P0

Miestas, Svarbu

Irenos Šakalienės namas: artėja atomazga? (11)

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2020-02-04


Po dviejų parengiamųjų posėdžių pirmadienį Klaipėdos apygardos teismui pagaliau pavyko iš esmės pradėti ir beveik baigti nagrinėti civilinę bylą dėl  Klaipėdos savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vedėjai Irenai Šakalienei ir jos dukroms priklausančio namo, esančio K. Donelaičio g., rekonstrukcijos bei su tuo susijusių žemės pirkimo sandorių.

Kaip ir parengiamųjų posėdžių metu, taip ir šį kartą nei I. Šakalienė, nei jos dukros Irmantė ir Mažvydė posėdyje nedalyvavo, joms atstovavo advokatas Rimvydas Paulauskas.

Bylą pagal pareiškėjo skundą inicijavusi Generalinė prokuratūra, gindama viešąjį interesą, savo ieškiniu teismo prašo pripažinti negaliojančiomis valstybinės žemės sklypo Klaipėdoje, K. Donelaičio g. 12, keturias pirkimo-pardavimo sutartis, panaikinti statybos leidimą bei pašalinti statybos padarinius, t.y. nugriauti pradėtą statyti vadinamąjį priestatą, valstybei grąžinti visą žemės sklypą, o už juos sumokėtus pinigus savininkėms priteisti iš Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT).

Naują priestatą, kieme išdygusį vietoj buvusios skalbyklos, savininkai vadina senojo namo rekonstrukcija. Palmiros Mart nuotr.

Pastaroji kartu su I. Šakaliene ir jos dukromis bei Klaipėdos savivaldybės administracija byloje yra atsakovė. Ir NŽT atstovė, ir R. Paulauskas bei savivaldybei atstovaujantis advokatas Gintaras Aleknavičius prokuratūros ieškinį prašė atmesti.

Nors parengiamojo posėdžio metu prokurorė Violeta Šulčytė akcentavo šiuo metu baigiamą statyti priestatą, kurį namo savininkai įvardija kaip rekonstrukciją, teigusi, jog tai yra nauja statyba, bylą pradėjus nagrinėti iš esmės, ieškovės akcentas pakito: dabar prokurorė įrodinėjo viso sklypo, esančio aplink baigiamą nugriūti XIX a. pastatą, įsigijimo neteisėtumą. Jos teigimu, I. Šakalienė neturėjo teisės be aukciono lengvatine tvarka įsigyti tos sklypo dalies, kuriame stovėjo skalbykla (dabar ten baigiamas statyti priestatas) bei sandėliukai – esą šis žemės sklypas priklausė valstybei ir ją reikėjo parduoti aukcione rinkos kaina.

Tuo metu atsakovų atstovai aiškino, jog visas žemės sklypas šalia minėto namo Donelaičio g. 12 suformuotas iki šiol veikiančiu minėtos teritorijos detaliuoju planu, tad esą pagal butų plotą sklypas aplink namą ir buvęs išdalintas visiems teisėtiems savininkams, šiuo atveju – I. Šakalienės šeimai.

Tris valandas trukęs posėdis iš esmės ir sukosi apie tą patį klausimą, ieškovui remiantis vienais argumentais, atsakovams – kitais.

G. Aleknavičiui kilo klausimas, kodėl prokuratūra ginčija žemės sandorių, o ne administracinių aktų (tuometinės Klaipėdos apskrities viršininko administracijos, NŽT įsakymų ir kt.) teisėtumą, kadangi žemės sklypai buvo įsigyti minėtų aktų pagrindu. Vėliau tą patį klausimą pakartojus ir teisėjai Erinijai Kazlauskienei, prokurorė į jį atsakyti negalėjo.

Galiausiai iki oficialios darbo dienos pabaigos likus porai minučių, teisėja prisiminė, jog liko neišspręstas laikinųjų apsaugos priemonių taikymo klausimas (teismas yra uždraudęs vykdyti čia bet kokius statybos darbus), todėl jau bebaigiamą posėdį nuspręsta pratęsti kitą kartą.

INFORMACIJA

Koją į Donelaičio g. 12-tuoju numeriu pažymėtą namą I. Šakalienė įkėlė dar 1994 metais, kai čia įsigijo vadinamąsias kūrybines dirbtuves. Palaipsniui valdininkė supirko visus 6 name buvusius butus, vienas iš kurių priklausė pačiai savivaldybei. Po butą ji padovanojo savo dukroms, su kuriomis vėliau įkūrė AB „Donelaičio namai” (Beje, prokuratūra ginčija ir minėtos bendrovės įstatinio kapitalo padidinimo, t.y. akcijų pasirašymo sutartį 2018 m.). Su Klaipėdos savivaldybės administracijos palaiminimu I. Šakalienė be aukciono, lengvatine tvarka per keturis kartus (2006 m., 2007 m. ir du kartus 2014 m.) įsigijo ir šalia namo esančius žemės sklypus. 2019 m. buvo  pradėta vadinamoji namo rekonstrukcija, kurios metu buvusios skalbyklos vietoje per trumpą laiką išdygo naujas priestatas. Darbus atlieka UAB„ Rekosta”, tačiau dėl teismo taikytų laikinųjų apsaugos priemonių šiuo metu čia statybos nevyksta. Pagrindinis XIX a. pastatas, iš gatvės pusės uždengtas plėvele, atrodo prastos būklės. 


  2020-02-04

  11 komentarai “Irenos Šakalienės namas: artėja atomazga?”

  1. AvatarVirgilijus (IP: 83.137.6.242)

   JANUSONI NEPALEISKIT

  2. AvatarVirgilijus (IP: 83.137.6.237)

   2006,2007,IRDUKARTUS 2O14??!VISKAS AIŠKU. GERIEJI KLAIPĖDOS PROKURORAI? KO JŪS NORITE NUO SAKALIENES? KO PRIESTAI TYLEJOTE? ESATE KALTI

   • Palmira MartinkienėPalmira Martinkienė (IP: 86.100.64.138)

    Klaipėdos prokuratūra atsisakė ginti viešąjį interesą, to po pakartotinio skundo ėmėsi Generalinė prokuratūra.

  3. AvatarAntanas Baksas (IP: 157.157.87.23)

   “Kas buvo Minske, Karaliaučiuje sakė mums tik pasvajoti, o anksčiau buvo atvirkščiai.”

   “Sugriauti, prisiplėšti ir toliau plėšti, matome ką išdarinėja ir Austėja. Bet Landsberginiams galima.”

   :DD Vata alert

   • AvatarAnonimas (IP: 195.182.76.3)

    Ir ką išdarinėja Austėja? Ir prie ko čia Donelaičio g. 12 ir Austėja?

  4. Avatarzenonas priekuliškis (IP: 86.100.20.52)

   Pamenu kaip vienas milicininkas privatizavo atraminį punktą, tai jam iškėlė b.bylą. Manau visiškai iškreiptas teisingumas. Tarkim nusipirksiu turguje vogtą daiktą, tai kaltas liksiu aš, o ne vagis. Dabar leido nusipirkti, statyti-restauruoti ir liks kalta. Svarbiausia laukia kol pastatys, o tada puola kaip šakalai griauti. Negi mažai dar yra laužyno, lai tvarko. Kas buvo Minske, Karaliaučiuje sakė mums tik pasvajoti, o anksčiau buvo atvirkščiai. Ką Jūs darytumėte su darbuotojais kurie statytų 30 metų namą? Vytumėm negrįžtamai kuo toliau, o ką mes darome su 30 m. Lietuvos statytojais? Sugriauti, prisiplėšti ir toliau plėšti, matome ką išdarinėja ir Austėja. Bet Landsberginiams galima.

  5. AvatarTomas (IP: 86.100.133.193)

   Štai kas sėdi dešimtmečius nebaudžiami miesto savivaldybėj. Ir visiems gerai, nes ten giminės ir artimieji.

  6. AvatarKuk! (IP: 90.131.33.121)

   Gėda Klaipėdos miestui dėl tokių dalykėlių! Per kelis metus supirko tiek būtų. O pabandyk žmogau nupirkti butą nepraėjus 10 metu!? Tuoj busi apkaltintas neteisėtų bizniu ir įkištas už grotų. O čia, viskas teisėta! Ir ką?

  7. AvatarAntanas (IP: 86.100.89.111)

   Nežinau ir nenoriu žinoti tų machinacijų, dalis žmonių tuo ir gyvena. Man gaila, kad visokie vertelgos menkina Donelaičio vardą. Prie ko čia Šakalienės “versliukas” ir Donelaitis? Gėda tiems, kas sutepė Donelaičio vardą jį suteikdami galimai nešvariam bizniui.
   Viskas baigsis Šakalienės naudai, tai man aišku. Lietuvoje tokių precedentų turime. Visokiems abejotiniems dariniams reikėtų teikti tokius pavadinimu: “Žulikų kontora”, “Mafijozai”, “Vagių namai”, “Aferų karalystė”, “Dugnas” ir kt.

  8. AvatarŠalygatvine plytele (IP: 86.100.153.45)

   Už didelį indėlį puoselėjant miestą pagal užimamas pareigas ir šeimyninė ranga pavadinti Šakaliene miesto šviesulių.

  9. AvatarJoris (IP: 78.56.19.8)

   Te triumfuoja Teisybė, bet panašu, kad griuvėsių gretas ir šis pastatas papildys. O taip nuo jų mieste jau koktu…

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt