P0

Miestas

Atgimimo aikštės parkingas: antras „taip” (14)

Avatar

Martynas Vainorius
2019-09-25


Klaipėdos miesto tarybos Finansų ir ekonomikos komitetas įkandin kolegoms iš Miesto plėtros ir strateginio planavimo komiteto trečiadienį išreiškė nuomonę, kad Atgimimo aikštę reikia rekonstruoti kartu po ja įrengiant požeminę automobilių stovėjimo aikštelę, kuri gali atsieiti daugiau nei 11 mln. eurų.

„Atvira Klaipėda” pirmadienį jau rašė, kad Savivaldybės administracija politikams teikia svarstyti ir aikštės sutvarkymo be tokios aikštelės projektą, kurio skaičiuojamoji vertė – 4,86 mln. eurų.

Martyno Vainoriaus nuotr.
Visuomenininkai nepritaria

Gautinį sprendimą jau ketvirtadienį turės priimti miesto Taryba. Prieš jos posėdį ketvirtadienį, 8.30 val., visuomenininkai jau pranešė rengsiantys piketą „Atgimimo aikštę visuomenei ir istorijai!”

Likus dviem valandom iki Finansų ir ekonomikos komiteto posėdžio, laišką jo nariams atsiuntė ir Klaipėdos bendruomenių asociacijos pirmininkas Renaldas Kulikauskas.

„Dar 2014-2015 metais Klaipėdos savivaldybė atliko miestiečių ir architektų apklausą (dalyvavo virš 500 žmonių) ir patvirtino jų sprendimą tvarkyti tik aikštės viršų (be parkingo).  <…> Miestiečiai sakė norime sutvarkytos aikštės už 1,5 mln., o jiems primygtinai siūloma už 16 kartų daugiau. Ankstesnė Klaipėdos miesto taryba 2018 m. patvirtino Darnaus judumo strategiją. Joje pažymėta, kad zona be CO2 numatoma ne tik senamiestis, bet visa centrinė miesto dalis. Atgimimo aikštė yra pačiame šios zonos centre. Taigi, aiškinimai, kad reikia mums čia aikštelės, kad galėtume realizuoti Darnaus judumo strategijos planus, yra klaidinantys. Įsivaizduojate situaciją po 5 metų, kai pastačius tokį parkingą, joks benzinu ar dyzeliu varomas automobilis negalės jos pasiekti, nes pagal tą Darnaus judumo strategiją jiems nebus leista privažiuoti į šią teritoriją. Kasime tunelį?” – rašė R. Kulikauskas.

Jis priminė ir faktus, kad Kauno Laisvės kario-Vyčio skulptūra kainavo 470 tūkst. EUR, dar 170 tūkst. atsiėjo postamento įrengimas ir visos aikštės sutvarkymas.

„Klaipėdos Atgimimo aikštės projekte pavadinto „Skulptūrinio plieninio akcento – Dangaus veidrodžio” įrengimas kainuos 2,1 mln. EUR. Tai yra beveik 4 kartus brangiau, nei Vyčio projektas. Neglumina? Kas bus tas laimingasis skulptorius, kuriam pasisekė savo idėją be jokio konkurso parduoti miestui už 2,1 mln. EUR?” – klausia R. Kulikauskas.

Jis akcentavo, kad Savivaldos administracijos direktoriaus komanda siūlo Tarybos nariams rinktis variantą be požeminės aikštelės, nurodydami, kad Muzikiniam teatrui reikalingas automobilių stovėjimo vietų skaičius artimoje aplinkoje yra pakankamas ir be požeminio parkingo.

„70 tūkst. EUR vienos parkingo vietos kaina yra nederama miestui, turinčiam biudžetą, nepakankamą šiuo metu jau patvirtintų projektų savalaikiam realizavimui”, – mano bendruomenių asociacijos pirmininkas.

Komiteto posėdyje svečių teisėmis dalyvavo ir asociacijos „Klaipėdos žalieji” pirmininkė Liudvika Kuzminčiūtė bei buvusi seniūnaitė Aida Dumbrauskaitė, neslėpusios pasipiktinimo tokiais užmojais.

Kokie argumentai?

Buvęs Savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas pirmiausia priminė, kad paskutinį kartą aikštės rekonstrukcijos projektas buvo pristatytas miesto Tarybos Kolegijai šį sausį ir klausė Investicijų ir ekonomikos departamento direktoriaus Ričardo Zulco, kodėl dabar „pristatoma praktiškai ta pati medžiaga”.

„Ką mes iki tol laiko veikėme? Praradome devynis mėnesius. Kodėl pusę metų nėjome su sprendimu?” – klausė jis.

R. Zulcas savo ruožtu priminė, kad S. Budinas pats buvo šio projekto priežiūros komisijos pirmininkas ir buvo padaręs sprendimą toliau projektuoti rekonstrukciją pagal techninę užduotį.

„Žymiai daugiau praradome, nei devynis mėnesius. Ir politikus, ir visuomenę šokiruoja pateikti skaičiai. Parkingas būtų tikslingas ir prasmingas šioje vietoje. Tačiau reikia apsvarstyti galimybes sumažinti kaštus. Vien du milijonai skiriami ryšiui su kosmosu. Ir viršutinėje dalyje, ir požeminėje galima žiūrėti alternatyvų, gal yra kiti techniniai sprendimai. Kas projektuoja? Panevėžio statybos trestas? Kad tik statybininkai nepasirinktų sau varianto su kuo daugiau betono ir armatūros. Ar tikrai nėra galimybės atpiginti? Vien poliai sudarys tikriausiai pusę sąmatos. 600 diametro poliai visu perimetru – geras darbas. Reikia vykdyti, bet numatyti, kad rangovas gali keisti ir siūlyti kitas projektines alternatyvas”, – savo poziciją dėstė Rimantas Taraškevičius.

„Nesu šalininkas požeminio. Geriau į pietų rajoną investuoti, kur trūksta stovėjimo vietų. O Atgimimo aikštėje pastatyti geriau paminklą daugiavaikių šeimų tradicijai”, – pareiškė Viačeslavas Titovas.

„Nedovanotinai vėluojame, turime susitvarkyti, tai yra šašas miestui, priekaištas nuo laikų, kai buvo nugriautas tarybinis stabas. Nereikia iš naujo spręsti dėl paviršinių sprendinių, buvo juk kelios komisijos, kurios sprendė, jei vėl svarstysime iš naujo, iki senatvės tikriausiai nieko nenuspręsime. Jei ne požeminis parkingas, tai kirsim medžius Danės skvere, kad įvykdytume įsipareigojimus Muzikiniam teatrui. Reikia daryti kuo greičiau ir ieškoti sprendimų mažinant parkingo kaštus”, – sakė S. Budinas.

Posėdžiui pirmininkavęs Vytis Radvila irgi sakė esantis už požeminę stovėjimo aikštelę.

„Ir administracijos direktorius sakė, kad neverta fiksuoti viešai linksniuojamą sąmatų – bus dedamos pastangos, kad racionaliai būtų naudojamos lėšos. Turime turėti tokį objektą, nes artėja 2030 metai su nuliniu CO2 senamiestyje”, – sakė politikas.

Balsuojant už tokį rekonstrukcijos variantą pasisakė jis, R. Taraškevičius ir S. Budinas. Prieš buvo tik V. Titovas.


2019-09-25

14 komentarai “Atgimimo aikštės parkingas: antras „taip””

 1. Klaipėdos įsisteigtoji “valdžia” užsiima savivale. Dar 2015 metais buvo nuspręsta kad jokių garažų Atgimimo aikštėje nebus. Visuomenė tam prieštarauja ir dabar. Vadinasi Klaipedos įsisteigtoji “valdžia” atstovauja tik save, visuomenės neatstovauja. Kodėl ji iki šiol nepaleista? Ar patys save įsisteigę, patys save ir paleidžia? Visuomenei tokia teisė net nesuteikiama? Prokuratūra taip pat nebeturi teisės ginti viešojo intereso. Labai įdomu, kaip yra leidžiama susikurti tokius reglamentus demokratinėje valstybėje? Čia gi absoliučiai nieko bendro su demokratija, bet visiškai tam prieštarauja, ir Konstitucijai, kuri dar galioja, ar jau nebe?

 2. Jokių garažų ir jokių Bliūdų! H. Manto paminklas sovietmečiu buvo į kampą nugrųstas, tegul pastato. Miesto atsiradimo istorija, jūros tematika, o ne Bliūdai ir garažai, pas save vagiai tegul tuos Bliūdus ir garažus stato. Visuomenė kvaila, jeigu jiems tą leidžia ir dar sumoka!…

 3. Daug išrinktųjų atspindi būrius rinkėjų – buduliai iš Žemaitijos kaimų. Būtent jie ir dievina Kongą bei visą žemo lygio popselį. Nieko pasaulyje nematę, nebent tik vištelių pešti ar alaus gerti į Airiją nuvažiavę. Tai iš kur šitiems vargšeliams žinoti apie pasaulio tendencijas. Apie automobilių išguimą iš centro, apie masinį parkų- miškų miestuose ( city- forests) sodinimą, apie….visko nesuminėsi. Liūdna dėl Klaipėdos. Už tų kvailų, primityvių ir mužikiškų (sorry) idėjų milijonus galim būtų ir senąjį paštą ir visus istorinius pastatus išsaugoti

  • Ir A.Tumai (Kamineros grupė) reikėtų nusišalinti, nes jo viešbučiai šalia.

 4. derėtų nusišalinti nuo šio objekto ( beje ir visų kitų mieste) – tai pirma. Antra – PST vyrai dėl trijų aukštų po žeme patys pirmieji įvardino, kad tai Budino, Zulco ir Claudų kliedesiai ir tokių nesąmonių kalbėjo nedarysią.

 5. Iš komentarų gausos sprendžiant, tema jau tikrai pabodusi. Žmonės, mitinguotojai, piketuotojai teisūs, bet gal ne visai tiksliai įvardinama problema. Vėl eilinį kartą kalbama apie dabar jau labai brangias kvailų sprendimų pasekmes. Dar R.Taraškevičiaus meravimo laikais buvo siūloma – statykime muzikinį Memelio mieste. Tuometiniai teritorijos savininkai sutiko tokiems siūlymams tik nenorėjo patys imtis iniciatyvos. Tada reikėjo pradėti tartis ir jau būtų stovėję ir muzikinis ir Atgimimo aikštė ir atstatyti bendruomenės kultūros namai. Bet prie marių Žigaitytės tenorams netiko – gerkles perpūs – ietis laužė, kad muzikinis būtų Dangės skvere. R. Taraškevičius užsispyręs taip pat NE – ten gruntai blogi, tarė statybininkas. Vėliau, jau atėjus V. Grubliauskui buvo aiškinama – ideali situacija, krizė, bankrotai, sklypas jau banko – mere tarkis su banku, nupirksi pigiai sklypą ir statom muzikinį ant marių kranto. Reklama didžiausia visam Baltijos jūros regionui, turistiniams maršrutams. Pradėjus statyti dar pritraukiam vystytojų į laisvas teritorijas. Taip teatro kaina sumažinsim dar gerokai. Kainuos miestui žymiai pigiau ir miestas diktuos sąlygas kokybei. Meras V.Grubliauskas su savo svita ir visokiais Cibauskais – NE – tai ilgai užtruks. Aš padarysiu greičiau. Nesikiškit. Ir ką – pasibaigė litas, atėjo euras, kainos išaugo trigubai. Po šių kalbų praėjo jau bene 9 metai. Paslapčia kažką kažkas būrė ir ką šiandien turim? Ir kas kalti? Dabar vėl tie patys su būrelių naujų vėl sprendžia. Tik dabar diskusija sumenkėjo, tik parkingo kaina ir kiek aukštų po žeme? O visa kita kaip? Gal laikas atsikvošėti, pripažinti suklydus ir pradėti ieškoti sprendimo. Gal kada politikai pradės klausyti žmonių kurie iš to duoną kasdieninę valgo. Mėgėjiški sprendimai labai brangūs. Dar ne vėlu – laikas prarastas, bet pinigai neišleisti ir svarbiausia- vietos dar nesugadintos. Kas tai turi padaryti? Aišku, kad miesto galva. Ar tai realu? Žinoma, kad NE. Tai dėl ko reikėtų piketuoti?

  • Avatar Tema įgriso, todėl reikia naujo vietos savivaldos valdymo modelio, kada sprendėjai yra visuomenė parašė:

   Tai ir dabar verslininkai sutinka, kad Muzikinis teatras būtų Laivitės teritorijoje prie vandens. Dėl ko piketuoti? Turbūt beliko tik dėl “atstovaujamosios” valdžios/gaujos paleidimo atstatydinimo kol laikas. Arba tegul viską koreguoja, nedaro broko, arba lauk iš miesto valdymo! Aš mėgstu kurti ir daryti gerus darbus, tada ant dūšios yra gerai, o jie daro bjaurastis, ir jiems nuo to yra gerai, tada jie iškrypėliai?… Ar kaip? Visuomenė leidžiasi apvagiama, išniekinama kažkokių iškrypelių ir dar jiems už tai sumoka… Čia tikrai verta visiems gerai pagalvoti apie jų nušalinimą, jeigu neatstovauja visuomenės.

 6. Prisivogti galimybės visada tos pačios, bet kad broko bent nedarytų… O daryti kokybę neapsimoka, nes pigiai kainuoja…, kas liks nuo menkų sąmatų?…

 7. Manau, kad Atvira Klaipėda galėtų paskelbti ir visą Renaldo Kulikausko laišką Finansų ir ekonomikos komitetui. Komiteto sprendimą nulėmė trijų liberalų balsai. Atsispirti didelių pinigų traukai yra ne jų jėgoms, bet kur buvo dar trys komiteto nariai? Apdairiai pasislėpė krūmuose?

  • Trys ėmė sau ir nusisprendė, už visus Klaipedos gyventojus… Išrinktieji yra tik 15% rinkusiųjų pasekmė. Turėtų būti ne mažiau kaip 50 % rinkusiųjų, nesvarbu iš kelinto karto, kitaip rinkimai ne rinkimai, kaip ir neadekvatūs sprendimai… Ar visuomenė turi sprendimų priėmimo teisę?… Jeigu ne, tai kas čia vyksta?

 8. Daugelyje Vokietijos miestų ir miestelių automobilių stovėjimo aikštelės yra išdėstytos aplink miesto centrą, bet ne miesto centre. Į miesto centrą ten reikia eiti pėsčiomis.

  Ateitis priklauso jaunajai kartai, tad vien tik tenkinti šių dienų dėdžių ir tetų poreikius, taip įrengiant požeminę automobilių stovėjimo aikštelę pačioje miesto širdy, yra beprasmiška ir netikslinga. Gaila, kad yra neatsižvelgiama į augančią naują kartą, kuri 2030 metais į miesto centrą nevažinės automobiliais, bet keliaus viešuoju transportu, dviračiais, pėščiomis ir, turbūt, dar kitokiais būsimais inovatyviais sprendimais. O kai tų „protingų“ dėdžių ir tetų, kurie nori įgyvendinti tokius trumpalaikius, kaip ir jų likusi gyvenimo dalis, projektus, neliks, ateinančioms kartoms teks dar ilgai taisyti jų padarytas klaidas..

  P. S. Nors Titovas teisus dėl investicijų į pietinę Klaipėdos dalį, kur problema šiuo metu tikrai opesnė, bet, gink, Dieve, ne jam spręsti, kas turėtų būti įrengta Atgimimo aikštėje. Tai spręsti turi savo srities profesionalai. Mieli žmonės, fantazijas įgyvendinkite savo sodybose. Ten ir statykite paminklus.

  Pabaigai: #GelbėkimeKlaipėdą nuo tokių politikų ir jų sprendimų.
  #SustainableCities #CarFreeCity #FutureForKids

  • Bet tiems jau paskutinioji, iš paskutiniųjų stengiasi prisiplėšti, per galvas lipant, jau niekas nebesvarbu… Visuomenė turi nesutikti su tokiu senamiesčio apdergimu, kada galima būtų minimą vietą taip sutvarkyti, kad ne tik miestiečiai, bet ir miesto svečiai grožėtusi o ne baisėtusi.

 9. Gerb. klaipėdiečiai bendrapiliečiai. Negi leisime keliolikai (na, keliasdešimčiai) žmonių (išrinktų, bet vargu ar protingesnių už mus, nerinktus) niokoti pagrindinę miesto aikštę, jos širdį. Klaipėdos esmė (širdis) nėra mėnulis. Neleiskime, kad mūsų vaikai ir anūkai žvalgytųsi po lunatikinę Klaipėdą. Miestą su pačia turtingiausia (gal net visoje Lietuvoje) istorija, įspūdinga architektūra, nepakartojama dvasine ir materialiąja kultūra.

  • Pritariu. Nėra reikalo iškirsti Atgimimo aikštėje kaštonus ir visus kitus medžius. Galima gražiai sutvarkyti jūros tematika. Juk čia Klaipėdos miesto atsiradimo vieta, ne koks ten šimtmetis, o visi 700 metų. Tai reikia akcentuoti, o ne garažus ir milijonus už tai. Muzikinis teatras turi būti Laivitės teritorijoje kaip ir buvo suplanuota, tada jokių parkingų dėl to nereikėtų įrenginėti. Juk reikia mega objekto Laivitės teritorijoje, tai kodėl ne Muzikinio šedevras? O dabar kas bus senamiesčio centre, tai šokiruoja, gėda giminėms iš užsienio parodyti. Pajuoka, bet už labai brangiai kai kam skubos tvarka spekuliatyviniais tikslais užsidirbant pinigų…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Bangų g. 5A (3 aukštas)
Klaipėda, LT-91250
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt