P0

Švietimas

Klaipėdos jaunimui trūksta lytiškumo pamokų

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-08-28


„Mūsų mokykloje iš viso nevyksta lytiškumo pamokos“, „Pas mus tokios pamokos vyksta vos kartą per metus“, „Norėtume gauti daugiau informacijos“, – tokius ir kitus atsakymus pateikė 11-19 metų moksleiviai apklausoje, kurią inicijavo Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacija „Apskritasis stalas“ (KLAS).

Apie lytinį švietimą bei lygias galimybes bus diskutuojama penktadienį 18.30 val. „Raketoje“ Jaunimo savaitės renginyje. Jame dalyvaus lygių galimybių puoselėtoja Margarita Jankauskaitė, žmogaus teisių aktyviste Fema, aktorius ir visuomenės veikėjas Dominykas Vaitiekūnas ir Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) prezidentas Lukas Kornelijus Vaičiakas.

Lytinio švietimo pamokų mokyklose beveik nėra

Lytinis švietimas ir ugdymas tampa vis aktualesne problema, kurią kelia ne tik KLAS, bet ir Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS).

Švietimo vidus

„Kartu su Lietuvos moksleivių sąjungos Klaipėdos skyriumi atlikome moksleivių apklausą, kurioje dalyvavo 150 Klaipėdos miesto moksleivių“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja Agnė Kovalenkaitė, KLAS projektų koordinatorė. Pasak jos, apklausos duomenys rodo, jog mokyklose suteiktos lytinio švietimo žinios yra nenaudingos ir neinformatyvios, o mokytojai dažnu atveju negali atsakyti į iškilusius klausimus.

Tačiau net 42,5 proc. apklaustųjų teigia, jog jų mokyklose lytinio švietimo pamokų ar diskusijų apskritai nėra buvę. 52,8 proc. teigia, jog pamokos vyksta tik 1-2 kartus per metus.

Informacijos apie lytinį švietimą ieško internete

Pasak Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) prezidento L. K. Vaičiako, didžioji dalis mokytojų yra neparuošti kalbėti lytinio švietimo temomis: „O kalbėdami vadovaujasi lyčių klišėmis, diskriminacinio pobūdžio informacija ar informacija, kuri moksliškai ir moraliai yra pasenusi“.

Aktorius ir visuomenės veikėjas D. Vaitiekūnas teigia pats žinantis atvejį, kai tikybos mokytoja, mokydama vaikus lytinio švietimo, aiškino, kad reikia gydytis nuo homoseksualumo.

„Prie lytinio švietimo situacijos prisideda ir informacinio raštingumo trūkumas, nes jauni žmonės ieškodami informacijos internete gali nesugebėti tinkamai atsirinkti patikimos informacijos“, – teigia L. K. Vaičiakas. Apklausos duomenys rodo, jog 64 proc. jaunų žmonių informacijos ieško internete.

60,6 proc. moksleivių atsakė, jog norėtų daugiau informacijos mokyklose lytiškumo tema. „Jaunimui nėra patogu kalbėtis šiomis temomis su tėvais ar mokytojais, tačiau jie išsakė, norėtų informacijos šiomis temomis: santykiai ir bendravimas šeimoje, seksualumas, apsaugos priemonės, lytiškai plintančios ligos, šeimos planavimas“, – pasakoja A. Kovalenkaitė.

KLAS šiuo metu pateikė Klaipėdos miesto savivaldybės tarybai, Administracijos direktoriui ir Jaunimo reikalų tarybai poziciją su rekomendacijomis, kaip turėtų vykti lytiškumo pamokas,  ir siekia į šias pamokas įtraukti nevyriausybines organizacijas, kurios gali suteikti platesnes žinias moksleiviams lytinio ugdymo tema.

„Situacija pradės keistis tik kai tėvai, mokytojai, jaunimas ir sprendimų priėmėjai atras geriausius būdus šviesti lytiškumo, reprodukcinės sveikatos ir kitais klausimais“, – teigia LiJOT prezidentas L. K. Vaičiakas.

Daugiau informacijos: www.chooseklaipeda.eu


  2020-08-28

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt