Vaikų teisės: rugsėjo 1-osios džiaugsmai ir rūpesčiai

Konsultacijos

Greta Bliutaitė, Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė
2019-08-23

Komentarų: 0

Artėjant rugsėjui, prasideda pasiruošimas darželiui ir mokyklai, kuris visada sukelia papildomų rūpesčių, jaudulio, pokyčių vaikams, tėvams, globėjams, pedagogams.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus patarėja Šilutės rajone Indra Pranaitienė teigia, kad šeimos rugsėjo pirmosios laukia su jauduliu: vieniems neramu, kaip vaikas jausis naujoje aplinkoje, kitiems – kaip suruošti vaikus į mokyklą. Šeimos, kurios patiria finansinių sunkumų, gali gauti paramą iš valstybės.

Palmiros Mart nuotr.

„Labiausiai nerimauja tos šeimos, kurios pirmą kartą lydės savo atžalas į mokyklą. Joms rūpi ne mokyklinio krepšelio paruošimas, ne vaiko pasiekimai, bet jo emocinė būklė: kaip jis jausis naujoje aplinkoje, ar niekas neskriaus, kaip suras kabinetą, ar išdrįs paprašyti pagalbos, kaip vienas grįš į namus. Nerimauja ir šeimos, kurių pajamos yra nedidelės“, – pasakoja I. Pranaitienė.

Vaikų pareiga – mokytis, tėvų – sukurti tam tinkamas sąlygas

Vaikas turi teisę mokytis ir pareigą stropiai mokytis, o tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą – sudaryti vaikui saugią, mokymuisi ir visapusiškam bei harmoningam vystymuisi tinkamą aplinką. Tačiau vaiko teisių apsaugos specialistai, lankydamiesi šeimose, pastebi, kad ne visi tėvai deramai vykdo savo pareigas.

„Besilankant šeimose, kuriose auga mokyklinio amžiaus vaikai, neretai tenka apgailestauti, kad tėvai nesugeba ir nesistengia sudaryti vaikams bent minimalių sąlygų mokytis: namuose nėra ne tik švarios vietos, bet net stalo, kėdės, kur vaikas galėtų ruošti pamokas, nėra ugdymuisi skirtų priemonių, švarių rūbelių. Pakalbinti šių šeimų tėvai dažnai atsako, kad dar negavo išmokų ir nieko nepirko“, – iš patirties kalba I. Pranaitienė.

Pasak patarėjos, vaiko teisių apsaugos specialistai nėra linkę smerkti tėvų, o siekia padėti jiems suprasti, kad tai yra jų pareiga užtikrinti vaiko teisę į tinkamas gyvenimo sąlygas, būtinas jo fiziniam, emociniam, protiniam, dvasiniam vystymuisi. Šeimoms, kurioms reikalinga pagalba, inicijuojama atvejo vadyba, pradedamos teikti socialinės paslaugos, tėvams skiriami įpareigojimai.

Socialinė parama mokiniams

Nepasiturinčios šeimos, patiriančios sunkumų auginant mokyklinio amžiaus vaikus, gali gauti valstybės paramą. Joms reikia kreiptis į savo deklaruotos ar gyvenamosios vietos savivaldybę. Socialinė parama skiriama nemokamam maitinimui ir mokinio reikmenims įsigyti. Mokiniai turi teisę į nemokamus pietus ir į paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 183 eurai.

Šiais metais mokinio reikmenims įsigyti skiriamų lėšų dydis yra 76 eurai. Parama mokinio reikmenims įsigyti gali būti teikiama ir nepinigine forma, jeigu mokinys auga socialinę riziką patiriančioje šeimoje. Jei mokinys patiria socialinę riziką, mokinio reikmenų rinkinys sudaromas pagal jo individualius poreikius, atsižvelgiant į mokinių skaičių šeimoje ir jų jau turimus mokinio reikmenis.

Norintys gauti paramą mokinio reikmenims įsigyti prašymus savivaldybėms gali pateikti iki spalio 5 dienos. Dėl nemokamo maitinimo galima kreiptis visus mokslo metus, pablogėjus šeimos finansinei situacijai. Prašymą taip pat galima pildyti internetu www.spis.lt.

Detalesnė informacija – paspaudus nuorodą.

Šeimos kortelė

Valstybė, siekdama stiprinti šeimas ir palengvinti jų buitį, sukūrė Šeimos korteles, kuriomis galės naudotis gausios ir neįgalius vaikus auginančios šeimos.

Šeimos kortelė garantuoja specialias lengvatas, paslaugas, privilegijas ar nuolaidas prekėms bei renginiams. Šeimos kortelės turėtojai įgyja galimybę naudotis vienkartinėmis ar daugkartinėmis kortelės partnerių nuolaidomis tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuje. Nuolaidų krepšelis bus nuolat kintantis.

Kortelė pradės galioti nuo rugsėjo pirmos dienos ir tai tikrai padės šeimoms lengviau pasiruošti mokslo metams.

Norint gauti Šeimos kortelę, galima pildyti prašymą interneto svetainėje www.spis.lt, rašyti raštu (prašymo formą galima rasti svetainėje www.seimos-kortele.lt) ir siųsti Socialinių paslaugų priežiūros departamentui paštu, adresu A. Vivulskio g. 16, 03115 Vilnius, arba pateikti tiesiogiai atvykus į departamentą.

Detalesnė informacija – čia.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kriminalai ir nelaimės

Pro langą iškritusi pusantrų metų mergaitė susižalojo nesunkiai: šeima žinoma vaikų teisių gynėjams (papildyta)

Policija praneša apie nelaimę Klaipėdoje, kurioje nukentėjo mažametė. Visgi, kaip paaiškėjo, ji laimingo atsitiktinumo dėka susižalojo nesunkiai. Antradienį apie 14.50 ...
2023-09-13
Skaityti daugiau

Mums rašo

Paauglių noras pritapti priveda prie priklausomybių

Kaip rodo statistika, net 80 proc. žmonių pradeda rūkyti nesulaukę pilnametystės. Didžiausia tikimybė užtraukti pirmąją cigaretę – paauglystės laikas, kai ...
2021-04-26
Skaityti daugiau

Regionas

Vaikams – kalėdinės dovanos nuo vaiko teisių gynėjų

Kiekvienais metais Šilutės rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai iš geros valios pildo kalėdines vaikų svajones. Šie metai – ne ...
2020-12-22
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This