaliaciją galima interpretuoti įvairiai. Bet pati svarbiausia mano idėja – laisvės idėja. Kai žmogui iškyla kokia nors problema ir jis negali rasti būdų ją išspręsti, kai, atrodytų, visos durys uždarytos, reikia išeiti pro langą ar ieškoti kokios nors kitos nestandartinės išeities. Taigi mano siena – tai išeities idėja, išeities į kitus matmenis, iš kažko uždaro, pavyzdžiui, kai tau atrodo viskas blogai ir atrandi būdą pažvelgti į situaciją kitu žvilgsniu, iš kitos pozicijos, tuomet supranti, kad nieko katastrofiško neįvyko.“

Pasak menininko, tarpai tarp instaliacijos raidžių – tarsi materializuota erdvė, suteikianti galimybę nestandartiniu būdu įveikti kliūtį. Kartu tai – asmeninės erdvės interpretacija.

„Žmonės gyvena bendruomenėje, todėl jie susikūrė bendro gyvenimo taisykles ir apribojimus. Mes visi laikomės šių taisyklių, stengiamės joms nenusižengti, kaip mokoma Biblijoje. Bet be dešimties Dievo įsakymų egzistuoja ir elgesio normos. Išsivysčiusiose šalyse, pavyzdžiui, Europoje, žmonėms labai svarbi asmeninė erdvė, kurios negalima pažeisti. Primityvesnėse bendruomenėse žmogus gali nepažįstamam žmogui paploti per petį ar kitaip prisiliesti. Man labiau patinka, kai niekas negali pažeisti mano asmeninės erdvės. Bet tai dažnai įvyksta, ir aš ieškau būdų, kaip ją apsaugoti, net ir su man artimais žmonėmis”, – pranešime cituojamas  J. Štapakovas.

Instaliacijai pasirinkta vieta – tiesiai ant tako – daug ką gali piktinti ar provokuoti. Toks ir buvo autoriaus sumanymas.

„Mane, kaip menininką, domina provokacija – tiek asmeniniuose santykiuose, tiek ir kūryboje. Stebiu publikos reakcijas ir jas vertinu. Kita vertus, savo interaktyviu kūriniu siekiu įtraukti publiką į diskusiją. Norėčiau, kad ši instaliacija taptų pagrindu išreikšti savo mintis, poziciją į laisvę, suvaržymus, į tai, kas jiems trukdo, ką jie mėgsta, ko nemėgsta. Todėl specialiai nedažysiu medžiagos, iš kurios pagaminta siena – tai bus tarsi nebaigtas statyti objektas iš medžio drožlių plokštės. Siūlau išnaudoti šią sieną kaip skelbimų lentą – kabinti savo skelbimus, piešti kokius nors ženklus ar grafičius. Labai norėčiau, kad kiekvienas praeivis ant tos sienos paliktų savo žinutę kam nors – gal Dievui, gal bičiuliui, gal kaimynams ar ateities kartoms… Toks ir yra mano tikslas – kad šie keli objektai, sudarantys instaliaciją, būtų iš visų pusių apklijuoti, aprašinėti ir pasmerkti laiko poveikiui“, – apie instaliaciją „Wall / Siena“ pasakojo menininkas.

J. Štapakovas yra plataus diapazono eksperimentinės grafikos ir instaliacijų kūrėjas, jo kūrinių yra Ermitažo muziejuje (Sankt Peterburgas, Rusija), Krokuvos nacionaliniame muziejuje (Krokuva, Lenkija), Niujorko šiuolaikinio meno muziejuje „MoMa”, menininko rankų darbo knygos saugomos Sankt Peterburgo viešojoje, Aleksandrijos (Egiptas), Rygos (Latvija), Saksonijos valstybinėje (Drezdenas, Vokietija) ir Berlyno nacionalinėje bibliotekose (Vokietija).

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra

Knygos meno festivalį vainikuos paskaita apie rašto raidą

Lapkričio 12 d., sekmadienį, Knygos meno festivalis Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose pabaigs savo intensyvią renginių programą. Organizatoriai kviečia ...
2023-11-10
Skaityti daugiau

Miestas

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras braunasi į jaunimo erdves

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (KKKC) kartu su atviru jaunimo centru VšĮ AUK („AJE Skatepark”) rugpjūčio 12-ąją – Tarptautinę jaunimo dieną ...
2022-08-13
Skaityti daugiau

Kultūra

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre – daugiau galimybių vaikams

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras kartu su mobilia VIVITA Lithuania laboratorija liepos mėnesį Klaipėdoje skiria vaikų ir paauglių dienos stovykloms, kurių ...
2022-07-26
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This