P0

Regionas

Kur rajono savivaldybė išleidžia pinigus?

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-10-31


Beveik 59 milijonai eurų. Tiek šiais metais yra Klaipėdos rajono savivaldybės piniginėje. Iš karto galvoje ima suktis mintys, kiek už šiuos pinigus būtų galima padaryti – pastatyti mokyklų, nutiesti kelių, sutvarkyti nuotekų tinklų ir taip be galo ir be krašto.

Vien žvyrkelių rajone yra 845 kilometrai.

Tačiau tie 59 milijonai eurų tik iš pirmo žvilgsnio atrodo įspūdingas skaičius, bet kai pradedi juos dėlioti, paaiškėja, kad ne taip ir daug „laisvų“ pinigų savivaldybei lieka”, – rašoma Klaipėdos rajono savivaldybės pranešime spaudai.

Kas sudaro savivaldybės biudžetą? Didžioji dalis lėšų surenkama iš gyventojų pajamų mokesčio, tikint, kad kuo daugiau dirbančių gyventojų rajone, tuo daugiau pinigų surenkama. Šiais metais ta dalis sudarys apie 27 mln. eurų. Dar vienas savivaldybės pajamų šaltinis – valstybės dotacijos, jos šiais metais sieks 22 mln. eurų. Iš žemės, nekilnojamojo turto ir kitų mokesčių į Savivaldybės biudžetą įkrenta dar 2,5 mln. eurų. Daugiau kaip 3 mln. eurų už paslaugas ir nuomą surenka biudžetinės įstaigos. Daugiau nei 2 mln. eurų įmonės ir gyventojai sumoka valstybės ir vietinių rinkliavų už įvairių licencijų, leidimų išdavimą, komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą, taršos ir išteklių mokesčius.

Kur savivaldybė šiuos pinigus išleidžia? Beveik 26 mln. eurų atitenka švietimui – mokytojams ir kitam personalui mokami atlyginimai, išlaikomi pastatai, atnaujinama įranga ir t. t. Socialinei apsaugai nukeliauja beveik 7 mln. eurų – socialinės išmokos, mokinių ir keleivių pavėžėjimas, socialinių įstaigų ir darbuotojų išlaikymas. Kelių priežiūrai, asfaltavimui, melioracijai, polderiams, turizmui atitenka daugiau nei 6 mln. eurų. Kultūrai, sportui – dar per 5 mln. eurų. Aplinkos apsaugai – komunalinių atliekų tvarkymui, vandens ir nuotekų tinklams – per 5 mln. eurų. Valdymo ir administravimo paslaugoms – dar per 4 mln. eurų. Sveikatos priežiūrai – apie 1 mln. eurų. Ir tai išlaidos, kurių neišvengsi. Būtent tai užtikrina, kad rajonas „kvėpuotų“, kad žmonės gautų paslaugas.

Tad atmetus visas būtinąsias išlaidas savivaldybei per metus lieka tik apie 2–3 milijonai eurų, kurie gali būti panaudoti naujiems projektams – darželiams, mokykloms, sporto ir laisvalaikio erdvėms, keliams ir panašiai. Žinant, kaip plečiasi Klaipėdos rajonas, šie pinigai nėra dideli. Pavyzdžiui, vien žvyrkelių rajone yra 845 kilometrai. Skaičiuojama, kad vidutiniškai kilometrą padengti asfaltu kainuoja apie 450 tūkstančių eurų. Tad matematika paprasta: norint išasfaltuoti visus rajono kelius, reikėtų apie 380 milijonų eurų, o turint tik 2–3 milijonus eurų „laisvų“ pinigų per metus, tai užtruktų apie 140 metų ir tai tik tokiu atveju, jei visi šie pinigai tik tam ir būtų skiriami.

Tačiau nereikia pamiršti, kad gyventojai turi ir kitų poreikių. Augant gyventojų skaičiui, didėja ir įvairių kitų paslaugų poreikis. Pavyzdžiui, reikia plėsti ugdymo įstaigų tinklą. Vieno darželio kaina, priklausomai nuo jo dydžio, gali siekti ir iki 1,5 mln. eurų. Naujos mokyklos statybos gali kainuoti du ir daugiau milijonų. Eilėje stovi ir Gargždų kultūros centras, daugiafunkcis centras su baseinu ir sporto sale, kiti projektai, kurie rajonui gyvybiškai svarbūs.

Tad, nors iš pirmo žvilgsnio ir atrodo, kad pinigų yra, tačiau labiau pasigilinus matyti, kad Savivaldybės piniginė ne tokia jau ir stora. Greičiau – apyplonė. Ir būtent su tokia pinigine reikia ne tik gyventi, bet ir kurti, statyti, kad rajonas nesustotų vietoje.


2019-10-31

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt