P0

Kultūra

Muziejuje – Dionyzo Varkalio jubiliejinė paroda „Minčių pašnekesiai“ (2)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-09-16


Penktadienį, rugsėjo 20 d., 17 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2) atidaroma jubiliejinė klaipėdiečio Dionyzo Varkalio metalo plastikos ir juvelyrinių darbų paroda „Minčių pašnekesiai“, kurioje bus pristatyti naujausi autoriaus darbai iš metalo ir gintaro.

Muziejininkas, tautodailininkas, metalo restauratorius, visuomenininkas, Lietuvos jūrininkų sąjungos atkūrimo iniciatorius ir garbės narys, Lietuvos kultūros fondo Klaipėdoje pirmininko pavaduotojas, aktyvus Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio dalyvis, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Seimo narys, Kalvystės muziejaus įkūrėjas DVarkalis gimė 1934 m. Pagermontės kaime Telšių rajone.

D. Varkalis  yra metalo dirbinių liejimo pradininkas, kuriantis metalo ir gintaro juvelyrinius darbus, kuriuos neretai inkrustuoja brangakmeniais. Darbuose autorius daug dėmesio skiria gintaro ir metalo komponavimo santykiui. Asmeninio archyvo nuotr.

D. Varkalis yra metalo dirbinių liejimo pradininkas, kuriantis metalo ir gintaro juvelyrinius darbus, kuriuos neretai inkrustuoja brangakmeniais. Darbuose autorius daug dėmesio skiria gintaro ir metalo komponavimo santykiui. Gamina žalvarinių baltų papuošalų rekonstrukcijas.

Liaudies menu susidomėjo ir pats pradėjo kurti, dirbdamas laivo mechaniku. Iš pradžių jį labiausiai traukė metalo apdirbimas. 1968 m. pirmą kartą jo darbai buvo eksponuoti parodoje. Nuo to laiko meistras vis daugiau laiko skyrė kūrybai, perėjo dirbti į Plungės liaudies gaminių įmonę „Minija“.

Klaipėdietis yra sukaupęs Klaipėdos krašto senų laikraščių, knygų ir atvirukų, XIX–XX a. Rytprūsių miestiečių namų interjero ir buities apyvokos daiktų, sidabrinių, fajansinių ir porcelianinių indų, dekoratyvinių skulptūrų ir vazelių, dramblio kaulo ir bronzinių interjero skulptūrų, žvakidžių, medalių rinkinius.

Nemažai sukauptų vertybių D. Varkalis yra padovanojęs Klaipėdos muziejams. Jo pastangomis Klaipėdoje buvo išsaugota Gustavo Kackės kalvė su visa autentiška įranga, kuri tapo Kalvystės muziejaus pagrindu. Muziejininko rūpesčio ir pastangų dėka surinkti ir nuo sunaikinimo išgelbėti senųjų Klaipėdos kapinių kryžiai, tvorelės ir kt.

D. Varkalio darbų paroda Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje veiks iki spalio 26 d.


Kultūros straipsnių vidus

2019-09-16

2 komentarai “Muziejuje – Dionyzo Varkalio jubiliejinė paroda „Minčių pašnekesiai“”

  1. komunistas Žalys davė komandą sunaikinti kapines, pirmasis buvo Varkalis? Komunistai – KGBistai pasiūlė įkurti “Sąjūdį”- pirmasis Varkalis ir t.t. Tokie ir tampa miesto garbės piliečiai. Gerai pažinojau ir gerbiau Albiną Stubrą, tik kartą prasitarė, kad pas jį rūsyje redakcijoje lankosi ir KGB darbuotojai, iš vonios (ne vonelės) atsirenka jiems reikalingas nuotraukas, atsidėkodami už tai, prie jo namo pakabino Albino bareljefą. Dabar ruošiamasi įamžinti galimai ne KGBistą varkalį, tik vykdžiusį “Henriko” nurodymus”.

  2. Jis yra senųjų kapinių naikintojas, kas įmanoma tempė ir trynė rankas, dabar saugotojas, kodėl tada nekovojo. Eilinis šūdas plaukiantis pasroviui. Daug titulų dar nutylėjote, kodėl? Dėl nežinojimo?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt