P0

Fotoreportažai, Kultūra, Svarbu

Kultūros magistras B. Aleknavičius pasveikintas unikalia kalba (2)

Virginija Spurytė

Virginija Spurytė
2020-08-01


Išskirtinėje ceremonijoje kultūros magistro vardas šeštadienį buvo suteiktas fotožurnalistui ir metraštininkui Bernardui Aleknavičiui. Pirmą kartą nuo 2003 metų taip pagerbiamam klaipėdiečiui nebuvo įteiktas kultūros magistro žiedas.

Naująjį kultūros magistrą B. Aleknavičių sveikino Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas. Mato Mačiulskio nuotr.

Jo atsisakė pats B. Aleknavičius, kuris turi savo požiūrį į Kryžiuočių ordino veiklą ir jo santykius su lietuviais. O Klaipėdos kultūros magistro vardo suteikimo ceremonija ir siejama su tariamu ar tikru Kryžiuočių ordino magistro žiedu, rastu Klaipėdos piliavietėje. Kultūros magistro žiedas, kurio vertė siekia apie 2,5 tūkst. eurų, šiemet net nebuvo gaminamas, o jam numatyti pinigai bus panaudoti kitiems kultūriniams reikalams.

Organizatoriai išpildė ir kitą B. Aleknavičiaus prašymą, todėl ceremonija vyko ne Klaipėdos pilies muziejuje, kaip įprasta, o I. Simonaitytės bibliotekos kiemelyje. Jame per visą ceremoniją skambėjo B. Aleknavičiui artima šišioniškių (Klaipėdos krašto lietuvininkų) kalba, kurią visiems susirinkusiems atgaivino ansamblis iš Drevernos.

„Kelias dienas galvojau, kaip trumpai apibūdinti B. Aleknavičių. Jis yra fotografas, rašytojas, publicistas, kraštotyrininkas. Bet kokia viso to esmė? Bernardas mums atskleidė Kristijoną Donelaitį, įnešė jį į mūsų dūšią. Paskui yra Vydūnas – 1999 metais išėjusi stora knyga, kurioje vaizdai ir Vydūno žodžiai, taip Vydūnas priartėja prie mūsų, Bernardas jį mums atvedė. Dar viena didelė Bernardo draugė – Ieva Simonaitytė, taip pat gavusi knygą. Kitas lietuvininkas, kurį Bernardas nušvietė, Adomas Brakas. Ir viską vainikuotų Bernardo knyga „Aisčių pasaka“. Joje yra apybraižos apie mums dar ne visai žinomus žmones, o juos reikia žinoti, nes be jų Klaipėdos kraštas ir pajūris nebūtų Lietuvos, jie sumokėjo savo krauju. Tai – Tilžės akto signatarai ir į juos panašūs žmonės. Atsikėlęs gyventi į Klaipėdą, Bernardas elgėsi taip, kaip pasakė I. Simonaitytė – esame viena žemė, viena tauta, viena Lietuva. Būdamas zanavykas, jis atliko mūsų visų pareigą Mažosios Lietuvos šviesuoliams. Tai, kas yra išleista, yra tik aisbergo viršūnė. Didžioji dalis yra neišleistos knygos, kurias Bernardas jau yra paruošęs spaudai. Man atrodo, kad suremsime pečius dėl tų knygų“, – apie B. Aleknavičių kalbėjo jo knygų leidėjas Antanas Stanevičius.

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas B. Aleknavičiui taip pat dėkojo už jo darbus.

„Tai unikali asmenybė, niekada nesiekusi tapti universalia. Daug formų yra tarnystei Klaipėdai ir daug formų yra pagerbti tuos, kurie tarnauja. Kultūros magistras yra ta forma, kuria Klaipėda nusilenkia ją garsinantiems, jai kuriantiems, jos paveldą puoselėjantiems žmonėms. Kultūros magistras yra graži ir garbinga ložė, kurioje yra daug garbingų žmonių. Aš manau, kad jūs, Bernardai, vertas ir truputėlį kitokios ložės. Tokios, kurioje yra Vydūnas, I. Simonaitytės, A. Brakas, nes prie jų labai priartėjote ir esate to paties vertybinio supratimo. Dėkoju likimui, kad jis nusprendė, jog jūs turite būti Klaipėdoje. Ačiū Klaipėdai, kuri nusprendė, kad jūs turite būti kultūros magistras. Tai yra didžiulis nueito kelio įvertinimas, bet tai dar didesnis įpareigojimas suvokti, kad tai dar ne pabaiga, kad mes jumis tikime ir laukiame jūsų darbų“, – sveikinimo žodį tarė V. Grubliauskas, kuris B. Aleknavičiui ir įteikė kultūros magistro diplomą.

Šį mėnesį 90-ies metų jubiliejų švęsiantis B. Aleknavičus visiems dėkojo už įsimintiną dieną.

Kultūros straipsnių vidus

„Nerandu žodžių, noriu visiems padėkoti už tokį renginį, kurio nesitikėjau. Pirmiausia dėkoju tiems žmonėms, kurie mane pasiūlė, dėkoju komisijai, merui, bibliotekos kolektyvui. Dėkoju visiems tiems žmonėms, kurie kasmet sausio 1 dieną, 12 valandą ateina į K. Donelaičio aikštę pagerbti mūsų didžiojo poeto K. Donelaičio. Ačiū visiems klaipėdiečiams už visą šią dieną ir esu laimingas, kad visi čia esame kartu“, – susijaudinimą vos tramdė B. Aleknavičius.

Nuo 2003 metų, kai gimė ši tradicija, Klaipėdos kultūros magistro vardas jau yra suteiktas 37 iškiliems menininkams.

Kultūros magistrai:

2003 m. – Jonas Genys, Algis Kliševičius ir Vytautas Paukštė;

2004 m. – Stanislovas Domarkas, Gintaras Grajauskas ir Daiva Kšanienė;

2005 m. – Povilas Gaidys ir Vytautas Grubliauskas;

2006 m. – Balys Juškevičius, Kazys Kšanas ir Edvardas Malinauskas;

2007 m. – Bronius Gražys, Aloyzas Každailis ir Juozas Gudavičius;

2008 m. – Arūnas Sakalauskas, Nelė Savičenko ir Vytautas Tetenskas;

2009 m. – Anatolijus Klemencovas, Juozas Šikšnelis ir Vladas Žulkus;

2010 m. – Rimantas Černiauskas ir Valerija Jankūnaitė;

2011 m. – Rita Bočiulytė;

2012 m. – Robertas Varnas;

2013 m. – Angelina Banytė;

2014 m. – Petras Bielskis;

2015 m. – Irena Nakienė ir Ona Skaistutė Idzelevičienė;

2016 m. – Rolandas Rastauskas ir Kristina Jokubavičienė;

2017 m. – Isroildžon Baroti, Darius Meškauskas ir Remigijus Šileika;

2018 m. – Algirdas Bosas ir Remigijus Treigys;

2019 m. – Regina Šaltenytė-Reklaitienė ir Mindaugas Bačkus.

Mato Mačiulskio nuotr.


  2020-08-01

  2 komentarai “Kultūros magistras B. Aleknavičius pasveikintas unikalia kalba”

  1. AvatarNereikia sekti pasakų ir klaidinti žmones (IP: 188.69.209.246)

   Kas šį XVI a. žiedą (pagal kurį daromos kopijos) rastą piliavietės griuvėsiuose pametė – nežinoma. Bet tiktai ne Vokiečių ordino magistras. Pirma, kryžiuočių ten jau nebuvo. Antra – žiedelis labai mažas, moteriškas. Ordino magistrai nešiojo masyvius žiedus.

  2. AvatarŽiedo savininkas – ne magistras (IP: 78.60.173.186)

   Virginija, na ką jūs rašote? „Klaipėdos kultūros magistro vardo suteikimo ceremonija ir siejama su tariamu ar tikru Kryžiuočių ordino magistro žiedu, rastu Klaipėdos piliavietėje.“ Tai ne magistro žiedas, pasidomėkite. Originalus renesansinis žiedas, rastas piliavietėje, datuojamas XVI a. viduriu, kai Kryžiuočių ordino čia jau keli dešimtmečiai kaip nebebuvo. Kam priklausė šis žiedas, nėra nustatyta. Jeigu Bernardui Aleknavičiui prisisapnavo, kai tai ordino magistro žiedas, nebūtina šių fantazijų retransliuoti. Žmogus garbingo amžiaus, gal ne viską jau suvokia adekvačiai.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt