Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2020-12-16 |
BENU Sveikos odos instituto ekspertė Donata Švarcaitė sako, kad šaltuoju metu per ilgai dėvima apsauginė kaukė ne tik neapsaugo nuo užsikrėtimo COVID-19, bet ir daro žalą – besikaupianti drėgmė gali paskatinti odos paraudimą, spuogų atsiradimą, odos jautrumą ir uždegimą.
Specialistė įspėja – neprižiūrint odos ir nekeičiant kaukės kas kelias valandas, gali išsivystyti dermatitas ar paūmėti atopinio dermatito požymiai.
„Šiuo metu oro sąlygos labai palankios bakterijoms ir virusams daugintis, o po ilgai dėvima kauke susikaupusi drėgmė ir šiluma – geriausia terpė kenkėjiškiems mikroorganizmams. Dabar aplinkos sąlygos, kai šaltį ir vėją keičia šiluma ir sausas oras patalpose, odai yra ypač nepalankios, o nesilaikydami rekomendacijų dėl kaukių dėvėjimo jai sukeliame tikrą šoką. Trumpuoju periodu odos paraudimas ar vienas kitas spuogelis gali neatrodyti grėsmingai, tačiau, nesiimant priemonių, odoje gali pradėti vystytis uždegiminiai procesai ir išsivystyti dermatitas ar aknė”, – neteisingo kaukių dėvėjimo pasekmes pranešime spaudai vardija Sveikos odos instituto ekspertė.
Kad veido kaukė veiksmingai apsaugotų nuo koronaviruso platinimo, ją rekomenduojama keisti bent kas 4 valandas. Tačiau vaistininkė siūlo atsižvelgti ir į aplinkybes, kada kaukė dėvima. Pavyzdžiui, patalpose gali užtekti per dieną pakeisti 1-2 kaukes, tačiau ilgiau būnant lauke jų keitimas turėtų būti dažnesnis.
„Įvertinkite, ar kaukė nėra sudrėkusi. Kvėpuojant šaltame ore po kauke kondensuojasi iškvepiami garai, todėl lauke kaukė šlampa greičiau, o sudrėkusi kaukė nebeatlieka savo apsauginės funkcijas. Be to, susikaupusi drėgmė ir iškvepiama šiluma skatina bakterijų dauginimąsi ant odos, uždegiminių procesų vystymąsi. Žiemą mūsų oda yra jautresnė, todėl mažiau atspari išorės veiksniams. Kad oda pažeista, išduos paraudimas, spuogelių ar papulių atsiradimas, dirginimas, odos šerpetojimas”, – vardija D. Švarcaitė.
Po kauke slepiame ir lūpas, kurioms susidaranti drėgmė taip pat turi neigiamą poveikį. Lūpų oda yra kitokia nei veido – ji neturi apsauginio ragėjančio sluoksnio, taip pat riebalinių liaukų. Todėl lūpų oda labai lengvai pažeidžiama šalčio, vėjo, sauso aplinkos oro. Lūpos kur kas greičiau išsausėja nei veido oda, pradeda skeldėti, trūkinėti, šerpetoti.
Parašykite komentarą